1000’in Üzerinde Hastanenin Tercihi Samatıp Hedef Büyüttü


SAMATIP, içerisinde showroom’u da bulunan 5 bin metrekare alana kurulu yeni fabrikasını açtı.

Üretim faaliyetlerine Türkiye’nin ilk hasta karyolası ile yarım asır önce başlayan SAMATIP, büyümesini yeni yatırımlarla sürdürüyor. Teknoloji ve üretime verdiği önem paralelinde sağlık sektörü için geliştirdiği ürünlerle birçok ilke imza atan SAMATIP, İstanbul İkitelli’deki 5 bin metrekare kapalı alana kurulu fabrikasının açılışını gerçekleştirdi.

“Hedefimiz Sağlık Sektöründe Dünya Markası Olmak”

Fabrikanın açılışında SAMATIP’ın 2012 yılında AKFA Holding bünyesine katılmasıyla birlikte büyük bir dönüşüm ve gelişim içine girdiğini belirten SAMATIP Genel Müdürü Tuncay Yazıcı, “Kurulduğumuz ilk günden itibaren teknoloji ve inovasyona verdiğimiz önemle birçok ilke imza attık. Bugün dört kıtada, 35 ülkede faaliyet gösteren ve cirosunun büyük bir bölümünü yurtdışı pazarlarda gerçekleştiren SAMATIP olarak, AKFA Holding’den aldığımız güçle hedeflerimizi daha da büyüttük. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz yeni fabrikamız ile sağlık sektöründe dünya markası olma hedefimize bir adım daha yaklaştık” dedi.

İstanbul İkitelli’deki yeni fabrikada acil servisten, ameliyathaneye, oksijen ünitelerinden, hasta karyolası, doğum yatağı ve sedyeye kadar 11 kategoride, 628 ürünün üretiminin üç kat daha hızlı gerçekleştirileceğine değinen Yazıcı, istihdam, tedarik zinciri, proje tasarım, pazarlama ve satış tarafındaki yeniden yapılanma ile ciro hedeflerini de üç katına çıkardıklarını ifade etti. Üretim faaliyetleri hakkında da bilgi veren Tuncay Yazıcı, yeni fabrika ile yılda 12 bin adet hasta karyolası, sedye, hasta yemek masası ve komodin; 15 bin adet hasta muayene masası üretim kapasitesine kavuştuklarını söyledi. Yazıcı 2013 yılında Güney Afrika, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Arap ülkelerindeki çalışmalara hız vereceklerini kaydetti.

“Teknolojik Ve Kurumlara Özel Çözümlerle Ön Planda Olacağız”

SAMATIP’ın yeni rotasının inovasyonla devam edeceğini belirten Tuncay Yazıcı, gerçekleştirilen 2.5 milyon dolarlık yatırımla sağlık ekipmanlarında daha teknolojik çözümler üreteceklerini söyledi. SAMATIP’ın yeni vizyonunda sadece hastane ekipmanları olmadığına da değinen Yazıcı, “Belirlediğimiz stratejiler doğrultusunda Türkiye’de ve dünyadaki hastaneler için anahtar teslim mobilya tasarımı, projeleri ve üretimini de Samadesign ile gerçekleştireceğiz. Bunun için İtalyan tasarımcılarla çalışmaya başladık. Tasarımlarımızla, hastanelere yeni bir soluk getireceğiz. Mobilya tarafındaki kreasyonumuzu tamamladık. Samadesign ile sektör odağımız da genişledi. Mobilya konusunda hastanelerin yanı sıra otel, okul ve iş merkezleri için de anahtar teslim projeler yapacağız. Mobilya için işbirliği yaptığımız İtalyan tasarımcılarımızla hastane ekipmanları gelişimi için de yoğun mesai harcıyoruz. 2014 yılında hem tasarım, hem de teknolojik olarak daha önce piyasada olmayan ve ilklerimiz arasında yer alacak olan hasta yataklarımızın satışına başlayacağız. SAMATIP olarak hedefimiz, Türkiye’de ve dünyada günümüz dünyasına yakışan, yeni teknolojilerle donatılmış hastaneleri kamuoyu ile buluşturmak” açıklamasını yaptı.

