104 Türk firması Düsseldorf’taki sağlık fuarında ülkemizi temsil etti


Türk medikal ürünler sektörü, dünyanın en büyük tıp ve sağlık organizasyonu olan MEDICA Uluslararası Medikal Ürünler ve Teknolojileri Fuarı’na katıldı.

Almanya’nın moda ve fuar kenti Düsseldorf’ta yapılan ve bu yıl 44’üncü kez düzenlenen bu büyük buluşmada, Türkiye’den 32’si milli katılımla olmak üzere toplam 104 Türk firması yer aldı. Yıl sonunda 615 milyon dolara ulaşması beklenen medikal ürünler ihracatının iki yılda 1 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor.

Ürün ve sistemlerdeki yenilikler kadar son yıllarda ihracatta da önemli bir ivme yakalayan sağlık sektörü, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) dördüncü milli katılım organizasyonuyla fuarda yer aldı. Türk sağlık sektörünün önemli firmalarının katıldığı fuarda; medikal teknoloji, laboratuar ekipmanları, fizyoterapi/ortopedi teknolojileri, ameliyathaneler ve hastaneler için tüketim malları, yapı teknolojileri, medikal hizmetler ve yayınlar gibi pek çok farklı ürün grubu sergilendi.

Sektör profesyonellerini bir araya getiren MEDICA, tıbbi konulardaki son yeniliklerin sergilemesinin yanı sıra, dünyanın her yerinden gelen tıbbi ürünleri ve tıp sanayi eğilimlerini görme imkânı ortaya çıkarıyor. Geçtiğimiz yıl 130 bin kişinin ziyaret ettiği fuarı bu yıl 140 binden fazla kişi gezdi. Ziyaretçiler arasında kurumlarda satın alma kararını veren profesyonellerin ağırlıkta olduğu dikkat çekti. Dünyanın en büyük tıp ve sağlık fuarı kabul edilen MEDICA’da yer almak firmalar için önemli bir prestij kaynağı. Pek çok ürün pazara sunulmadan önce ilk kez MEDICA’da görücüye çıkıyor.

İKMİB Başkanı Murat Akyüz, sağlık ve tıp sektörünün son yıllarda hızlı bir gelişim içinde olduğunu belirterek, medikal ürünlerde yüksek katma değer ortaya çıkarma potansiyeline dikkat çekti. Medikal ürünler ihracatını iki yıl içinde 1 milyar dolara yükseltmeyi hedeflediklerini söyleyen Akyüz, “MEDICA sağlık alanında dünyadaki en önemli organizasyonlardan bir tanesi. Firmalarımızın dünyadaki gelişmeleri yakından izlemeleri ve ihracat potansiyellerini artırmaları için uluslararası fuarlara katılımlarını önemsiyoruz. MEDICA, yurtdışındaki en yüksek katılımlı fuarlarımız arasında ve milli katılım organizasyonumuza gösterilen ilgi her yıl daha da artıyor. Fuarda yaşanan yer sıkıntısı nedeniyle pek çok firmamız da çok istemelerine rağmen bu önemli organizasyonda yer alamadı. Önümüzdeki yıl daha çok Türk ihracatçısını MEDICA’ya taşımak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” diye konuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here