ULTRASONİK PİEZO CERRAHİ CİHAZI

Burun estetiği artık kadınların olmazsa olmazı. Dünyanın pek çok ülkesinde yaygın hale gelen burun estetiği için, kullanılan en yaygın cihazların başında ‘’ultrasonik piezo cerrahi cihazı’’ var. Bu cihazın diğerlerinden avantajı; ameliyatsız, ağrısız ve kanamasız olması. Sizin için bu cihazı araştırdık, bakalım uzmanlar neden bu cihazı tercih ediyorlar?

NSK Türkiye Müdürü, Yusuf ÜNAL anlattı :

Eski cihazlardan ne gibi bir farkı var?

Her alanda olduğu gibi medikal alanda da her geçen gün artan, kendini yenileyen pek çok gelişme oluyor. Medikalın diğer alanlardan şöyle bir farkı var: Günümüzde medikal alanda yapılan hemen hemen bütün teknolojik gelişmeler, hekimlerin operasyon sırasında işlerini kolaylaştırmak amaçlı yapılır. Çünkü hekimler,operasyon sırasında ne kadar az yorulursa, el yorgunluğu o kadar azalır ve operasyonlardaki başarı oranı bir o kadar artar.

Piezo sisteminin farkı ilk olarak burada başlıyor: Piezo sistemi, bilinen zor operasyonların aksine, doktorların işini kolaylaştırmak amaçlı geliştirildi. Bu yöntemi tercih eden hasta sayısı oldukça fazla. Çünkü; operasyon sonrası iyileşme süreci çok daha kısa sürüyor ve şişlik morluk ihtimalleri diğerleriyle kıyaslanamayacak boyutta az.

Piezo sisteminin faydalarını şu şekilde özetlemek mümkün;

Yumuşak doku travmasını azaltıyor. Böylece morluk şişlik neredeyse hiç olmuyor. Daha zarif burun sırtı ve burun ucu geçişi sağlıyor. Keski ve çekiç yöntemi veya mikromotor sistemleri ile oluşabilen kontrol dışı kemik kırıklarını tamamen önlüyor. Yumuşak dokulara çevredeki kan damarları ve kıkırdaklarda zedelenmeye neden olmadığı için ameliyat sonrası dönemde iyileşme daha hızlı oluyor. Milimetrik olarak ölçülebilen kemik şekillendirmesi ile daha öngörülü sonuçlar elde edilebiliyor. Rinoplasti sonrası görülen komplikasyon ve istemeyen durumları azaltıyor

Cihazın tercih edildiği yerler ve tercih edilme sebebi nedir?

Son zamanlarda gerek Plastik Cerrahi alanında, gerek ise KBB alanında hekimlerimizden çok ciddi bir talep alıyoruz Piezo cihazı ile alakalı. Hekimlerimizin de özellikle araştırmaların sebebi “Rinoplasti yaptıracak kişiler.” Yumuşak dokuya ve kılcal damarlara zarar vermemesi, ameliyat sonrası şişlik, morluk gibi kötü görüntülerin olmasını minimize ediyor. Bu durum da hastalar için de önemli bir husus olmasından dolayı, hastalar hekim araştırırken; hekimlerin ameliyatı nasıl yaptıklarını “Piezo cerrahi” kullanıp kullanmadıklarını soruyorlar. Aslında bu konuda ameliyat olacak hastalarımızı da bir konuda uyarmak gerekir; ameliyatın nasıl ve hangi teknolojiyle yapıldığından daha çok , ameliyatı gerçekleştirecek hekimi de iyi araştırmaları gerekiyor. Unutulmamalı ki;“Kullanılacak cihaz, sihirli bir değnek değildir. Cihazı kullanan el, cihazın yapacağı işlemden daha önemlidir.”

Cihazın üretim hikayesi nasıl başladı?

Cihazımız NSK firması tarafından üretilmektedir. NSK firması aslında dental alan üzerine üretim yapan bir şirket. Yedek parçaları dahil her malzeme Japonya’da üretilmektedir. Dünyanın her yerine ürün gönderen sektöründe lider bir şirket. Sektörde hekimlerimize sorduklarında NSK denildiğinde akla ilk gelecek şey “güven ve kalite’dir.

#yusufunal, #ultrason, #ultrasonik, #piezo, #cerrahicihaz, #guncel

Popüler Yazılar