Varis ve damar tedavilerinde yeni yaklaşımlar

0
3322

Düşük enerjili lazer ile damar cerrahisi, diyabetik ayak ve ilerlemiş varis hastalarında ve lenf ödem tedavilerinde önemli gelişmeler yaşanıyor.

Damar cerrahisi alanında başarılı girişimlerle uygun tedavi yöntemleri her geçen gün artıyor. Dünyanın en önemli kliniklerinde düşük enerjili lazerin özellikle diyabetik ayak ve lenfödem tedavileri üzerine iyileştirici etkisi kanıtlanmış durumda. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Cafer Abbasoğlu ile gerçekleştirdiğimiz röportajda varis ve damar tedavilerindeki yeni yaklaşımlar üzerine konuştuk…

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

“1987 Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. Sonrasında yine aynı fakülte ve hastanede kalp damar cerrahisi ihtisası yaptım. Hem genel cerrahi hem kalp damar cerrahisi ihtisası aldım. Sonrasında Londra’ya gittim. Londra’da Harefield Hospital’de kalp-damar bölümünde çalıştım. Türkiye’ye dönünce Florence Nightingale hastanesinde kalp-damar cerrahisi alanında 10 yıl çalıştım. 2002 yılında Prof. Dr. Mehmet Öz ile yoğun bakım protokollerini öğrenmek için bir süre New York’da Colombia University Presbyterian Hospital’de çalıştım. O zamanlar kalp-damar cerrahisi alanında Türkiye’de yetişmiş hekim çok fazla yoktu. Fakat damar cerrahisi alanında çok vardı. Damar alanında yenilikler yapmak istedim. Damar hastalıkları cerrahisi ve tedavisinde farklı yaklaşımlar öğrenmeye başladım. Türkiye’ye döndükten sonra kalp cerrahisinden biraz uzaklaşarak damar cerrahisi alanında daha yoğun çalışmaya başladım. İstanbul’da Okmeydanı Damar Merkezi’mizi kurduk. Bütün damar hastalıklarının teşhis ve tedavisini bu merkezimizde ve hastanelerde yapıyoruz.”

Günümüzde insanlar en çok hangi sebeplerden varis ve damar tıkanıklığı problemleri yaşıyor?Adsız

“Damar tedavisinde üç sistem vardır. Atardamarlar, toplardamarlar ve lenf yolları bacağımızda ve diğer uzuvlarımızda bulunur. Fakat biz genelde bacaklardakilerle ilgileniyoruz. Lenf sistemi haslığı tabii ki kollarda da olur. Örneğin meme kanseri ameliyatı olan bir hastanın koltuk altı lenf düğünlerini alıyorlar. Sonrasında kolu şişiyor ve lenfödem oluşuyor. Bu da bir damardaki lenf hastalığıdır. Bu damar hastalıklarının hepsinin ayrı ayrı nedenleri vardır. Atardamar tıkanıklıklarının genel sebebi damar sertliği ve şeker hastalığıdır. Bacaklardaki toplardamar tıkanıklığının ana sebebi ise fazla ayakta durmak, fazla kilo, genetik yatkınlık olarak sıralanabilir. Kadınlarda özellikle hamilelikten ve hormon problemlerine bağlı olarak bacaklarda varis artabilir. Lenf sisteminde ise bacaklardaki lenf yollarında daralma ve tıkanma nedenleri ayak parmaklarına sağlıklı bakılmaması sebebiyle mantar enfeksiyona çevirebilir. Bu enfeksiyon lenf yollarında daralmaya, tıkanmaya, kızarıklıklara sebebiyet verebilir. Bu üç sistemde de muhtelif tedavilerimiz ve teşhis yöntemlerimiz vardır.”

Damar ve Varis tedavisi alanlardaki teşhis tedavi yöntemlerinizi öğrenebilir miyiz? Bu tedavilerde kullanılan en yeni yaklaşımlar nelerdir?

