21.Yüzyılın En Akıllı, Ekolojik ve Sürdürülebilir Şehri, İstanbul’da Kuruluyor


Türkiye’nin en gelişmiş çocuk hastanesi, en ileri biyomedikal araştırma ve geliştirme parkı ve İstanbul’un akıllı ve ekolojik yaşam için planlanan ilk gayrimenkul geliştirme projesi Bio İstanbul’un tanıtım toplantısı Bio İstanbul satış ofisinde yapıldı.

Yapılan tanıtım toplantısı Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve Bio City Development Company  Group CEO’su ve Bio İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Elie Haddad’ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

21. yüzyılın gelişen şehirlerindeki lider pazarlarda sağlık alt yapısı yatırımları gerçekleştiren Bio City Development Company (BCDco) şirketinin vizyonu, TOKİ iştiraki olan Emlak Planlama Proje Yönetimi EPP ortaklığı ve T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ desteği ile Bio İstanbul projesinde hayat bulacak.

Geçmişinde sağlık hizmetleri, tıbbi araştırmalar ve kamu özel kalkınma modellerinde kanıtlanmış bir performansa sahip olan BCDco, hedeflediği bölgelerde sofistike biyotıp imkanları oluşturmayı ve yine bu bölgelerdeki refah ve gelişimi arttırmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bio Istanbul projesinde; ana ekseninde modern üçüncü basamak tedavi ve biyomedikal araştırma merkezleri bulunan, ekolojik şehirlerden oluşan bir ağ inşa ediyor. Şirketin kurucuları bugüne kadar Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Ortadoğu’ da, sağlık sektöründe, toplamı yaklaşık olarak 1 milyar Amerikan Dolar değerinde projeler gerçekleştirdiler.

Bio City Development CEO’su ve Bio İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Elie Haddad ise yaptığı konuşmada projeyi gerçekleştirmekten kendisinin, ortaklarının ve BCDco ekibi olarak herkesin büyük heyecan ve gurur duyduğunu belirterek şunları söyledi: “Sayın Bayraktar, Ergün ve değerli konuklarımız, Bio Istanbul projesi ile Türkiye’ de birkaç sektörde birden çığır açıyoruz. Bu proje pek çok ilke imza atacak, ülkenin ilk herkese açık olarak üçüncü basamak tedavi veren çocuk hastanesi, ülkenin en gelişmiş sürdürülebilir ekolojik kalkınması, büyük bir araştırma ve geliştirme girişimi. Bu büyük proje büyüyen bir ağda tamamlanacak ilk Bio City olacaktır, ve odadaki bütün babaların da bildiği gibi, ilk doğanların yeri her zaman ayrıdır. Bio Istanbul projesi bir zihniyet ve yaklaşım dönüşümünü gerçekleştirecektir. BCDco yöneticileri, ortakları ve çalışanları olarak bu projeye imza atabilmekten gerçekten onur duyuyoruz.”

Bio Istanbul sadece bir yaşam alanı olmanın ötesinde, dünyada ünlü Türk ve yabancı mimarlarıyla, Türkiye’ de daha önce hiç görülmemiş ekonomik büyümenin bir örneği olmayı da hedefliyor. Bio Istanbul, oluşturulan ekonomik değerler ile Türkiye’yi ileri taşıyacak değişimin de merkezinde yerini alıyor. IBRC fonunun projeye katılımı, GE(General Electric :NYSE) ve benzeri firmaların işbirliği ile güçlenen, teknolojik altyapı çözümleri, enerji üretim ve su arıtma sistemleri, enerji dağılımı ve akıllı şebeke çözümleri, ev otomasyonu, enerji verimliliğini gözeten aydınlatma sistemleri ile Bio İstanbul,  Türkiye’nin en akıllı şehirlerinden biri haline gelecektir.

Böylelikle üstün kalitede bir planlamanın, şık bir mimari, mükemmel bir konfor ve sürdürülebilir alt yapı yönetimi ile buluştuğu, ailelerin huzurla yaşayabileceği, çalışabileceği, araştırabileceği ve hayal kurabileceği kentsel bir yerleşim alanı Bio Istanbul’da hayat bulacak.

Bio Istanbul’ un merkezinde yörenin en gelişmiş çocuk hastanesi olacak olan ICH- Istanbul Çocuk Hastanesi olacaktır. Uluslararası üne sahip İsveçli hastane mimarları Gmür ve Gmür tarafından tasarlanan ICH, sadece Türkiye’de değil bütün dünyada yeni standartları belirleyecektir. Türk tıp mezunlarının mükemmelliği ve dünyanın en prestijli hastaneleriyle olan ilişkileri sonucunda ICH hızla dünyanın en iyi çocuk hastanelerinden birine dönüşecektir. Klinik yönetimi, eğitim ve araştırmayı kapsayacak olan bu ortaklık, ICH’ in hastalarının dünyadaki en iyi tedaviyle eşdeğer bir tedavi görmelerini sağlayacaktır. ICH en yeni GE teknolojisiyle donatılacak, düzenli bir şekilde uluslararası standartlara uygun olması için yenilenecektir. Türkiye’nin tıbbi geleneklerini, İstanbul’un uluslararası ulaşım merkezi olması ve Türk halkının şefkat ve misafirperverliğinden yararlanarak, Bahçeşehir’de, Atatürk Havalimanı ve planlanan yeni havalimanına yakın bir yerde yer alarak, Türkiye’ye tedavi için gelen insanlara hizmet vermek için ideal bir konumda olacaktır.

Bio Istanbul’ da sağlık profesyonelleri de bugüne kadarki en geniş ve gelişmiş araştırma kaynaklarına erişebileceklerdir.  İstanbul Biyomedikal Araştırma Merkezi, sanayi bağlantılarını, dünyaca ünlü tıp adamlarının araştırma ve geliştirme projeleri için fon oluşturma olanaklarına erişme şansı sağlayacak. Merkez aynı zamanda tıp dünyasının önemli üyelerini ortak bir noktada toplayarak, medikal alanda sürekli ve yeni buluşların ortaya çıkmasına katkıda bulunan bir çalışma ortamı oluşturarak Türkiye’nin bilimsel sermaye gelişimine de önemli katkıda bulunacak.

Bizans’ tan Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyetin kuruluşuna, İstanbul bin yıldan fazla bir süre için dünyanın en büyük eğitim merkezlerinden biri olmuştur. Bio Istanbul, İstanbul için gelecek bin yılda insanların çalışmak, yaşamak ve eğlenmek için gelecekleri dünyanın en büyük şehirlerinden biri olma yolundaki ilk adımıdır. Bio Istanbul fikirlerin ya da başka bir deyimle, rüyaların gerçek olabileceği yerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here