3 Boyutlu Görüntüleme Teknolojisi Sanal Ameliyat Yapılmasına Olanak Sağlıyor

NASA teknolojisi bu defa da estetik ameliyat geçirmek isteyenlerin hayatini kolaylastiriyor. Burun ve meme protezi ameliyatı olmak isteyenler, ameliyat olmadan sonucunu % 90’lara varan yakinlikta, 3 boyutlu olarak operasyon gecirmeden görebilecek. Bu teknolojinin operasyon sonrası mutsuzluklar, kararsizliklar ve protez boyu ve tipi seciminde buyuk kolaylik getirdigi ifade ediliyor. 

Sistemin uygulayıcısı Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Orhan Murat Özdemir; bu yöntemin ameliyattan çekinen, kararsız hastalar için büyük kolaylık olduğunu söylüyor. Özdemir; ‘3 D Vectra’nın sonucu hayal etmekten öteye taşıyıp hastaya ameliyat sonucunu birebir değerlendirme şansını sağlıyor’ dedi. 

Burnunuzu küçültmek, kaşlarınızı kaldırmak, elmacık kemiklerinizi dolgunlaştırmak,  biraz daha büyük göğüslere sahip olmak istiyor ama uygulama sonrası görüntünüzden memnun olup olmayacağınızı bilemiyorsanız size şahane bir haberimiz var. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Orhan Murat Özdemir;  NASA tarafından geliştirilen bu 3 boyutlu görüntüleme sisteminin Ameliyat planlamasında büyük kolaylık sağladığını belirtiyor. Hastaları mutlu edecek bu işbirliğinde işlemler hastanın 3 boyutlu fotoğraflarının çekilmesiyle başlıyor, ardından cerrahın Sculptor programını kullanarak ameliyat planlaması yapması ve ameliyat sonrası beklenen görünümün üç boyutlu olarak hastaya gösterilmesiyle devam ediyor.

Dr. Özdemir; ‘Hastalarımız bu sistemi kesinlikle çok sevdi’ diyor:  “İlk defa kendilerini bilgisayar ekranında ameliyat sonrası planlanan yeni halleriyle üç boyutlu olarak görebiliyorlar. Görüntü 3D olduğu için görüntüyü döndürebiliyoruz ve hastanın her pozisyondan görebilmesini sağlıyoruz. Bu aşamada hasta bize fikirlerini belirterek planda değişiklikler de yapabiliyoruz. Bu sistem hastaların karar vermesini çok kolaylaştırdı. Bu programda hastaların anlaması gereken en önemli şey bunun % 100 ameliyat sonucu olmadığı. Burada gösterilmek istenen şey mesela daha farklı bir burun yüzünüzde nasıl durduğudur. Beklenen sonucu hâlâ kullanılmakta olan programlarda olduğu gibi sadece yan resimden değil önden, alttan, çaprazdan yani nereden isterseniz öyle gösterebilmek. Yine özellikle meme büyültme ameliyatlarında kullanılacak protez büyüklüğünü ve örneğin damla ya da yuvarlak oluşunu hastayla birlikte seçebiliyoruz. Hasta bir protez nasıl duruyor veya ondan bir büyük ya da bir küçük boyu nasıl duruyor merak ediyor ve bunu ekranda üç boyutlu olarak görebiliyor.”  Matrix filminden aşina olduğumuz bu görüntü birleştirme uygulaması şimdi plastik cerrahide hasta memnuniyetini artırmak için kullanılmaya başladı.  Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Orhan Murat Özdemir sistemle ilgili sorularımıza yanıt verdi.

3D (3 boyutlu) Fotoğraf Simülasyonu nedir?

Dünyada medikal fotoğraflamanın öncüsü sayılan Canfield Imaging Systems tarafından geliştirilen VECTRA® 3D kamerası, yine aynı firma tarafından geliştirilen  Sculptor™ adındaki bilgisayar yazılımını tamamlayarak plastik cerrahide uygulama öncesi ve sonrasına en yakın sonucu kendi bedeniniz üzerinde görebilme fırsatı tanıyan bir görüntüleme sistemidir.

Vectra Nedir?

Vectra 3 boyutlu görüntüleme sistemidir.  Hastaya ameliyat sonrası beklenen görünümünü önceden gösteren bir sistemdir. Görüntü 3 boyutlu olduğu için hastaya her pozisyondan gösterilebiliyor ve böylece hasta fikirlerini belirterek planda değişiklikler de yapabiliyoruz.

Vectra hangi estetik operasyonlarda planlanan sonucu önceden gösterebiliyor?

Vectra, meme büyütme, burun ve doku operasyonlarında hastaya fikir edinebilmesi için çok yardımcı oluyor.

Yaptırmayı istediğim burnu ameliyat öncesinden her poziyondan özellikle önden görebilecek miyim?

Evet,  Vectra 3 boyutlu görüntüleme sistemi olduğu için, görüntü her poziyondan hastaya gösterilebiliyor. Yani hasta, yaptırmak istediği burnu sağdan, soldan, aşağıdan, yukarıdan ve önden gibi her açıdan görebilecek. Böylece yüzünde nasıl duracağını, kendisine yakışıp yakışmayacağını anlayabilecek.

Meme küçültme ve büyütme ameliyatlarında Vectra ile sonucu görebiliyor muyuz?

Vectra, meme küçültme operasyonlarında değil ama meme büyütme operasyonlarının karar verme aşamasında hastaya fazlasıyla yardımcı oluyor. Vectra ile hastaya yaptırabileceği meme slikon boyutları boy boy gösterilebiliyor. Böylece hasta ameliyat sonucu ortaya çıkabilecek istenmedik ya da abartı bir görüntüyü önceden önleyebilme şansı oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here