Permak” Sektörün 40 Yıldır Lideri

Permak Genel Koordinatör Barbaros Metin Tunç; “Permak tüm faaliyet konularında bölgemizde ve Avrupa’da en iyi bilinen markalardan biri.”

Endüstriyel Çamaşırhane, Kuru Temizleme Tesislerinin projelendirilmesi, planlanması ve anahtar teslim hizmet anlayışıyla, 40 yıldır sektörün lokomotif gücü olmaya devam ediyor. Endüstriyel Kurutma Makinası, Endüstriyel Ütü, alanında Türkiye, Ortadoğu, Afrika ve Yakın Asya’da yüzlerce projeyi başarı ile tamamlayarak dünya markası olduğunu kanıtlayan Permak’a dair sorularımızı Genel Koordinatör Barbaros Metin Tunç yanıtladı.

Türk makina endüstrisinin en köklü kuruluşlarından biri olarak medikal sektöre sunduğunuz çözüm önerileriniz nelerdir?

“Permak Makina olarak 40 senedir Endüstriyel Temizleme Tesisleri ile Buhar Jeneratör Gruplarının projelendirilmesi ve kurulması konularında faaliyet gösteriyoruz. Medikal Sektördeki çözüm çalışmalarımız ağırlıklı olarak hastaneler ile ilaç ve tıbbi cihaz üreticilerine yönelik. Hijyenik Çamaşırhane Tesisleri, Natürel Kuru Temizleme Sistemleri, Clean Room Uygulamaları,  Saf Buhar Üretim Sistemleri bu sektördeki ana faaliyet konularımızdır.”

Türkiye’de Medikal alanda Hastane Tipi Çamaşırhane ve Endüstriyel Çamaşırhane hizmetlerini veren çok firma var mıdır? Siz bu işin neresindesiniz?

“Türkiye’de ticari anlamda çamaşırhane hizmeti veren çok sayıda kuruluş var. Ancak medikal sektöre hizmet veren, hijyenik standartlarda kurulmuş tesis sayısı çok fazla değil. Bizim Permak olarak İstanbul, Ankara ve İzmir’de hijyenik yapıda kurduğumuz ve salt hastanelere hizmet veren tesisler mevcut. Buralarda kullanılan ekipmanlar gerek hijyen kalitesi, gerekse su/kimyasal/enerji tasarruf sağlayan yapıları ile Hohenstein kalite belgesine de sahip olduğundan, gerek temizlik, gerek dezenfeksiyon işlemleri için müşterilere tam güvence sağlıyor.”

İthalat veya İhracat faaliyetleriniz var mı? Varsa bunları öğrenebilir miyiz?

“Permak, ağırlıklı olarak çözüm odaklı sistemlerin kurulmasını içeren projelere odaklanmış bir firmadır. Bu kapsamda komple çözüm oluşturan sistemlerimiz Orta Doğu, Afrika ve Yakın Asya bölgelerindeki birçok ülkeye ihraç edilmektedir. Makina ve ekipman konularında Almanya ve İspanya ile çalıştığımızdan, bu ülkelerden de ithalatlarımız olmaktadır.”

Kurumsallaşma, markalaşma ve inovasyon alanlarında neler yapıyorsunuz? Firmanızı diğer firmalardan farklı kılan hususlar nelerdir?

“Permak kurulduğu tarihten itibaren kalite politikalarını oluşturan, müşteri odaklı bir yapılanmaya sahiptir. Kurumsallaşma çalışmaları da çok önceden başlamıştır. Yaklaşık 10 seneden fazla bir suredir ISO 9000 kalite belgesine sahibiz. Permak Markası da, tüm faaliyet konularında bölgemizde ve Avrupa’da en iyi bilinen markalardan biridir.”

Kendi alanınızda Medikal sektörün geleceğini nasıl görüyorsunuz? Sektöre sunacağınız yeni proje ve çalışmalar var mı? Varsa bahsedebilir misiniz?

“Hastaneler için çamaşırhane tesislerinin hijyenik yapıda kurulması çok önemli bir nokta. Özellikle ameliyathanelerde, yoğun bakım bölümlerinde, yeni doğan bölümlerinde enfeksiyon riski çok fazla olduğundan, tekstillerin hijyen ve temizlik kalitesi çok öne çıkıyor. Bu tür tam hijyenik yapıların önemi ve işletmelere sağladığı faydalar son 10 senedir daha çok dikkate alınmaya başlandı. Yeni kurulan tesislerde bu tür yapılar artık ilk planlamalarda göz önüne alınıyor. Bu kapsamda eski hastanelerin yenileme projelerinde de aynı eğilimi önümüzdeki senelerde göreceğimizi umut ediyoruz. Hijyenik çamaşırhane tesislerinin yanı sıra, özellikle fabrikalara yönelik Clean Room uygulamalarının önümüzdeki senelerde artacağını öngörüyoruz. Bu sistemler, hiçbir kir ve tozun ortamda bulunmaması gereken prosesler için çok önemli. Ayrıca yine hastanelerin Sterilizasyon bölümleri ile havalandırma sistemlerinde kullanılan temiz (saf) buhar üretim sistem kurulumlarımızda da ciddi bir talep artışı bekliyoruz.”

#permak #Sektör #MetinTunç

Popüler Yazılar