1.Ulusal Çocuk Acil Sağlık Kongresi Devam Ediyor

 

Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Turkish Health Tourism Organization (TUHETO) ve Çocuk Acil Tıp Derneği işbirliği Antalya Rixos Lares Hotel’de düzenlenmekte olan Ulusal Çocuk Acil Sağlık Kongresi devam ediyor.

Kongrenin bilimsel programında, çocuklarda sık rastlanan acil durumlara bütüncül yaklaşımın ele alındığı konferanslar ve panellerin yer alacağı belirtilirken, ayrıca acil sağlık ekiplerinin çocuk acil sağlık hizmetleri konusunda tıbbi bilgi ve becerilerinin yarıştırıldığı bir organizasyon olan Pediralli (Çocuk ambulans rallisi) yapıldığı kaydedildi.

Kongre Başkanı Prof. Dr. Durgül Çelik, kongrenin temel amacının çocuklarda acil durumlara bütüncül yaklaşımı sağlamak olduğunu söyledi. Çelik, kongrede akademisyenler, hastane yöneticileri, acil sağlık yöneticileri, acil servisler ve 112 acil serviste çalışan personelin bir araya geldiğini, yeni bilgiler ışığında çocuk acil sağlığının değerlendirildiğini belirtti. Çelik, kongrede Türkiye’nin her ilinden yaklaşık 400 katılımcının yer aldığını kaydetti.
Pediralli ile ilgili bilgi veren Çelik şöyle konuştu: “5 etaptan oluşan bu yarışmaya 15 il katıldı. Özellikle acil yardım ambulansında çalışan üçer kişilik ekipler yarışıyor. Bu bir yarışma. Ama hız yarışması değil, doğru müdahale ve tedavinin yarışmasıdır. Özellikle acil durumda 5 etabımız var. Bunlar, kaza, yüksekten düşme, şiddet görme, ilaç alımı ve boğulma. Bu etapların her birinde farklı olaylar var. Yarışma da, çocuklarda etkin bir ilk yardım temel yaşam desteği uygulanmazsa ölüme yol açabilecek duruma müdahale konusunda bilgi ve beceri yarışmasıdır. Her etabın hakemleri var. Etaplarda üniversitelerden sorumlu hocalar var. Ekipler halinde giriliyor. Uygulamalı olduğu için hem eğlenceli hem de ekip çalışmasını motive edecek bir yarış tarzında.”

YARIŞMADA BİZİ BİR HAYLİ ZORLADILAR  

Pediralli’de yarışan 112 Antalya paramedik görevlisi Sinan Nural, yarışmada müdahale ettikleri vakalara günlük hayatta da karşı karşıya olduklarını söyledi. Kongrede bu yarışma ile çocuk hastalarda acil müdahaleye dikkat çekilmek istendiğini ifade eden Nurhan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de son yıllarda çocuk acil yardım noktasında önemli gelişmeler oluyor. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı onaylı eğitimler yapılıyor. Ekipler buna yönelik ekipler alıyor. Biz de bu etaplarda kendimizi sınamış olduk.

Etapların hepsi birbirinden farklı özelliklere sahipti. Her hastaya farklı yaklaşım tarzı oluyor. Etapların kendine göre zorlukları vardı. Ama genel olarak başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Ama bizi çok zorladılar.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here