“20 Bin Uzman Hekim, 10 Bin Pratisyen Açığımız Var”


Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, ‘Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Ve Türkiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ projelerini açıkladı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı’nın hayata geçirileceğini ifade ederek, “İlk 6 ay içerisinde kanser enstitüsü ve Türkiye Sağlık Akreditasyon Enstitü Başkanlığını ilk 6 ay da kurmak” dedi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Stratejik Düşünce Enstitüsü üyelerine Sağlıkta 2023 Vizyonu çerçevesinde hazırlanan, ‘Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı ve Türkiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ projelerinin detaylarını açıkladı.

İlk aşamada 8 Enstitü planlanıyor

Bakan Müezzinoğlu, sağlık hizmet alanında teknoloji, ilaç sanayi ve yetişmiş insan gücünde Türkiye’nin dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alacağını kaydederek, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı’nın hayata geçirileceğini ifade etti. İlk aşamada 6 enstitü kurulacağını kaydeden Bakan Müezzinoğlu, yıl sonuna kadar Kanser Enstitüsü ve Sağlık Akreditasyon Enstitüsü’nün hayata geçirileceğini kaydetti.Bakan Müezzinoğlu, “77 milyon vatandaşımıza hakkaniyetli sağlık hizmeti alımına ulaşımında bütün yolları açtık. Tıbbi işlem olarak hastaneye, hekime, aile hekimine müracaat var. 1 milyonun üzerindeki hasta insana, her gün hizmet veren bir sektörüz” dedi. Kısa vadede çözülemeyecek bir sorun olduğunun altını çizen eden Bakan Müezzinoğlu, “20 bin uzman hekim açığımız var. 10 bin pratisyen açığımız var. Önümüzdeki 5-10 yıl arasında en temel uzman ve hekim açığımız alanında olacak” dedi.

Türkiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul’da kurulacak

Bakan Müezzinoğlu, Sağlık Enstitüleri ile ilgili kanunun TBMM alt komisyonunda kabul edildiğini ve kanunun genel kurula da çok yakında geleceğini belirterek, “Türkiye Sağlık Enstitüsü Başkanlığında amaçladığımız hedeflediğimiz temel bakış açısı biz dünya ile yarışabilecek AR-GE ve bilimsel alanda dünya da yarışabilecek, Türkiye’ye ve Türk milletine, marka değeri olan bize ait olan ürünleri üretebilmek. Biz bu enstitülerden sağlık TÜBİTAK’ı dinamiklerini buraya getirip buralarda bunu başarabilmek. İlk 6 ay içerisinde kanser enstitüsü ve Türkiye Sağlık Akreditasyon Enstitü Başkanlığını ilk 6 ay da kurmak. Ama 3 yılın içerisinde Sağlık Biyoteknoloji Enstitüsünü, Halk Sağlığı ve kronik Hastalıklar Enstitüsünü, Anne, Çocuk ve Ergen Sağlığı Enstitüsünü, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Araştırmaları Enstitüsü bütün bunları ilk 3 yılın içerisinde ilk ikisini 6 ay içerisinde diğer geri kalanları da 3 yıl içerisinde tamamlanacak” diye konuştu. Bakan Müezzinoğlu, ‘Türkiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin İstanbul’da kurulacağını da açıkladı. Müezzinoğlu, Türkiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi yanında hemşirelik gibi alanlarda eğitim verecek Sağlık Bilimleri Fakültesi ile master ve doktora eğitimi amacıyla Sağlık Bilimleri Enstitüsü olacağını da belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here