6 Yaşından Önce Kurtarın Çocuğun Özgüveni İçin Kepçe Kulaktan Kurtarın


Çocuklarda kepçe kulak özellikle okul döneminde psikolojik travmalara neden oluyor. Arkadaşları arasında alay konusu olan çocuklar özgüven sorunu yaşıyor. Oysa küçük bir ameliyatla onları bu travmalardan koruyabilirsiniz.

Çocuklar için kepçe kulaktan kurtulmanın en uygun dönem 6 yaş öncesi. Kulak gelişimi insanlarda 6 yaş civarında tamamlanıyor. Bu nedenle ideal olan, kepçe kulak ameliyatını çocuk okula başlamadan yapmak. Böylece çocuğun yaşayacağı psikolojik travmaların ve sosyal problemlerin de önüne geçilmiş olur.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cemal Aygıt; çocuklarda ciddi psikolojik sorunlara neden olan kepçe kulak ile ilgili bilgiler verdi:

  • Kepçe kulak; baş ile kulağın yaptığı açının normalden daha geniş olması halidir. Karşıdan bakıldığında kulak sayvanı (kepçesi) belirgin olarak görülür; ayrıca kulak kepçesinin kıvrımları silik haldedir.
  • Kepçe kulak, estetik bir sorun olup fiziksel bir hastalık hali değildir. Ayrıca dikkat çekecek ölçüde bir açıklık (kepçe görünüm) varsa psikolojik sorunlara yol açabilir.

Saçlarıyla Örtemeye Çalışır

  • Çocuklarda, arkadaşlarının alay konusu yapmasıyla psikolojik problemler ortaya çıkar. Kız çocuklar, saçlarıyla kulaklarını örter ve başkalarının yanında saçlarını toplayamazlar. Erkek çocukların işi ise daha zordur.
  • Kulak gelişimi insanlarda 6 yaş civarında tamamlanır. Bu nedenle ideal olan, kepçe kulak ameliyatını çocuk okula başlamadan yapmaktır. Böylece psikojik travmalar yaşamadan sorunu çözmek mümkün olur. Ayrıca sosyal çevreye adaptasyonu daha kolay hale gelip, bu durumdan dolayı özgüveniyle ilgili sorun yaşamazlar.

Erken Tedavi Az Travma

  • Tedavi geç dönemlere kalırsa, çocuk sürekli psikolojik sorunlar ve özgüven kaybı yaşar. Tedavi edilmediğinde; çocuk ya bu durumu kabullenip bu şekilde yaşamaya çalışır ya da kepçe kulağını sürekli olarak gizlemeye gayret eder.
  • Erken dönemde tedavi çocukların kepçe kulak nedeniyle yaşayacağı psikolojik sorunların önüne geçse de ne yazık ki hastalar çoğunlukla genç kızlık döneminde bizlere başvuruyorlar. Bu durum da onların çocukluk ve gençlik dönemlerinde hem sosyal hem de psikolojik açıdan sorunlarla geçirmelerine neden olur.

İki Haftada Yeni Bir Hayat

  • Kepçe kulak tedavisinde; kulaktaki bozukluğun durumuna göre uygun bir yöntem seçilmelidir. Temel olarak yapılan işlemler şöyle özetlenebilir: Düzleşmiş görünümdeki kulak sayvanının kıkırdağı çizilerek aksi yöne dönmesi sağlanır. Kulak kıkırdağı ara dip kısmı kafaya dikilerek açı daraltılır. Daha sonra kulak arkasındaki cilt fazlalığı çıkartılır ve ardından da geçici bir kalıp ile bu şeklin korunması sağlanır. Yaklaşık bir hafta sonra kalıp çıkartılarak kulak arkasındaki dikişler alınır. Ön taraftan görünür bir kesi ya da dikiş olmaz.
  • Ameliyattan sonra iki hafta içinde ödemler geçerek normal bir görünüm sağlanır. Bu yöntemle ameliyat sonrası nüks yani kulağın kısmen veya tamamen tekrar açık hale gelmesi ihtimali en aza inmiş olur.

Kendine Güveni Geri Gelir

  • Kepçe kulak ameliyatında genel anestezi şart değildir, lokal anestezi ile yapılabilir.  Ancak istenirse çocuk hastalarda ve konfor açısından erişkinlerde genel anestezi de uygulanabilir.
  • Kepçe kulak ameliyatı sonrasında çocuklar psikolojik açıdan kendilerini daha iyi hisseder, sosyal hayata çok daha rahat adapte olur ve kaybetmiş oldukları özgüvenlerini yeniden kazanırlar.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here