Mustafa Nevzat İnovasyon Liderliği İçin Ar-Ge Yatırımını Artırıyor


Gerçekleştirdiği çalışmalar ile Türk ilaç endüstrisinin gelişiminde 90 yıldır öncü rol üstlenen Mustafa Nevzat İlaç Sanayii, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan “Ar-Ge Merkezi” belgesini aldı.

Geçtiğimiz yıl biyoteknoloji alanında dünya devi Amerikalı Amgen ile güç birliği yaparak Ar-Ge faaliyetlerine hız veren ve 12 milyon TL yatırım gerçekleştiren Mustafa Nevzat İlaç Sanayii, bu alandaki yatırımlarını 2014’te de artırarak inovasyon liderliğine oynayacak.

Türk ilaç endüstrisinin gelişiminde öncü rol üstlenen, insan sağlığının yanı sıra tüm faaliyetlerini çevrenin korunmasına odaklanarak tamamen yenilenebilir enerji kullanımı ile gerçekleştiren Mustafa Nevzat, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan “Ar-Ge Merkezi” belgesini aldı. Mustafa Nevzat İlaç Sanayii, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge merkezi kurma onayı verilen Türkiye’deki 5 firmadan biri oldu. Hayata geçirdiği çalışmalarla birçok ödüle layık görülen, İlaç ve Eczacılık Sektörü Başarı Ödülleri kapsamında, “Ar-Ge ve Bilim Ödülü” kategorisinde “Altın Havan” ödülü kazanan Mustafa Nevzat İlaç Sanayii, Ar-Ge Merkezi belgesi ile 100’ncü yılında sektörünün inovasyon lideri olmak için çalışmalarına hız verdi.

“Sektörde, Ar-Ge’de Çalışmalarımız İle İlklerin Öncüsüyüz”

Mustafa Nevzat İlaç Sanayii’nin 90 yıllık yolculuğunda birçok ilke imza attığını, FDA onaylı ilk Türk ilaç üreticisi olarak bu ilkleri perçinlemek için çalışmalara hız verdiklerini söyleyen Mustafa Nevzat İlaç Sanayii Genel Müdürü Levent Selamoğlu, “Kuşağında fark oluşturan bir kuruluş olarak, sağlık için bilimin yolunda kendimizi sürekli yeniliyoruz. Amgen’le yaptığımız güç birliği sonrasında da tüm pazarlarda hastalara inovatif ilaçlar sunmak için çalışıyoruz. 1400 kişilik uzman ve deneyimli kadromuzla, ileri teknoloji anlayışı ve modern tesislerimizle Türkiye’de ve 30 ülkede yüksek kalite ve yenilikçi ilaçlarla büyüme hedefliyoruz. Ar-Ge Merkezi’mizde 2’si doktora, 15’i yüksek lisans, 33’ü lisans eğitim düzeyine sahip eczacı, kimyager, kimya mühendisi yanında tekniker-teknisyenlerden oluşan toplam 63 uzman personelimiz, tam zamanlı olarak görev yapıyor” dedi.

“Ar-Ge Yatırımında Hız Kesmeyeceğiz”

Levent Selamoğlu, TÜBİTAK – TEYDEB tarafından sağlanan “1501 Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı” kapsamında desteklenen “Enjektabl Onkolitik Ürün Formülasyonlarının Geliştirilmesi” projesinde Ar-Ge alanında başarılı çalışmaları hayata geçirdiklerini belirterek, 5 milyon doların üzerinde yatırımla Ar-Ge merkezi kurulumunun gerçekleştirildiğini, bu alanda 12 milyon TL’nin üzerinde yatırım yapıldığını belirtti. Amgen ile gerçekleştirilen güç birliği ile yeni stratejiler ve önemli hedefler belirlendiğini söyleyen Selamoğlu, “Kendini her geçen gün yenileyen Mustafa Nevzat İlaç Sanayii, 30 ülkede gerçekleştirdiği operasyonla 40 milyon dolarlık gelire ulaştı. 2014 ise bizim için yatırım ve büyümenin yılı olacak. Öncelikle teknoloji alanındaki yatırımlarımızı artıracağız. Bu teknoloji dönüşüm için gerçekleştirmeyi planladığımız 20 milyon TL’lik yatırım AR-GE çalışmalarımızı hızlandıracak, yeni ürünlerimiz için önemli bir ivme kazandıracak. Amgen’in sektör tecrübesi ve teknolojisinden de yararlanarak, Türk ilaç sektöründe yenilikçilik alanında lider bir şirket olmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

“Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin”

Mustafa Nevzat İlaç Sanayii Ar-Ge faaliyetleri hakkında da bilgi veren Selamoğlu, merkezin analitik geliştirme laboratuvarları, ofisleri, ürün geliştirme laboratuvarı ile pilot üretim alanlarından oluştuğunu söyledi. Selamoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan ‘Ar-Ge Merkezi’ belgesini almak bizleri onurlandırdı. Mustafa Nevzat Ar-Ge Merkezi’nde beşeri tıbbi ilaç ve Ar-Ge çalışmalarıyla tüm dünyada hastaların daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmelerini sağlayacak, etkin, emniyetli, hasta uyumunu sağlayan, inovasyon odaklı çalışmalarımızı sürdürüp, inovatif ekonomik ürünler geliştirerek insan sağlığının hizmetine sunmayı amaçlıyoruz”. “Mustafa Nevzat Ar-Ge Merkezi’nin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanması ile firmamızda Ar-Ge projeleri üretme, seçme, yönetme ve değerlendirmesinin sağlıklı bir şekilde yapıldığı, performans değerlendirme, insan kaynakları yönetimi, eğitim politikaları, yeni fikirlerin oluşmasını teşvik edici mekanizmaların bulunduğu, ulusal ve uluslararası işbirliklerinin yapıldığı, laboratuvar donanım ve diğer teknolojik varlıkların yeterliliği, çalışanların yetkinliği tescil edilmiştir. Tüm bu yetkinliklerle Ar-Ge Merkezi bünyesinde teknolojik bilgi üretilmesi, yeni ürün geliştirilmesi, verimliliğin artırılması, teknolojik bilginin ticarileştirilmesine yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here