2015 medikal yatırımların yılı

2015 medikal yatırımların yılı olacak. Uzmanlara göre, 2015’te özellikle biyoteknoloji, sağlıklı yaşam ve özel tıbbi hizmet sektörleriyle ilgili medikal yatırımlarda sıçrama bekleniyor.

Girl's hands holding globe

Medikal sektöründe faaliyet gösteren lider şirketlerin yöneticilerine göre bu yıl sağlık hizmetlerinin tüm alt kategorilerinde, özellikle de talebin yüksek olduğu medikal cihaz inovasyonu, üretimi ve satışı alanlarında artış bekleniyor.

30 yıldır sağlık yatırımları alanında faaliyet gösteren Stifel şirketi yönetim kurulu başkan yardımcısı Peter Reikes, 2015 piyasa şartlarının şimdiye kadar hiç olmadığı kadar yükselmeye elverişli ve sağlam olduğunu belirtti. Reikes, “Medikal cihaz piyasası şu anda tahminlerin çok üzerinde güçlendi ve potansiyelini dışa vurmaya hazır.” diyerek sektörü bekleyen gelişmeleri özetledi. Reikes’ ın 2015’te en büyük sıçramayı gerçekleştireceğini düşündüğü alanların başında biyoteknoloji, sağlıklı yaşam ve özel tıbbi hizmet sektörleri geliyor.

Medikal firmalar artık; parayı, riski, klinik çalışmaları ve mevzuat engellerini daha iyi yönetebiliyor.

Reikes sektörden beklediği yükselişin dayanaklarını anlattı: “Bu bilgi 2014’te medikal sektörlere ait halka arz rakamlarının azami seviyeye yükselmesi gerçeğine dayanıyor. Geçen yıl biyoteknoloji, sağlıklı yaşam ve özel tıbbi hizmet sektörleri 1978’den beri kaydedilen en yüksek halka arz rakamlarını gördüler. Ortada yeni kapılar açan belli bir teknoloji de mevcut değil. Bu büyümeyi sektörün genel olarak olgunlaşmasına ve oturmasına dayandırıyoruz. Medikal firmalar artık; parayı, riski, klinik çalışmaları, mevzuat engellerini daha iyi yönetebiliyor. Bu altyapıyla yeni cihazların sektöre girişi daha çabuk ve doğru şekilde oluyor.”

Reikes’a göre, sağlık hizmetleri sektörünün tamamı daha sessiz, daha kısa düşüşler ve yükselişlerle karakterize edilen yeni pazarlar; yani “mikro piyasalar” tarafından yönlendiriliyor. Reikes, 2008’deki büyük finansal kriz gibi özel durumlar hariç, bundan sonra yaşanacak düşüşlerin kısa vadeli olacağını düşünüyor.

Reikes “Dünyayı bir bütün olarak görürsek, uzmanlar 2015’te global ölçekli bir sıçrama beklediklerini söyleyeceklerdir.” şeklindeki sözlerini bu yılın medikal yatırımlar açısından yükseliş yılı olacağını belirterek, sonlandırdı.

Ortaklıklar Ve Yatırımlar

“Ortaklıklar ve yatırımlar son birkaç yıldır sektörün trendi haline geldi.” Sözleriyle konuşmasına başlayan Hammond Hanlon Camp LLC şirketinin kurucu ortağı ve yöneticisi PJ Camp, bu eğilimin 2015’te de devam etmesini beklediklerini belirtti.

Camp, “Bu alanda yeni ortaklıklar türedi; bağımsız özel hastaneler, sağlık hizmetleri kuruluşları ve post- akut bakım hizmeti veren kuruluşlar arasında kurulan ortaklıklar, sektör açısında ezber bozduran türden.

ABD’de “geri kabul cezaları” şeklinde adlandırılan cezai yaptırımlar hastanelerden taburcu olan hastaların durumları kötüleşip, hastaneye tekrar yatırılmaları durumundan hastaneleri sorumlu tutuyor. Bu yükümlülük hastanelerin post-akut bakım hizmeti veren kuruluşlarla çalışmasını zorunlu kılıyor. Birçok durumda kontrolü elde tutmak için bu kuruluşlarla ortaklık anlaşmaları yapmaları gerekiyor. ABD’de gerçekleşen sağlık reformundan önce hastaneler tam tersi durumlara özendiriliyordu. Bir hastanın iyileşme süreci başarısız olursa ve hastaneye dönmek zorunda kalırlarsa; bu hastane için daha fazla kazanç demekti. Ancak ACA bu durumu tersine çevirdi.” sözleriyle, ABD’deki bu ve bunun gibi yeni uygulamaların kısa bir süre sonra tüm dünyaya yayılacağının sinyallerini verdi.

Camp sözlerine şöyle devam etti; “Hastanelerin üstlendikleri başka bakım hizmetleri de var. Bugün hastaneler binalarını genişleterek; yatan hasta bakımı oranını azaltmak için diyaliz, görüntüleme, infüzyon gibi hizmetleri de verecek yapıya kavuşmak zorundalar. Yeni ve daha büyük mega klinikler; bunun için dizayn edilmiş, teşhis ve tedavinin aynı binada yapılabilmesi dolayısıyla hastaların ihtiyaçlarına uygun, merkezi lokasyondaki binalarda kuruluyor.”

İnsanlar kaybettikleri sağlıklarını geri kazanmak için her geçen gün daha da yükselen bedeller ödedikçe, sağlıklı kalmanın değerini anlıyor ve kaliteli yaşam merkezlerine koşuyorlar.

