Polikistik Böbrek hastalığına yeni bir umut

Dünyanın farklı ülkelerinde uygulanan ve önümüzdeki dönemde ilk kez Türkiye’de de hayata geçirilecek olan ilaç tedavisi, polikistik böbrek hastalığının tedavisinde yeni bir umut oldu

En sık görülen yaşamı tehdit edici kalıtsal hastalıklardan olan ve tedavi edilmediği takdirde erken dönemde böbrek yetersizliği ile birlikte diyaliz ve böbrek nakline ihtiyaç duyulan Polikistik Böbrek Hastalığının tedavisinde yeni bir ilaç tedavisi bulundu. Önümüzdeki dönemde Türkiye’de ilk kez denenecek olan tedavi yöntemiyle, erken teşhis edilen hastalar uzun bir süre diyaliz ve böbrek nakline gerek olmaksızın daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olacak.
Prof. Dr. Tevfik Ecder; “Tedavi devrim niteliğinde”
Türkiye’de her 10 böbrek hastasından 4’ünde rastlanan ve böbrek yetersizliğinin önde gelen nedenlerinden biri olan hastalık ile ilgili bilgi veren Türk Nefroloji Derneği Kistik Böbrek Hastalıkları Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Tevfik Ecder, bugüne kadar tedavisi olmayan hastalık için geliştirilen yeni ilaç tedavisinin bir devrim niteliğinde olduğunu söyledi. Ecder: “Tedavi edilmediği takdirde, hastaların çoğunda erken dönemde böbrek yetersizliğinin geliştiği ve ortalama 60 yaşından önce böbrek nakli ya da diyaliz tedavisi ihtiyacı ortaya çıkaran bu hastalık, en sık görülen yaşamı tehdit edici kalıtsal hastalıklardan biri. Ülkemizde de böbrek nakli yapılan
ya da diyaliz tedavisi alan her 10 hastadan 1’i polikistik böbrek hastası olarak biliniyor. Dünyada hastalığın
ilerlemesini önleyici ya da yavaşlatıcı tedavilerin bulunabilmesi için yürütülen yoğun çalışmalar netice verdi ve umut verici bir gelişme yaşandı. İlk kez bir tedavinin kistlerin büyüme hızını ve böbrek yetersizliğinin ilerlemesini yavaşlatabileceği görüldü.” dedi.
Polikistik Böbrek Hastaları Derneği Kuruluyor
Türk Nefroloji Derneği, Kistik Böbrek Hastalıkları Çalışma Grubu tarafından başlatılan ve Türkiye’deki hastalarda farkındalığı artırmak, hasta ve hasta yakınları arasındaki iletişimi ve dayanışmayı güçlendirmekle birlikte hastalık eğitimiyle yaşam kalitesinin korunmasını sağlamak amacıyla Polikistik Böbrek Hastaları Derneği kuruluyor. Derneğin başkanlığını yürütecek olan Arzu Çiftçi Kurçenli, kısa süre içinde internet sitesinin yayında olacağını, bu site sayesinde hasta üye kayıtlarının tek bir veri tabanında toplanacağını belirtti. Kendisi de polikistik böbrek hastası olan Arzu Çiftçi Kurçenli, yeni ilaç tedavisiyle hastaların umutlarının artacağını ve tüm gelişmelerin bu site aracılığıyla duyurulacağının altını çizdi.

 

#BöbrekHastaları #PolikistikBöbrekHastaları #PolikistikBöbrekHastalarıDerneği #MedikalTeknik #MedikalTeknikDergisi

Popüler Yazılar