23. Ulusal Neonatoloji Kongresi Adana’da Düzenlendi

neo23. Ulusal Neonatoloji Kongresi, 19-22 Nisan 2015 tarihlerinde Adana Sheraton Hotel’de gerçekleşti.

Yeni doğan hastalıkları ve bakımı konusundaki gelişmeler ve güncel yaklaşımlara ek olarak, yeni doğan uzmanlarının en sık karşılaştığı sorunlar ve Neonatoloji alanının özellikli konularının detaylı bir şekilde tartışıldığı bu önemli kongre alanında uzman birçok hekimi bir araya getirdi.

22 Nisan Çarşamba günü gerçekleştirilen kongrenin dördüncü gününde, 85 yıllık pediatrik beslenme tecrübesi ile dünyanın lider beslenme firmalarından olan Abbott sponsorluğunda düzenlenen uydu sempozyumunda katılımcılar, çocuk sağlığı konusunda uzman isimlerden biri olan Tel Aviv Üniversitesi Sackler Tıp Fakültesi Pediatri Profesörü Dr. Dan Nemet ile buluştu. Dr. Nemet katılımcıları “Yenidoğanda Beslenme ve Egzersizin Kemik Gelişimi ve Gastrointestinal Sorunlar Üzerinde Etkileri” konusunda bilgilendirdi.

Konuşmasında bebeklerde sık görülen regürjitasyon ve kolik gibi tolerans problemlerine değinen Dr. Nemet, tolerans problemleri yaşayan bebeklerde genellikle kullanılan mamanın değiştirildiğini; bunun yerine en baştan Palm Olein yani Hurma yağı içermeyen mamalar tercih edilirse, bu tip sindirim sorunlarının şiddetinin azaltılmasında fayda sağlanabileceğini söyledi. Dr. Nemet ayrıca, Hurma yağı içermeyen mamalarda kalsiyum emiliminin daha iyi gerçekleştiğini; buna bağlı olarak da bebeklerde kemik gelişiminin daha sağlıklı olacağını belirtti.

Tüm bunlara ek olarak Dr. Nemet tedavi sürecinde terapötik yaklaşımların önemi; güven, ebeveyn eğitimi, besleme teknikleri ve karşılıklılık yaklaşımı konularında da önemli bilgiler verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here