Camp “Kaliteli Yaşam Merkezi” şeklinde adlandırılan yeni tarz yatırımların da şehir hayatında önemli yer tutmaya ve emlakçıların portföylerinde üst sıralara tırmanmaya başladığını belirtti. Spor, klinik, rehabilitasyon ve sağlıklı yaşam birimlerini içeren bu yeni kaliteli yaşam merkezleri ABD’de oldukça popüler. İnsanlar kaybettikleri sağlıklarını geri kazanmak için her geçen gün daha da yükselen bedeller ödedikçe, sağlıklı kalmanın değerini anlıyor ve kaliteli yaşam merkezlerine koşuyorlar.

Genel Sağlık Sisteminden Bağımsız Bireyler07

Herhangi bir sisteme bağlı olmayıp, sağlık giderlerini kendi cebinden ödeyenlerin artışı da yeni bir uygulama doğurdu ve sağlık sektöründe ücret şeffaflığı dönemi başladı. Gelecek birkaç yılın bu tip uygulamalardaki artışa gebe olduğunu anlatan Camp sözlerini şöyle sonlandırdı, “Bu sektör yeni doğmuş olmasına rağmen, Castlight Sağlık Şirketi halka arz rakamlarının üç milyar dolara ulaşması bu alanda mevcut potansiyelin en önemli ispatıdır.”

Cain Brothers & Co. LLC. Şirketinin genel müdürü Raymond Falci ise şunları söyledi, “Bu alanda birçok yeni yatırımlar yapıldı. İnsanlar resmi ya da özel herhangi bir sağlık sistemine dâhil olma konusunda çekinceler yaşıyor ve sağlık hizmetlerine erişimin kendi inisiyatiflerinde olmasını istiyorlar. Bu erişimi kolaylaştıran hizmetler ve buna yönelik yeni girişimler konusunda artan yükselişi gözlemliyoruz.” Falci bu yeni sektörün 2015’te hak ettiği yeri alacağına olan inancın altını çizdi.

Anlaşmalı HastaHas Uygulaması

Falci, “Ücret şeffaflığı uygulamasının hastalara ulaşmak ve onları kazanmak konusunda da beklentilerin ötesinde olumlu sonuçlar vereceğini öngörüyoruz. Bu bağlamda “Anlaşmalı Hasta” uygulaması 2014’te filizlerini vermeye başlayan bir trend ve bu yıl da bu yeni trendin artarak yayılmasını bekliyoruz.” dedi.

Doktorlar hastaların tedavi sonrası bakımından da sorumlu tutuldukları ve zaten büyük risk altında oldukları için, ofislerinden çıkıp hastalarla daha yakından temas edecekleri ve durumlarını daha yakından takip edecekleri kendi kliniklerine ya da ortaklıklara yatırım yapıyorlar. Hastalar da zaten doktorlara daha yakın olacakları, daha iyi bakılacakları, daha güvenilir sistemler arıyorlar. Doktorlar böyle yatırımlarla kendi sistemlerini kurmaya başladılar. 2014’te “Anlaşmalı Hasta” sistemine yönelik teknolojilere milyarlarca dolarlık yatırımlar yapıldı ve bu yatırımlar bu yıl da devam etmeli.

ABD’de uygulanan “Geri Kabul Cezaları” şeklinde adlandırılan taburcu olan hastaların durumları kötüleşip, hastaneye tekrar yatırılmaları durumunda uygulanan cezai yaptırımları önlemek için hastaneler yeni bir sistem kurdular. Bu yeni sisteme göre merkezi noktalara yerleştirilen hemşireler bölgelerindeki hastaları taburcu olduktan sonra yerinde kontrol ediyorlar ve sağlık durumlarının dengede kalmasını sağlıyorlar. “Özel Sağlık Takipçileri” adı verilen bu sistem ve özel acil çağrı merkezleri gibi yeni eklenen alanlarda da hareketlenme bekleniyor.

Yeni Tıbbi Sınıflandırma Sistemine Geçiş

Raymond Falci’ ya göre 2015’te medikal sektöründe yeni yatırımlar doğuracak bir başka yenilik ise; ABD’de yapılacak ve global medikal sektörlerin tamamını etkileyecek olan ICD10 sınıflandırma sistemine geçiş olacak.

“2015’te medikal alanda bir değişiklik bekleniyor; ICD10 tıbbi sınıflandırma sistemine geçiş. ABD’de gerçekleşecek olan bu büyük sistem değişikliğinin global medikal sektörlerin tamamını etkilemesi bekleniyor. 1 Ekim 2015 tarihinde gerçekleşecek bu yeni sınıflandırma sisteminde kullanılacak kodlar konusunda personel eğitimleri, sistem güncellemeleri ve yeni yatırımlar başladı bile…” sözleriyle yaşanacak güncelleştirmeyi müjdeleyen Raymond Falci, son olarak şunları söyledi, “ICD10 Tıbbi sınıflandırma sistemine geçişle ilgili olarak sektörde yaşanan paniği 2000’li yıllara geçişte dünyaya hâkim olan kaosa benzetiyorum. Ancak sektöre hâkim, tecrübeli hizmet sağlayıcılar bu değişime sektörel fırsatlar ve yeni yatırımlar gözüyle bakıyorlar.”

Bu yazı Medikal Teknik Dergisi’ne aittir. İzinsiz kopyalanamaz.

Popüler Yazılar