İKMİB fuarlarımızda en iyi yol göstericimiz

Necati Kaya; “İKMİB gittiğimiz fuarlarda güzel bir yol gösterici oluyor ve işini layıkıyla yapıyor

Necati Kaya Tıbbi Cihazlar 30 yılı aşkın bir süredir tıbbi cihaz sektöründe faaliyet göstermekte olan kimya mühendisi Necati Kaya’nın başkanlığında ticari faaliyetine devam ediyor. Ankara ATB İş Merkezinde bulunan üretim merkezi ISO 9001 ve ISO 13485 standartlarında STERISTAR markalı sterilizasyon kontrol ürünlerini üretirken aynı zamanda firmanın ithalat departmanı yurtdışından en kaliteli ürünleri saygın firmalardan Türkiye tek yetkili temsilcisi olarak ithal ediyor. STERISTAR markalı ürünler başta Avrupa Birliği Ülkeleri olmak üzere Orta Doğu ve Arap Ülkelerine
de yüksek müşteri memnuniyeti ile ihraç ediliyor. Sektöre dair sorularımızı Firmanın Başkanı Necati Kaya yanıtladı.

Öncelikle sizi ve firmanızın kuruluş öyküsünü öğrenebilir miyiz?
“Ben Necati Kaya. Kimya mühendisiyim. 30 senedir tıbbi malzeme sektöründe çalışmaktayım. Sektörde her zaman üretimden yana oldum. Yıllardır da üretim yapan ülkemin kaynaklarının boşa gitmemesi için çaba göstermekteyim.
Yine üretim yapan Necati Kaya Tıbbi Cihazlar firmasının sahibiyim .Ürettiğimiz ürünlerin büyük bir kısmını ihraç
ediyoruz. Genelde ihracatımız Avrupa ülkelerine oluyor. Ortadoğu’da ise Ürdün, Arabistan ve İran’a çalışıyoruz. Fiyat parametresi ve ürün kalitemiz ile tercih edilen bir markayız. Türk üreticileri şu anda kaliteyi yakalamış durumdalar. Burada esas sorun markalaşmadır.”

Marka olmak için neler yapılmalı?
“KOSGEB, Sanayi Bakanlığı, TÜBİTAK’ın markalaşma adına medikal sektör üreticilerinin önünü açması
lazım. Devlet desteği olmadığı müddetçe yerli sanayicinin büyümesi çok zor. Tıp sanayisinin savunma sanayisinin önünde olması lazım. Çünkü insan sağlına hizmet edenleriz biz. Bu ülkede MR cihazı, Tomografi cihazı da yapılabilmesi şart. Üstün teknolojili ürünlerde dışa bağımlılığımızı yıkmalıyız.”

Türkiye Medikal sektörde dünya ile kıyaslandığında nerede? Medikal teknolojiler ve sektörün geleceği hakkındaki görüşleriniz ve önerileriz neler? 
“Dünyada Medikal alanda Çin büyük bir hızla ilerliyor. Fakat Avrupa ülkeleri Türkiye’ye çok fazla ürün satıyor.
İşin garip tarafı pazar payımız yerli üreticiler tarafında her geçen gün daralıyor. Çok uluslu yabancı firmaların
şu anda Türkiye’de birçok ofisleri var. Ofisleri aracılığıyla pazarı çok iyi değerlendirip yönetebilme gücüne sahipler. Bu durumla rekabet edemeyen yerli üreticilerin pazardaki şevki kırılıyor. Türk sanayicisi dünyaya taşımak için yine devlet desteği ön plana çıkıyor. Pazarı araştırıp, yerli üreticinin yanında duracak, yol gösterecek bir kuruma ihtiyacımız var. İKMİB bu işi güzel yapıyor. Biz Almanya’daki fuara gittiğimizde güzel bir yol gösterici oldular ve işlerini layıkıyla yaptılar.”

#ikmib #fuar #necatikaya

Popüler Yazılar