Alvimedica ’nın PCR 2016’da Canlı Vaka Sunumu kardiyologların ilgi odağındaydı

Girişimsel kardiyoloji alanında, Avrupa’nın lider firmalarından Alvimedica, bu yıl gerçekleştirilen Euro PCR 2016’da  bir canlı vaka çalışmasına ev sahipliği yaptı. “Diyabetli hastalarda PCI-girişimsel kardiyoloji mücadelesini çözüme döndürmek” başlığında gerçekleşen oturumunda yer alan bu çalışmaya katılan uzmanlar, Alvimedica’nın diyabetli hastalara uygun stenti Cre8™’i alanında çığır açacak bir ürün olarak niteledi.

Bu özel oturumda, Özel Amphilimus™ formülasyonunun  (Sirolimus ve Organik Asit) kontrollü salınımı ve polimersiz DES Cre8™’in sağladığı fayda ve güvenlik ile diyabetik hastalarda PCI’ın klinik sonuçlarını iyileştirmenin en iyi yolu olduğu konusu, oturumu şekillendiren tartışmanın ateşleyicisi oldu.

TNT oturmumun başkan ve eşbaşkanları Dr Verheye ve Dr. Eeckhout, canlı vakayı gerçekleştiren Dr. Tchetche ve Dr. Dumonteil’den bifürkasyon ile çoklu lezyona sahip (Medina 1:1:1) yaşlı  diyabet hastasını tedavi ederken attıkları tüm adımları ve aldıkları tüm kararları açıklamalarını istediler. Doğru ekipman tercihi, hekimlerin tüm tekniklere hakimiyeti ve başarısı mükemmel bir sonucun ortaya çıkmasını sağladı. Operatör, Cre8™ stenti ile bifürkasyon lezyonunu aşabilmek için POT ve TAP tekniklerini kullandı. Cre8™ ‘in hücre yapısı, radyopak markerları ve sıfır boyca kısalması ile optimal bir sonuç elde edildi.

Diyabetik hastalara özel stent teknolojisi

Canlı vakanın ardından Dr. Byrne, konuşmasında; diyabetik hastaların standart “limus”grubu  ilaçlara karşı direnç gösterdiğini, bu tarz ilaçların genel popülasyonla karşılaştırıldığında diyabetik hastalarda daha az etkli olduklarını ve diyabetik hastalardaki bu hücresel direnişi yenebilmek için daha özel teknolojilere ihtiyaç duyulduklarını ifade etti.  Cre8™ ‘in Sirolimus + Organik yağ asidinden oluşan özel Amphilimus™  formülasyonu ile diyabetik hastalarda daha etkili olduğunu çünkü  formülasyonun içerisindeki yağ asidi sayesinde  damar içerisine gerçekleşen ilaç nüfusunun standart limus grubu ilaçlara göre daha yüksek oranda olduğunu belirtti. Cre8™’in , Sirolimus ve özellikle diyabetlilerde sirolimus ilacının damar içinde nüfusunu yüksek oranda arttıran bir taşıyıcı görevi gören yağ asidi bileşimi olan  Amphilimus™  formülasyonun  diyabetik hastalarda tek çözüm olduğunu vurguladı.

Dr. Sardella, Cre8™’in diyabetli hastalardaki etkinliğine dair elde edilen son klinik verileri paylaştı. Bu veriler , Cre8™’in  genel popülasyon sonuçlarının diyabetik alt grup sonuçları ile oldukça benzer ve tutarlı olduğunu ve bunun diğer ilaçlı stentlerin klinik çalışmalarında görülmeyen bir durum olduğunu ifade etti .

  • Cre8™’in 6-9 aylık in-stent LLL sonuçları Diyabetik alt grupta NEXT klinik çalışmasında 0.12 , Reservoir Klinik çalışmasında 0.14 ve pARTicip8 klinik çalışmasında ise 0.16 olarak görülmektedir.
  • 1 yıllık TLR oranları ise Investig8 ve pARTicip8 klinik çalışmalarında da %1.4 olarak görülmektedir.

Diyabette fayda sağlayabilecek güvenli stent

Dr. Stella,  Cre8™’in  diyabetik hastalardaki etkinliğinin yanı sıra oldukça güvenli bir stent olduğunun da altını çizdi ve kanama geçmişi ile gelen hastaya yapılan Cre8™ implantasyonu ardından  yalnızca üç aylık DAPT uygulandığına şahit olduğunu dile getirdi . Konu ile ilgili Demonstr8 çalışmasından  söz eden Dr. Stella , 3 ay sonunda stent stratlarının %99.78’inin kaplandığını ve kişisel tecrübelerinde ise Cre8™ implantasyonu yaptığı diyabetik hastalarını 3 ay DAPT tedaviye tabi tuttuğunu ve buna rağmen hiç stent trombozu yaşamadığını ve oldukça etkili sonuçlar aldığını belirtti . Aynı zamanda şu anda devam eden, seçili hastalarda 1 aylık DAPT ve  genel popülasyonda 12 aylık DAPT  uygulanacak olan Cre8™  ve Resolute’un karşılaştırıldığı  ReCre8 klinik çalışmasının tasarımını sundu.

Milano San Raffaele Hastanesinden Dr. Colombo, Cre8’in son klinik verileriyle ilgili görüşlerini “Diyabette fayda sağlayabilecek bir DES varsa bu da Cre8’dir. Yakın gelecekte bunun kanıtlanmış olduğunu da göreceğiz.” sözleriyle özetledi.

#Alvimedica #PCR2016 #CanlıVakaSunumu #kardiyolog #manset

Popüler Yazılar