Samatıp’ın Türk Sağlık Sektörüne Kazandırdıkları

1965 İlk hasta karyolası üretimi,

1990 İlk ahşap muayene masası üretimi,

1992 İlk elektrikli hasta karyolası üretimi,

1995 İlk komodinli yemek masası üretimi,

1995 İlk hidrolikli paslanmaz mayo masası üretimi,

1999 İlk renkli ABS hasta karyolası üretimi,

1999 İlk elektrikli doğum masası üretimi,

Samatıp, Yenilikçi Hastane Ekipmanlarını Tanıttı

Öte yandan SAMATIP, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı olmak üzere, kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarını bir araya getiren I. Uluslararası Türkiye Sağlık Mezunları Kurultayı’nda üç gün boyunca yenilikçi sağlık çözümlerini tanıttı. TÜMSİAD tarafından organize edilen, açılışını Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun gerçekleştirdiği kurultaya, Türkiye’den mezun olan 45 farklı ülkeden 600 sağlık mensubu katıldı. Kosova Sağlık Bakanı Ferid Agani, Sudan Sağlık Bakanı İdris Ebu Garda, Yemen Sağlık Bakanı Ahmet Kasım El Arsi’nin de konuşmacı olarak katıldığı kurultayda, global sağlık diplomasisi, Türkiye’de sağlık turizmi fırsatları, ilaç ve tıbbi cihaz hizmetleri, halk sağlığı hizmetleri, sağlıkta ileri teknoloji uygulamaları ve sağlıkta iş birliği imkanları 3 gün boyunca masaya yatırıldı.

 

“Türkiye’nin İlk Dünya Markası Sağlık Sektöründen Çıkabilir”

AKFA Holding Üretim ve Sanayi Grubu şirketlerinden SAMATIP’ın ileri teknolojiyle geliştirdiği yeni nesil sağlık ekipmanlarını tanıttığı kurultayda, SAMATIP Genel Müdürü Tuncay Yazıcı sektördeki gelişmeleri sağlık mensuplarıyla paylaştı. Teknolojinin gelişimine paralel olarak hastane yatağından muayene ekipmanlarına, sedyeden paslanmaz ekipman ve bebek kuvözlerine kadar birçok alanda Türkiye’nin diğer dünya ülkeleri ile aynı seviyede olduğunu belirtti. Hastane ekipmanlarında uzun yıllar pazarı domine eden uygun fiyatlı ancak düşük kalitede ürünler üreten Çin’in yerini Türk ve Avrupalı şirketlerin almaya başladığını söyleyen Tuncay Yazıcı, “Tamamı Türk mühendisler tarafından geliştirilen hastane ekipmanları konusunda Türkiye önemli yollar katetti. Ürün kalitesi olarak Çin’in önünde, Avrupa ile aynı seviyedeyiz. Fiyat olarak baktığımızda ise Avrupalı şirketlere göre daha çok tercih ediliyoruz. Bu ivme Türklerin ilk dünya markasının sağlık ekipmanları sektöründen çıkacağına işaret ediyor” dedi.

Kurultayda SAMATIP’ın yeni rotasının inovasyonla devam edeceğini belirten Tuncay Yazıcı, gerçekleştirilen önemli yatırımlarla sağlık ekipmanlarında daha teknolojik çözümler üreteceklerini söyledi. Yazıcı; “Belirlediğimiz stratejiler doğrultusunda Türkiye’de ve dünyadaki hastaneler için anahtar teslim mobilya tasarımı, projeleri ve üretimini de Samadesign ile gerçekleştireceğiz. Mobilya için işbirliği yaptığımız İtalyan tasarımcılarımızla hastane ekipmanları gelişimi için de yoğun mesai harcıyoruz. 2014 yılında hem tasarım, hem de teknolojik olarak daha önce piyasada olmayan ve ilklerimiz arasında yer alacak olan hasta yataklarımızın satışına başlayacağız. SAMATIP olarak hedefimiz, Türkiye’de ve dünyada günümüz dünyasına yakışan, yeni teknolojilerle donatılmış hastaneleri kamuoyu ile buluşturmak” açıklamasını yaptı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here