120 cm uzaklıktan bile iris taraması yapabilen teknoloji: Irist at a Distance    


Biyometri alanında küresel pazar liderlerinden Morpho’nun ürettiği teknoloji, sınır kontrol noktalarında kimlik dolandırıcılığını ortadan kaldırmak için tasarlandı.

Türkiye ve EMEA bölgesine akıllı kart, biyometri ve güvenlik çözümleri, uygulama geliştirme ve teknoloji entegrasyonu alanlarında 1984 yılından bu yana hizmet sunan Türk teknoloji şirketi ÖLÇSAN, kimlik doğrulama sektörünün küresel liderlerinden Morpho tarafından geliştirilen Morpho IAD® (Iris at a Distance) çözümünü Türkiye pazarına sunuyor.

Biyometri teknolojilerinde küresel pazar lideri Morpho tarafından geliştirilen Iris at a Distance (IAD) teknolojisi kişileri 1 saniyeden daha kısa bir sürede iris tabakalarından tanıyabiliyor. 120 cm uzaklıktan bile iris taraması ile kimlik tespiti mümkün oluyor. Morpho IAD teknolojisin ÖLÇSAN’ın katkılarıyla, Türkiye’de başta havaalanları ve karasal sınır kontrol noktaları olmak üzere geçiş kontrol sistemlerine gereksinim duyulan her yerde kullanılabilecek.

İris tanıma sistemi en az parmak izi tanımlama yöntemi kadar etkili bir biyometrik teknik olarak biliniyor. Kişilerin irislerini bir metre mesafeden bir dakikadan daha az sürede tanıyan Morpho IAD® (Iris At a Distance) çözümünde kullanılan iris tanıma algoritması Morpho’nun ödüllü IREX III ve IREX VI teknolojileri yer alıyor. İris tanıma yöntemi için yıllardır çalışmalar yürüten Morpho bu çalışmaları neticesinde Abu Dhabi Polisi ve Hindistan’daki Aadhaar projesinde kullanılan dünyadaki en büyük iki iris veri tabanını oluşturdu.

Morpho’nun Iris at A Distance çözümü, hem irisi hem de yüzü yaklaşık 80 – 120 cm arasındaki mesafelerden, bir saniyeden az süre içerisinde tarayabiliyor. Söz konusu süreç için önceleri 4-7 saniye gerekiyordu. IAD sistemi yüz görüntüsü için özel bir kamera kullanıyor. Kamera, kimliği belirlenecek kişinin gerçek zamanlı görüntüsünü ve mekandaki konumunu belirliyor. Bu veriler iris görüntüsü alma sisteminin görüntüyü yakalamak için en ideal zamanı hesaplamasına yardımcı oluyor ve bu sayede tüm işlem bir saniye içerisinde gerçekleşiyor. Üst düzey bir tarama sistemi olan Morpho IAD® öncelikle trafik yoğunluğu yüksek olan bölgelerde kullanılmak üzere tercih ediliyor. Kullanıcının sensöre sadece bir saniye bakması yeterli oluyor.

Öncelikli olarak sınır kontrol pazarı için tasarlanan Morpho IAD® bir e-kapıya veya güvenlik noktası masasına kolayca entegre edilebiliyor. Sistem aynı zamanda belirli bölgelere yolcu profilini baz alarak (hedef liman veya transfer) erişimi sınırlama amacıyla da kullanılabiliyor. İlaç firmaları ve hastanelerin eldiven ve maskeyle görev yapan çalışanları için erişim kontrolü prosedürlerini sadeleştirmek adına bu sistemi kullanabiliyor.

Morpho Ürün Müdürü Laurent Lambert, yeni ürünle ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Morpho IAD® iki tür dolandırıcılığı tespit etmek adına tasarlanmıştır. Birçok ülke Morpho IAD® çözümünden maksimum düzeyde faydalanmak için bir ön koşul olan iris biyometrik veri tabanını halihazırda kurmuş bulunuyor. Bu çok özel teknoloji özellikle Körfez ülkeleri nezdinde büyük ilgi görmektedir.”

Morpho’nun sensör teknolojisi, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun başlattığı Biyometrik Kimlik Doğrulama Projesi kapsamında özel hastanelerin kullandığı K!M Pozitif cihazında performansıyla fark oluşturuyor. 1984 yılından bu yana başta biyometri olmak üzere farklı kimlik doğrulama ve kontrol sistemleri alanında hizmet sunan ÖLÇSAN tarafından geliştirilen K!M Pozitif cihazı, saniyenin yüzde üçü kadar sürede kimlik doğrulaması yapabiliyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here