“Bacaklardaki veya vücuttaki atardamarlarda hasta anomnezi çok önemlidir. Hastanın dopler ultrason sistemi ile vücuttaki bütün damarlarını görüyoruz. Eğer damarlarda daralma ve tıkanıklık şüphesi varsa anjiyografi istiyoruz. Bacak damarlarındaki tıkanıklığın derecesi, uzunluğu, darlığın derecesi ortaya çıkıyor ve ona göre tedavi uyguluyoruz. Bu tedaviler bazen cerrahi oluyor. Yani By-Pass yapıyoruz. Py- Pass’tan sonra hastanın şikâyetleri tamamen ortadan kalkmış oluyor. İkinci olarak atardamarlarda stentleme tedavisi uyguluyoruz. Yani darlık olan bölgeye stent koyuyoruz. Bu tedavi yöntemi yine kansız bölgeye kan verme işlemidir. By- Pass ve stent şansı olmayan hastalarımıza ise üçüncü bir tedavi yöntemi olarak düşük enerjili lazer tedavisi yapıyoruz. Bu çok basit bir tedavi yöntemidir. 10 gün süresince her gün 1 saat lazer tedavisi uyguluyoruz. Bu lazer ince kılcal damarları genişletiyor, dolayısıyla kansız bölgeye kan vererek hastanın bacağı kesilmekten kurtuluyor. Bu tedavilerin yanında ilaç tedavimize da ayrıca devam ediyoruz.”

fAnlıyoruz ki düşük enerjili lazer diyabetik ayak tedavisinde oldukça etkili

Diyabetik hastalarda düşük enerjili lazer tedavisi son zamanların en iyi tedavi yöntemlerindendir. Çünkü diyabetik hastalardaki damar tıkanıklığı ve damar sertliği diğer hastalardan farklıdır. Diyabetik hastalarda damarın içinde baştanbaşa bir daralma olur ve by-pass şansı çok düşüktür. Fakat by-pass ve stent şansı varsa diyabetik hastalarda ilk olarak bu yöntemlerden faydalanırız. Yoksa düşük enerjili lazer tedavisi yaparız.”

Varis denilince akla varis çorapları geliyor. Cerrahi operasyon gerektirmeyen hastalarınıza medikal alanda hangi alternatif çözümleri önerirsiniz?

Varis hastalığında korunmak için varis çoraplarını öneriyoruz. Varis çorapları vazgeçilmez bir basınç azaltma aparatıdır. Varis çorabı tedavisinde öncelikle dopler ultrasonla bacaktaki toplardamarların basıncını ölçüyoruz. Ayak bileğinde, diz altında, diz seviyesinde, kasıkta basıncın kaç olduğunu ölçerek basınca uygun varis çorabı önerilerinde bulunuyoruz. Eğer ağrı, yanma, kramp, şişlik ve varislerde genişleme şikayeti varsa basınca göre çorap önermek gerekir hastaya. Çünkü şirketlerin ürettikleri çorapların farklı basınçları vardır. Hastaya uygun medikal şirketin çorabını seçerek bacaktaki basıncı azaltmış oluyoruz tedavilerimizin yanında.”

Son olarak eklemek istediklerinizi öğrenebilir miyiz?

“Türkiye’de son zamanlarda lenfödem hastaları çok sahipsiz kaldı. Bu hastalara yıllardır fizik tedaviciler masaj, fizyoterapi ve bandaj yöntemi ile sahip çıktı. Son yıllarda lenfödem ile ilgili vücudun tümünde düşük enerjili lazer tedavisindeki yeşil ışık hastalara şifa oluyor. Hastalara yeşil ışık verdiğimizde lenf yollarının tıkalı olduğu bölgelere gidiyor ve bu yolları genişletiyor. Genişleyen damarlarda şişlik zamanla azalıyor ve tedavi süresince de hastanın hayat standartları ve kalitesi yükseliyor.”

#varis #varisvedamartedavileri #damar #tedavi #yeniyaklaşımlar #damarcerrahisi #düşükenerjililazer #varishastaları #manset

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here