3D baskı: Dr Carlo Mangano’dan güncel uygulamalar ve bakış açıları

2021, Planmeca’nın 50. yıl dönümü. Dönüm noktası olan yılın bir parçası olarak, kendi uzmanlarımız ve dünyanın dört bir yanından diş hekimliği uzmanları tarafından yazılmış bir dizi makale yayınlıyoruz. Bu makalede, Dijital Diş Hekimliği Derneği (DDS) Başkanı Dr Carlo Mangano, 3D baskının temelleri, diş hekimlerinin gelecekte dijital diş teknolojisinden neler bekleyebilecekleri ve dijital sıçrama yapmayı düşünen herkese tavsiyeleri hakkında bilgi veriyor.

Diş hekimliğinde dijital teknolojiler hızla yayılıyor. Ağız içi ve laboratuvar tarayıcıları, koni ışınlı bilgisayarlı tomografi (CBCT), bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretim (CAD/CAM) yazılımı gibi araçların yanı sıra 3D baskı ve lazer sinterleme gibi yenilikçi üretim prosedürleri değişiyor hastalarımızı tedavi etme şeklimiz. Terapiler giderek daha fazla kişiselleştiriliyor ve mevcut araçlar, daha önce düşünülemez olan teşhis kesinliği ve üretim doğruluğu seviyeleriyle daha öngörülebilir sonuçlara izin veriyor.

Diş dünyasında 3D baskı uygulamaları da önemli ölçüde arttı. Bunun nedeni, 3D baskının, özelleştirilmiş ürünlerin kolay ve verimli bir şekilde elde edilmesini, üretimden tasarruf edilmesini ve kullanılan malzemelerin sürekli iyileştirilmesiyle hasta görüntü verilerinin işlenmesini basitleştirmesini sağlaması.

3D baskının heyecan verici olanakları

3D baskı, özellikle ağız cerrahisi, protez ve ortodonti alanlarında pek çok yeni ve ilginç olanakların önünü açtı. Teknoloji sayesinde, geleneksel yöntemlerle üretilmesi imkansız olan içi boş ve son derece karmaşık nesneleri imal etmek artık mümkün. Kesiciler ve kalıplar gibi geleneksel araçların kısıtlamaları 3D baskı için geçerli değil. Bu, önemli miktarda malzeme tasarrufu sağlarken karmaşık nesnelerin hızlı ve özgürce üretilmesini de sağlıyor.

Dental aditif üretim sürecinin tamamı dört ana aşamaya ayrılabilir:

  1. Ağız içi, yüz veya bilgisayarlı tomografi taramalarını işleyebilen bir yazılım kullanarak dijital bir 3B model oluşturma.
  2. 3B modeli birçok iki boyutlu katmana dilimleme.
  3. Son ürün katmanını katman katman 3D yazdırma.
  4. Yazdırılan nesnenin sonradan işlenmesi.

Bu temel iş akışı, bir dizi farklı baskı teknolojisinin yanı sıra polimerler, metaller ve seramikler gibi malzemeler için de geçerli.

Hız, doğruluk ve çözünürlük

Günümüzde diş hekimliğinde kullanılan iki ana 3D baskı teknolojisi, stereolitografi (SLA) ve dijital ışık işlemedir (DLP). SLA’da, fotoaktif reçineyi iyileştirmek için ultraviyole spektrumunda bir lazer ışını kullanılırken, DLP reçineyi iyileştirmek için bir ışık projektörü kullanır. Bu nedenle iki yöntem kullanılan ışık kaynağında farklılık gösterir: yapılandırılmış ışığa karşı lazer (SLA) (DLP)*.

Diş hekimliğinde hız önemlidir, özellikle örn. düzenli olarak büyük miktarlarda diş uygulamaları üreten büyük diş laboratuvarları. LCD varyantı gibi DLP tekniği (LCD ekranın tüm görüntüyü doğrudan reçine havuzuna yansıttığı) SLA’dan daha hızlı, çünkü DLP yazıcılar aynı anda bir bütün katman üretebilirken, SLA yazıcılardaki lazerin hareket etmesi gerekiyor. Katmanı tamamlamak için. DLP yazıcıların nasıl daha hızlı olduğunu görmek kolay, çünkü projektör lazer noktasından daha büyük boyutlara sahip ve bu nedenle daha kısa sürede daha fazla reçineyi “polimerize edebiliyor.”

Ancak hız, otomatik olarak doğruluk anlamına gelmez. Aslında 3D yazıcılar bir orkestraya benzetilebilir, çünkü yazdıracağımız nesnenin doğruluğunu belirleyen bir tek unsur asla değildir. Göz önünde bulundurulması gereken çok sayıda önemli faktör vardır: ışığın fiziği ve yayılması, kullanılan reçinenin kimyası ve polimerizasyonu, panellerin (DLP ve LCD) veya lazerin (SLA) elektroniği, lensler ve aynalar, sistemin ilerleme ve/veya dönüş mekaniği ve tabii ki yazılım – yazıcının kalbi ve sürecin ‘uyumlaştırıcısı’.

Genellikle bir satış noktası olarak kullanılan bir şey, doğrulukla sıklıkla karıştırılan çözünürlüktür. (Dikey) Z eksenindeki çözünürlük kavramı, Z’deki olası minimum ilerlemeye göre basitleştirilebilir; ne yazık ki, bu minimum ilerlemenin minimum tabaka kalınlığı ile çakışması sadece idealdir ve henüz gösterilmemiştir (aslında malzeme değişkeni dikkate alınmalıdır). Bu arada (yatay) XY eksenindeki çözünürlük kavramı sadece LCD yazıcılar için geçerlidir.

