Bakan Müezzinoğlu, 13 Milyon Liralık Hastanenin Temelini Attı


10 bin metrekarelik alana kurulacak olan Uludağ Üniversitesi Sabahattin Gazioğlu Çocuk Hemetolaji ve Onkoloji Hastanesi 100 yataklı olacağı ifade edildi.

Bursa’da 13 milyon liraya mal olacak olan Uludağ Üniversitesi Sabahattin Gazioğlu Çocuk Hemetolaji ve Onkoloji Hastanesi’nin temel atma töreninde konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türk biliminin, dünya bilimine katkı sunması için gerekli yasal düzenlemeleri yapacaklarını söyledi. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yanında yükselen hastanenin temel atma töreninde konuşan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, bu törenin temel değil kat atma töreni olduğunu belirterek, “Hepimiz bir gün faniyiz. Önemli olan bu dünyada kalıcı eserler bırakmaktır. Sebahattin Gazioğ- lu hemşehrimizin bu merkezi, ülkemizin farklı vizyonlarını oluşturacak nesillerin yetişmesine sebep olacaktır. Bunun matematiğini kimse hesaplayamaz. Muasır medeniyet seviyesi üzerindeki yolculuğa gidişimizdeki hedeflerden vazgeçmeyeceksek, bu tür eğitim kurumları, insana değer veren, insanı yaşatan, insanı geliştiren anlayışlara sahip çıkmak ve bunları desteklemek gerekir. Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı, kanser, kas hastalıkları, bioteknoloji, geleneksel ve tamamlayıcı tıp, anne çocuk ve ergen sağlığı enstitüsü ile bütün üniversitelerimizin araştırmalarına katkı sağlayacağız. Ve Türk biliminin, üniversitesinin, dünya bilimine güçlü katkılar sağlayacak imkanları yeni yasal düzenlemelerle yakalayacağız” dedi. Vali Münir Karaloğlu ise, hastanenin temelini çatıya doğru attıklarını belirterek espri yaptı. İnşaatın yapımını üstlenen Sebahattin Gazioğlu’nun ellerinden öptüğünü söyleyen Vali Karaloğlu, hastanenin 13 milyon liralık maliyetiyle Bursa’nın en büyük hayrı olduğunu hatırlattı.


10 bin metrekare alan üzerine kurulacak

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, 10 bin metrekarelik alana kurulacak olan hastanenin 100 yataklı olacağını ifade ederek, “Hastanemiz 5 katlı olacak. Merkezin en üst katı, kemik ve kök hücre nakli olarak kullanılacak. Maliyeti 13 milyon lirayı bulacak. Hastaneyi yaptıran Sebahattin Gazioğlu bey tüm maddi boyutunu üstlenmiş durumda. Kendisine teşekkür ediyorum. Burası sadece Bursa’ya değil, Doğu Marmara’ya da hizmet edecek, 6 aya kadar tamamlanacaktır” dedi. Konuşmaların ardından ardından Bakan Müezzinoğlu hastaneyi yaptıran hayırsever işadamı Sebahattin Gazioğlu’na plaket vererek teşekkür etti.Aydın’ın Sultanhisar’da yapılması planlanan 10 yataklı entegre Sultanhisar Devlet Hastanesi için düğmeye basıldı. Kamulaştırma çalışmaları ile imar uygulamalarının yanında zemin etütleri de tamamlanan hastanenin yapılacağı alanda incelemede bulunan AK Parti Aydın Milletvekili Ali Gültekin Kılınç, hükümetlerinin sağlık alanında devrim niteliğinde işler başardığını kaydetti. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılması planlanan entegre Sultanhisar Devlet Hastanesi inşaat alanını inceleyen Kılınç, Sultanhisar eski Belediye Başkanı Ertegün Ünal’dan proje hakkında bilgi aldı.

Hastane önemli bir boşluğu dolduracak

10 yataklı olması planlanan Sultanhisar entegre Devlet Hastanesinin yol kamulaştırma çalışmaları ile imar uygulamaları ve zemin etüdlerinin Sultanhisar Belediyesi tarafından kendi dönemlerinde yapıldığını ifade eden Ertegün Ünal, Sağ Sahil Sulama Birliği’nin Bölge İdare Mahkemesine dava açıp kaybetmesi ve daha sonra konuyu Danıştay 10. Dairesine taşıması nedeniyle hastane yapım sürecinin uzadığını belirtti. AK Parti iktidarı olarak sağlık alanında devrim niteliğinde projelerin altına imza attıklarını ifade eden Ali Gültekin Kılınç ise, yapılacak hastanenin çok önemli bir ihtiyacı karşılayacağını kaydetti. Önümüzdeki aylarda temelinin atılmasıyla inşaatına başlanacak hastanenin gerek Sultanhisar ve gerekse yakın ilçelere de hizmet vereceğini söyleyen Kılınç, “Hükümet olarak Türkiye genelinde partili ayrımı yapmadan her ilçeye hizmet götürüyoruz. Zira biz 77 milyonun iktidarıyız. Güçlü ve modern Türkiye sevdamız, içimizdeki hizmet aşkını daha da kuvvetlendiriyor. Sultanhisar’da yapılacak olan devlet hastanesi de bu amacın bir ürünüdür. İnanıyorum ki bu hastane bittiğinde hizmet alan herkes Ak Partiye teşekkür edecek. Bugün burada Ertegün Ünal başkanımla hastane yerinde incelemelerde bulunuyorum. Bir takım aksaklıklar nedeniyle inşaat gecikmek zorunda kaldı. Ancak artık önümüzde bir engel de kalmadı. En kısa sürede hastanenin inşaatına başlayıp Sultanhisarlıların hizmetine sokacağız” diye konuştu.

 

Popüler Yazılar