Kordon kanı sayesinde hayata tutun!

Bebeklerin kordon kanı ve kordon dokusunun saklanması sayesinde ileride karşılaşılabilecek lösemiden doku ve organ hasarlarına kadar pek çok hastalığın çaresini bulmak mümkün

Anne olmak her kadının hayalidir. Bebek haberi alındığı andan itibaren anne ve baba adayı, onların sevdikleri sağlıklı bir hamilelik ve doğum süreci için hazırlıklara başlar. Elbette tüm hazırlıklar önem taşır hayatta, özellikle sağlıkla ilgili karşılaşılabilecek kötü sürprizlere karşı önlem almak her zaman ilk sırada yer almalıdır. 2002 yılında Ankara’da kurulan ve 2013 yılında Avrupa’nın en büyük kordon kanı bankalarından biri olan FamiCord Group bünyesine katılan Yaşam Bankası bebeğinizin doğumdan hemen sonra alınabilen kordon kanı ve kordon dokusunu saklayarak ileride tedavisi güç pek çok hastalığa çare bulunmasına imkân sağlıyor.

TÜM AİLE İÇİN ÖNEMLİ

Kordon kanı ve kordon dokusu pek çok sebeple saklanabiliyor. Bu sebeplerin başında kan hastalıkları, metabolik hastalıklar, doku ve organ hasarları geliyor. Bunların en bilinenleri lösemi, lenfoma, kemik iliği kanseri ve talasemi olarak öne çıkıyor. Dünya’da ve Türkiye’de kök hücre nakli çoğunlukla kemik iliği ile yapılabiliyor. Ancak kemik iliği kök hücreleri ile başarılı bir nakil yapılabilmesi için tam doku uyumlu kemik iliği vericisi bulunması gerekiyor. Genellikle hastaların yüzde 70’inde tam doku uyumu olan kemik iliği bulunamıyor. Kordon kanı kök hücreleri kemik iliğinden farklı olarak kısmi uyum ile nakil yapılabilme olanağı sunuyor. Bundan dolayı bebeğinizin kordon kanı kök hücrelerini sadece kendisi için değil, kardeşleri ve aile fertleri içinde saklarsınız.

-196 DERECEDEKİ AZOT TANKLARINDA SAKLANIYOR

Bilimsel çalışmalar; kan hastalığı sebebiyle kişiye kök hücre nakli yapılacağı zaman hem kordon kanındaki hem de kordon dokusundaki kök hücrelerin birlikte verilmesinin yeni ve sağlıklı kan hücresi oluşturma sürecini hızlandırıp naklin başarısını artırdığını ortaya koyuyor. Bebek dünyaya geldikten sonra ilk olarak göbek kordonu klempleniyor ve kordon kanı, içinde pıhtılaşmayı önleyen madde bulunan kan torbasına alınıyor. Daha sonra yaklaşık 10-15 cm kadar bir kordon dokusu parçası kesiliyor ve içinde serum fizyolojik, antibiyotik ve antifungal maddeler bulunan ayrı bir kaba konuluyor. Bu aşamada anneye ya da bebeğe herhangi bir cerrahi işlem yapılmıyor. Kordon kanı ve dokusu alım işlemi, bebek ve anneye herhangi bir zarar vermiyor. Toplanmış olan kan ve doku 48 saat içerisinde laboratuvarda işleniyor ve donduruluyor. Kordon kanı ve dokusu ayrı ayrı kök hücrelerine ayrıştırılarak saklanıyor ve özel laboratuvar tetkiklerinden geçirildikten sonra -196 derecedeki azot tanklarında dondurulmuş halde muhafaza ediliyor.

#kordon #kordonkanı #kan  #bebek #kordondokusu

Popüler Yazılar