Aslında, SLA ve DLP yazıcılar için, ışık kaynağının minimum boyutu hakkında konuşulmalıdır – yani SLA yazıcılardaki lazer noktası ve DLP yazıcılardaki mikro aynalar. İdeal olarak, ışık kaynağının minimum boyutu yazdırılabilir minimum boyuta karşılık gelmelidir. Bununla birlikte, o zaman bile, malzeme olan değişken kalır. Bu nedenle, makine bileşenlerinden kullanılan malzemelere ve son kürleme prosedürüne kadar birçok başka değişken nedeniyle çözünürlük tek başına yazdırılan nesnenin doğruluğunu garanti etmez. Doğruluk ve çözünürlük, birlikte yazdırma işlerinin kalitesini belirleyen iki farklı kavramdır.

3D baskının ortaya çıkmasından bu yana, üreticiler 3D yazıcıları daha erişilebilir hale getirerek ve özel yazılımın kalitesini artırarak baskı sürecini daha da basitleştirdiler. Yazdırma zor değildir: Modelleri (CAD yazılımından dışa aktarılan STL dosyaları) yapı platformunda nasıl konumlandıracağınızı ve bunları nasıl yeterince destekleyeceğinizi (yazdırma sırasında yapı platformundan ayrılmalarını önlemek için) anladıktan sonra oyun biter.

Önümüzdeki beş yıl içinde diş hekimliği

3D baskının dijital diş hekimliği üzerindeki etkisi çok güçlü olmaya devam ediyor: cerrahi kılavuzlar, dolaylı yapıştırma tepsileri, hizalayıcı tabanları ve çalışma modellerinin tümü artık farklı malzemeler kullanılarak 3B yazdırılabilir. Zirkonya restorasyonları ve komple protezleri basabilme yarışı şimdiden başladı. Olasılıklar çoktur ve yeni malzemelerin geliştirilmesiyle birlikte büyüyecekler. Yakında her diş muayenehanesi ve diş laboratuvarının en az bir 3D yazıcı ile donatılacağını tahmin etmek zor değil. Tüm bunlar sayesinde 3D baskı, diş hekimliğini kesin dijital dönüşüme doğru itiyor.

Önümüzdeki beş yıl içinde, üreticiler ve şirketler araştırma ve geliştirmeye yatırım yapmaya devam ettikçe, yeni araç ve yazılım akışını da göreceğiz. Dijital teknolojiler, diş hekimliği dünyasına çığır açıcı değişiklikler getirerek yalnızca hastaların diş bakımına ilişkin beklentilerini değil, aynı zamanda diş hekimlerinin terapiler hakkında düşünme ve uygulama biçimlerini de değiştirecek. Giderek daha iyi performans gösteren araçlar, daha kolay yazılımlar ve hepsinden önemlisi hastanın sağlığına daha uygun, estetik değeri yüksek yeni malzemeler kullanabilecek. Ayrıca öngörülebilir klinik protokoller, daha yüksek kalite ve daha düşük maliyetler olacak.

Yeni dijital diş hekimlerine tavsiyeler

Hiçbir diş doktoru dijital teknolojilerin anahtar rolünü küçümsememeli, görmezden gelmemeli veya onlarsız çalışabileceklerini düşünmemeli. Vazgeçmek veya dijital teknolojileri günlük uygulamalarında benimsemek için çok beklemek büyük bir hata olur. Yeni teknolojilerin gelişimi çok hızlı gerçekleşiyor – bilgisayarların tek başına hesaplama gücü her yıl yaklaşık %50 artıyor. Sonuç olarak, doktorlar dijital teknolojileri kendi avantajlarına nasıl kullanacaklarını anlamaya zaman ayırmalı ve gerekirse eğitim kurslarına da katılmalıdır.

İlk yatırım hem zaman hem de para açısından önemli olabilir; bu nedenle, bundan en iyi şekilde yararlanmak önemli. İyi bir başlangıç ​​yapmak için günlük uygulamada iki makine anahtardır: bir koni ışınlı bilgisayarlı tomografi (CBCT) ünitesi ve bir intraoral tarayıcı (IOS). KIBT kesinlikle tanı kapasitenizi artıran ve terapötik planlamayı basitleştiren bir cihaz. Bu arada, IOS teknolojisi artık her zamankinden daha doğru, verimli ve sezgisel. IOS’ler hastayla iletişimi basitleştiriyor ve iyileştiriyor – ancak hepsinden önemlisi, hem zaman hem de maliyet açısından avantajlarla tam dijital iş akışına erişim sağlıyor.

Doktorun, bilgilerini artırarak ve dijital yolculuklarına uzun zaman önce başlamış olan meslektaşlarından değerli öneriler isteyerek yeni zorluğun üstesinden gelmesi gerekiyor. Ayrıca, sadece piyasadan gelen bilgilere dayanmayan, doğru seçimler yapmalarına yardımcı olacak eğitim kurslarına katılmaları da gerekiyor. Digital Dentistry Society (DDS), pratik olan ve uluslararası düzeyde birleşik bir format izleyen etkinlikler ve sertifikalı eğitim kursları düzenliyor. Resmi kurslar, DDS’nin sertifikalı konuşmacıları, tüm uluslararası kabul görmüş klinik uzmanlar ve araştırmacılar tarafından veriliyor.

Mevcut eğitimin kalitesi, doktorun IOS’ler, CBCT’ler, CAD/CAM yazılımı, freze makineleri ve 3D yazıcılardan oluşan büyüleyici yeni dijital dünyaya uyum sağlamak için düşünme ve çalışma biçimlerini değiştirme hızını belirleyecektir. Bu teknolojileri benimsemek veya günlük iş akışına entegre etmek için çok uzun süre beklemek, özellikle genç diş hekimleri için büyük bir hata olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here