Yeni Zelanda’nın En Yenilikçi Markaları İstanbul’da Buluştu

yeni-zelenda-saglikYeni Zelanda ve Türkiye arasında 100 yıl önce başlayan dostluk ilişkisi, Yeni Zelanda Ticaret ve Kalkınma Ajansı önderliğinde, İstanbul Çırağan Sarayı’nda sağlık teknolojileri sektörüne yönelik özel bir etkinlik düzenledi.

Yeni Zelanda sağlık sektörünün en önemli markaları, ürün ve hizmetlerini tanıtmak, Türkiye’deki yatırımları hakkında bilgi vermek için Yeni Zelanda Ticaret ve Kalkınma Ajansı (NZTE) önderliğinde 21 Mayıs’ta İstanbul’da özel bir buluşma gerçekleştirdi. Türkiye’den sektör temsilcilerinin de katıldığı ‘Yeni Zelanda – Türkiye Sağlık Sektörü Günü’ kapsamında yeni işbirliği fırsatları değerlendirildi.

Tarihlerinde ilk kez, 1915 yılında Çanakkale Savaşı’na ANZAC Birlikleri içerisinde katılan Yeni Zelanda ve Türkiye arasında 100 yıl önce bir trajediyle başlayan dostluk ilişkisi, her platformda giderek güçleniyor. Yeni Zelanda sağlık sektörü, işbirliği için Yeni Zelanda Ticaret ve Kalkınma Ajansı (New Zealand Trade and Enterprise-NZTE) önderliğinde, 21 Mayıs tarihinde İstanbul Çırağan Sarayı’nda sağlık teknolojileri sektörüne yönelik özel bir etkinlik düzenledi. Yeni Zelanda-Türkiye ilişkilerinin ticari boyutunu derinleştirmesi amacıyla düzenlenen etkinliğe Yeni Zelanda’nın Türkiye Büyükelçisi Jonathan Curr ile Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Chai Chuah, Manukau Bölgesi Sağlık Kurulu Başkanı’nın yanı sıra T.C. Sağlık Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanı Şahin Alpay ve Türkiye’den pek çok önemli sektör temsilcisi katıldı.

Yeni Zelanda Büyükelçisi Jonathan Curr etkinlikte yaptığı konuşmada ANZAK Birlikleri’nin Gelibolu Yarımadası’na çıkarma yaptığı 1915’in yüzüncü yıldönümü nedeniyle 2015 yılının kendileri için çok önemli bir yıl olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Paylaşılan ortak tarih iki ülke arasında sıcak ve dostane bir ilişkinin doğmasına neden oldu. ‘Yeni Zelanda – Türkiye Sağlık Sektörü Günü’ ülkelerimizin sağlık sektörü liderlerini ve firmalarını işbirliği yapmak üzere bir araya getiriyor. Biz bunun uzun soluklu, somut sonuçları olan bir iş ilişkisine dönüşeceğine yürekten inanıyoruz.”

Yeni Zelanda Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Chai Chuah ise ‘Yeni Zelanda – Türkiye Sağlık Sektörü Günü’ her iki ülkenin de sağlık sektörleri için biraraya gelerek tecrübelerini aktarmak noktasında çok önemli bir fırsat sunduğunu belirterek, “Türkiye’nin, bütün dünyada ilgiyle takip edilen son 10 yılda gerçekleştirdiği sağlık sektöründeki büyük donuşumu öğrenmek ve aynı zamanda misafirlerimize Yeni Zelanda sağlık sektörü hikayemizi paylaşmak ilham vericiydi. Her iki ülke de sağlık sektöründe inovasyona ve gelişime büyük önem veriyor. Birlikte çalışmak ve işbirliği için inanılmaz potansiyel var” dedi.

Yeni Zelanda’nın En Yenilikçi Sağlık Firmaları Etkinlikteydi

Sağlık bilişiminin öncülerinden Orion Health, dünyanın en büyük keçi sütünden mama üreticisi Dairy Goat, yeni doğan yoğun bakım uniteleri ve uyku apnesi makineleri üreticisi Fisher&Paykel Healthcare, meme kanseri taramasında getirdiği yenilikçi çözumleri ile Volpara Solutions, hastane güvenlik sistemlerinin dünyadaki önemli isimlerinden Gallagher Securities’in yanı sıra hastane inşaatlarının depreme dayanıklı hale getirilmesinde çok önemli projeler yürüten Robinson Seismic ve hastane bilişim sistemleri öncülerinden Cortell Health ile Türkiye’den sektörün önde gelen isimleri bu özel etkinlikte biraraya geldi. Sabah yapılan konuşmaların ardından Yeni Zelandalı firmalar yaptıkları sunumlarla Türkiyeli meslektaşlarına çalışma alanları ve işbirlikleri fırsatları hakkında bilgiler verdiler.

Popüler Yazılar