Onko Koçsel, Uluslararası Bioteknoloji (BIO) Konferansı’nda Türkiye’yi Başarıyla Temsil Etti


Konferansta Türkiye’yi temsil eden kurumların yer aldığı standın açılışı Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz tarafından gerçekleştirildi.

Onko Koçsel, bioteknoloji endüstrisi için en büyük küresel etkinliklerden biri olan ve geçtiğimiz günlerde ABD’nin San Diego şehrinde düzenlenen Uluslararası Bioteknoloji Konferansı’nda Türkiye’yi başarıyla temsil eden sayılı firma arasında yerini aldı. Konferansta Türkiye’yi temsil eden kurumların yer aldığı standın açılışı Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz tarafından gerçekleştirildi. Standında bioteknoloji alanında faaliyet gösteren pek çok küresel oyuncunun üst düzey yöneticileri ile bir araya gelen ve onlara hem faaliyetleri, hem de geliştirme aşamasındaki ürünleri ile ilgili bili veren Onko Koçsel Yönetim Kurulu Üyesi Tuğba Koç; “Bioteknoloji alanında dünyanın en önemli organizasyonlarından biri olarak nitelendirilen, bu alanda faaliyet gösteren binlerce kurum ve kuruluşu bir araya getirirken, sektörde yatırım bağlantıları kurmak açısından önemli fırsatlar sunan bu konferansta ülkemizi başarıyla temsil etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye için yatırım yapmaktan asla vazgeçmeyen bir firma olarak, hedefimiz bioteknolojik ürünlere dayalı bir üretimle katma değeri daha yüksek ilaç üretmek ve ihracatta rekabetçi güce sahip olmak. Bu yüzden her sene AR-GE’mize ciddi bir yatırım yapıyoruz. Ayrıca yaklaşık 100 milyon Euro yatırım tutarı ile Gebze’de hayata geçirmeye hazırlandığımız tesisimizde de kısa bir süre sonra üretime başlayacağız. Bu tesisle amacımız, özellikle onkoloji alanında ülkemizin dışa bağımlılığını bitirmek ve dünyanın pek çok noktasına ihracat gerçekleştirmek. Bu konferans yeni tesisimiz ve önümüzdeki dönemde yapmayı planladığımız yeni yatırımlarımızı anlatmamız için çok faydalı oldu. Bu sene 3. kez katıldığımız konferansta ayrıca, dünyanın her köşesinden katılımcılar ile fikir alışverişi ve deneyimlerin paylaşılması ortamını en iyi şekilde değerlendirdiğimizi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Onko İlaç

Onko İlaç, Türk ilaç sektöründeki yerini 1987 yılında kan ürünlerini ilk olarak Türkiye’ye getirerek almış, 1995 yılında ise Koçsel İlaç kardeş şirket olarak gruba katılmıştır. Onko ve Koçsel İlaçları yüzde 100 Türk sermayeli şirketlerdir. Şirketlerin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı İrfan Koç, 35 yılı aşkın sektör deneyimini şirketlere aktarırken, daima Türk Tıbbı’na hizmet felsefesiyle hareket etmiş, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda yenilikçi çözüm arayışlarına girmiştir. Onko ve Koçsel İlaçları’nın 27 yıllık hikâyesi bu felsefe üzerine biçimlenmiş; hizmette ilklere ve kalıcılığa atılan imzalar, onu günümüzdeki seçkin yerine taşımıştır. 2010 yılında ise Türkiye için yeni bir ilke imza atarak Türkiye’de ilk ve tek olan yüksek aktiviteli ürünler için ileri teknoloji farmasötik üretim tesisinin temellerini atmıştır. Onkoloji, hematoloji, nöroloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon, romatoloji, dermatoloji, radyoloji gibi bir çok spesifik alanlarda ithalatını yaptığı pek çok ürünü bulunan firmanın, özellikle onkolojide radyoterapi ve kemoterapi sonrası hastanın hayat kalitesini destekleyici ürünleri de mevcuttur. Bunların yanı sıra 2012 yılında OTC alanına da girerek portföyünü genişletmiştir. 2013’te ise hamilelikte yaşanan bulantı ve kusmayı engelleyici FDA onaylı Primabella adlı ürününü de Türk sağlık sektörüne sunmuştur.

Popüler Yazılar