Beyin Tepegöz Gibi Çalışıyor

0
1690

01Her iki gözün ayrı ayrı netlik seviyeleri var. Ancak bu iki farklı görüntüden iyi olan seçilerek, beyinde bu görüntü kaydediliyor.

Bilim adamları insan beyninin çalışma sistemini keşfetme konusunda bir aşama daha kaydetti. Beynin görme fonksiyonu ile ilgili çok önemli bir görevi daha olduğu anlaşıldı. Bu yeni keşfe göre beyin görme esnasında art direktör görevi görerek, iki gözün kaydettikleri arasından kullanılacak görüntüyü seçiyor.

(CSIC) tarafından yapılan uluslararası bir çalışmanın sonucu her gözün kendi bağımsız netlik seviyesi olduğunu ortaya koydu. Ancak bu iki farklı görüntüden iyi olan seçilerek, beyinde bu görüntü kaydediliyor.

Yeni araştırmanın sonuçları (presbiyopi) yakını görememe sorununun tedavisi konusunda umut veriyor. Görme sistemi kendi kendini kalibre ettiği için keskin bir görüntüyle karşılaşıldığında gözlerin optik özellikleri farklılaşır ve çok kısa bir süre için bulanık görürüz. Consejo Superior de Investigaciones Científicas (CSIC) tarafından yapılan uluslararası bir çalışmanın sonucu her gözün kendi bağımsız netlik seviyesi olduğunu ortaya koydu. Ancak bu iki farklı görüntüden iyi olan seçilerek, beyinde bu görüntü kaydediliyor.

Current Biology’de yayınlanan araştırma bulgularına göre beynimiz, keskin bir imajı görüntülerken daha az sapma yaşayan gözün görüntüsünü kullanıyor.

CInstituto de Optica Daza de Váldes bünyesindeki CSIC’te araştırmacı olan Susana Marcos araştırmayla ilgili şunları söyledi, “Neyin keskin olduğu konusunda algımız muazzamdır. Bu algı, iki gözün görüntüleri arasından diğerine göre daha keskin olan seçilerek belirlenir” Araştırma gösteriyor ki, test için hangi gözü kullanırsak kullanalım netlik farklılıklarına rağmen beynimiz gerekli dengelemeyi yapıyor. Daha keskin olan imajı ayrı ayrı her iki gözün algılaması daha az sapma yapan göz tarafından görüntülendiği şekilde olmaktadır.

Optik Kalibrasyonun Sırrı

İki göz arasındaki kırılma hatalarına bağlı değişik sonuçları anlamada bu optik kalibrasyonların tabiatı büyük önem taşır. Araştırmacı son olarak şunları söyledi; “Örneğin, presbiyopi sorunlarını düzeltmeye uygun bir çözüm olan monovizyon; iki göze de uygulanan değişik kırılma düzeltmeleridir. Baskın olan göz uzağı görmek üzere tedavi edilirken, diğeri ise imaj görüntülemek üzere tedavi edilir. Hastaların görme işleyişini anlamak için görsel kalibrasyonu, bulanıklaşmanın değişik seviyeleriyle birlikte anlamaya çalışmak şarttır. Temel amaç mümkün olan en iyi düzelmeyi sağlamaktır.”

Bu yazı Medikal Teknik dergisine aittir. İzinsiz kopyalanamaz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here