Milli Yazılım Sistemimiz “ PARDUS ”

0
1154

Kocaeli Kamu Hastaneleri milli yazılım sistemimiz Pardus’a geçiyor

Milli İşletim Sistemi PARDUS’u yaygınlaştırmak amacıyla Genel Sekreter Op. Dr. Şenol Ergüney, Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. Onursal Varlıklı, İdari Hizmetler Başkanı Dr. Harun Öz, Mali Hizmetler Başkanı Mustafa Tekin, Hastane Yöneticileri, Müdürleri ve Sağlık Tesisleri Bilgi İşlem Sorumlularının katılımı ile Seka Devlet Hastanesi Konferans Salonunda bir tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, TÜBİTAK PARDUS Proje Yürütücüsü Abdullah Erol tarafından yapılan sunumda PARDUS’un kurulumu ve programın özellikleri konularında detaylı bilgiler verildi. Erol “Açık Kaynak kodlu, yüksek performanslı, Türkçe destekli uygulamaları barındıran, kendisini sürekli güncelleyen, güvenli ve işlevsel olan PARDUS’ un kamu kurumları tarafından da kullanılmaya başlanması ve yaygınlaşması ile Ülke olarak önemli faydalar sağlayacağız” dedi.

GENEL SEKRETER ERGÜNEY; “PARDUS’A TAM DESTEK VERİYORUZ”

Toplantıda konuşan Genel Sekreter Op. Dr. Şenol Ergüney “Kişisel ve kurumsal olarak Milli yazılım çalışmamıza destek olmalıyız. Sağlık tesislerimiz ve Genel Sekreterliğimizde PARDUS Göçü için hazırlıklarımız başlamış durumda. Hastanelerimiz test çalışmalarını yapıyorlar. Tesislerimizde geçiş için karşımıza çıkabilecek sorunların tespitini yapıyoruz. Milli İşletim Sistemimizin yaygın olarak kullanılması için tam destek veriyoruz” diye konuştu.

PARDUS NEDİR?

Pardus, Türkiye’de TÜBİTAK tarafından geliştirilen GNU/Linux tabanlı milli işletim sistemidir.  Planlamasına 2003 yılında başlanmış olup ilk kararlı sürümü 27 Aralık 2005’ te yayınlanmıştır. Pardus adı, Anadolu Parsı’ nın bilimsel adı olan Panthera pardus tulliana’dan gelmektedir. Pardus günümüze kadar birçok yenilikçi teknolojiyi içerisinde barındırmış ve güncel ihtiyaçlara göre geliştirilmektedir.

ÜCRETSİZ GÜVENİLİR BİR İŞLETİM SİSTEMİ

Açık kaynak özelliği sistemin şeffaf olmasını, bu da Pardus’un güvenilir bir işletim sistemi olmasını sağlamaktadır. Açık kaynak olmasının ikinci bir avantajı kötü niyetli programcıların virüs, trojen gibi zarar verici uygulamaları yazmasına engel olmasıdır. Son kullanıcılar Pardus kullanarak bütün zarar verici uygulamalardan kurtulmuş olmaktadır. E-Devlet uygulamalarına ve kurumsal belge yönetimi sistemlerine elektronik imza kullanarak rahatlıkla ve güvenle girilebilmesine imkan sağlayan Pardus işletim sistemi %100 Türkçe, Kurumsal gereksinimler için hazır olarak sunulmakta, TÜBİTAK tarafından her türlü yazılım desteği sağlanmaktadır.

#pardus #yazılımsistemi #KocaeliKamuHastaneleri #kamuhastaneleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here