MR’da çığır açan mıknatıs teknolojisi

Siemens Healthineers bünyesindeki Siemens Mıknatıs Teknolojisi (SMT), yüksek çözünürlüklü MR görüntülemeye yönelik 7 Tesla mıknatısıyla MR’da devrim oluşturan bir inovasyona imza attı

Siemens Healthineers’ın İngiltere-Oxford’da bulunan Siemens Mıknatıs Teknolojisi (Siemens Magnet Technology – SMT) adlı kuruluşu, sağlık teknolojisinde çığır açan bir yeniliğe imza attı: 7 Tesla (7T) mıknatıs. Hem araştırma hem de klinik uygulama amacıyla kullanılabilen 7T mıknatıs, MAGNETOM Terra adıyla sunuluyor ve MR cihazlarının manyetik alan gücünü iki kattan fazla artırabiliyor. Resmi onay sürecinin tamamlanmasının ardından piyasaya çıkarılması planlanan MAGNETOM Terra; Alzhemier, Parkinson ve multipl skleroz gibi nörolojik hastalıkların daha erken teşhisi açısından çok önemli avantajlar sağlayacak.

İngiltere’deki Kraliyet Mühendislik Akademisi’nin devrim niteliğindeki inovasyonlar için her yıl verdiği MacRobert Ödülü’nün finalistlerinden de olan 7T teknolojisi ve MAGNETOM Terra, aynı zamanda yeni ilaçların geliştirilmesine, erken evre hastalıklara yönelik yeni tedaviler oluşturulmasına, mevcut tedavilerin etkisinin takip edilmesine de katkıda bulunacak.

SMT’nin geliştirdiği 7 Tesla sistemin ağırlığı, mevcut teknolojilerin ortalama ağırlığının yarısından da düşük. Böylece sevkıyat ve kurulum süreçlerinde önemli bir avantaj sunuyor. Öte yandan, parça parça sevk edilip, montajı ve soğutması sağlık kuruluşlarında yapılan sistemlerin aksine, 7 Tesla fabrikada monte edilip soğutuluyor ve havayoluyla doğrudan ilgili noktaya gönderilebiliyor. Böylece hem kurulum süresi kısalıyor hem de kısıtlı bir kaynak olan helyumun tüketim oranı önemli ölçüde düşüyor.

#Siemens #7Tesla #SiemensMıknatısTeknolojisi #SiemensMagnetTechnology #MAGNETOMTerra

Popüler Yazılar