MEDİKAL DÜNYADAKİ BAŞARININ NEDENİ: AÇGÖZLÜ OLMAMAK

0
6043

Medikal Teknik Dergisi bu ay sizler için Gökay Medikal’i ziyaret etti ve firmanın kurucu ortaklarından Hilal Tekin Yeşilyurt’la sizler için kısa bir söyleşi gerçekleştirdi:

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Ben Hilal Tekin Yeşilyurt. Hemşire kökenliyim uzun süre hastanelerde çalıştım. Hemşirelikten gelen bir geçmişim var; Zeynep Kamil’den mezunum ben. Bir süre sonra eşimle birlikte medikal sektöre girdik ve yirmi beş(25) yıldır medikal sektörün içerisinde hizmet veriyoruz.

Medikal sektöründe çok fazla firmalar açılıyor, kapanıyor. Siz yirmi beş (25) yıldır sektörün içerisinde kalmayı nasıl başardınız ? Bu kalıcılığı neye borçlu sunuz ?

Açgözlü olmamamıza. Her şeyi ben alırım, her şeyi ben yaparım bu ihaleye de girerim, işte;

A firması beş lira verdi, ben dörde veriyim ama bende kalsın. Birazcık da etik kurallar olmalı; A Firması oraya bir emek harcamış ben ithalatçıyım benim ürünümü oraya tanıtmış(bayi pozisyonunda), her şeyi o hazırlamış, ben onu çiğneyip ithalatçıyım, istediğim fiyata zaten veririm sen de kim oluyorsun deyip onun işini engellemiyorum.

Şirket olarak da etik kurallarımız vardır; hem kendimize hem de çalıştığımız firmalara karşı. Herkese aynı mesafede duruyoruz, hiç kimse bize daha yakın ya da daha uzak değil.

Son zamanlarda eczanelerde bazı medikal cihazlara rastlıyoruz. Bu konu ile ilgili neler söylemek istersiniz?

O zaman bizde ilaç satalım. Bizim(medikal sektörün) herşeyimiz var ama; kendi içimizde yaptırım gücümüz yok, kendi sektörümüze çok fazla sahip çıkamıyoruz. Eczacılar ya da ilaç firmaları çok iyi organize oluyorlar bu konuda. Onlar sıkıntılarını bizden daha kolay aşıyorlar, yaptırım gücleri daha fazla. İlaç sektörü Türkiye’nin küçümsenmeyecek kadar büyük bir sektörü çünkü.

Eczanelerde sektöründe her şeyi satıyorlar, Avrupa öyle değil; orada markette bile her şeyin ayrı kategorisi var. Bizde eczanede, kozmetikten anne bebek ürünlerine kadar her şey bir arada.Medikal ürünleri de biz satalım bence.Yeni düzenlemeler var zaten yakında uygulamaya geçilecek.

Yeni açılan ve bu işin daha çok başında olan genç firmalara neler söylemek istersiniz ?

Yeni firmaları desteklemek gibi bir özelliğimiz var; eskiler hepimiz için bir güvence on beş sene, yirmi sene, yirmi beş sene, otuz senelik firmalarla çalışıyoruz ama; yeni kurulmuş firmalar daha ataklar, daha bir yerler edinmek istiyorlar. O yüzden onları destekliyoruz ve onlarla çalışmaktan zevk alıyoruz.

Mesleğinizle alakalı farklı çalışmalarınız oldu mu ?

Benim eşim Kıbrıs ‘lı. Ben Kıbrıs’ta ikinci Bahar Projesi diye bir proje geliştirmek istedim. Örneğin yurt dışından tatil amaçlı gelen yaşlılar gelsin tatilini yapsın, fizik tedavi olmak isteyen fizik tedavi olsun havuza girsin. Yürüyemeyen yaşlılarımız; havuza girerken, tekerlekli sandalye ile asansörle havuza girsin ama bunlar inanılmaz projeler. Sürekli önünüzü kesen sorunlarla karşılaşıyorsunuz; Şimdilik durdurduk.

Cihaz:Kolonoskobi Setleri

Kolon setleri kolon grafisi çekilirken kullanılan bir ürün. Bunların bir de baryum çantaları var. Radyolojide kalın bağırsak röntgeni çekilirken kullanılıyor. X-Ray geçirgenliği olan bir madde baryum. Baryum çantanın içine boşaltılıyor ,hastanın makatından içeriye giriliyor ve olan sıvıyı hastaya veriliyor, çift kontras uygulayabilen bir ürün ENEMA UÇ. Kalın bağırsak içerisinde bir araştırma yapılıyor; polip, ülser, tümör ne olup olmadığına röngtende görülüyor. Ancak bunlar hep kolonoskopi gelişmeden önce yaygındı. Günümüzde daha nadir kullanılıyor.

#gokaymedikal, #hilaltekinyesilyurt, #gulcuncoskan, #güncel, #manşet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here