AbbVie’den Dünya Kadınlar Günü’nde HIV Hastası Kadınlara Yönelik Anlamlı Kampanya


Global biyofarma şirketi AbbVie 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde HIV hastası kadınlara yönelik hayata geçirdiği uluslararası bilinçlendirme kampanyası kapsamında tüm kadınları konuyla ilgili duyarlı olmaya çağırdı.

Kampanyanın çıkış noktasındaki HIV ile yaşayan ve bu hastalığa sahip yetişkinlerin yarısını oluşturan kadınlar yaşamlarının her evresinde benzersiz zorluklarla yüzleşiyor.

Global biyofarma şirketi AbbVie, 8 mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında tüm kadınları HIV hakkında bilinçlenmeye davet ediyor. AbbVie, 1 Aralık 2013 Dünya AIDS günü öncesinde duyurduğu See Us: Women Take a Stand On HIV kampanyası ile HIV ile yaşayan kadınların karşılaştığı benzersiz güçlüklerin üstesinden gelmek üzere tüm kadınlara yardım etmeye, kadınları hastalık hakkında bilinçlendirmeye ve toplumda HIV konusunda daha fazla farkındalık oluşturmaya odaklanıyor. Bu önemli kampanya dünya genelinde HIV ile yaşayan ve HIV’den etkilenen kadınlardan, tıp camiasından, Uluslararası AIDS Bakımı Sağlayıcıları Derneği (IAPAC)’dan ve hayır amaçlı HIV bilgilendirme kurumu NAM/Aidsmap’ten gelen temsilcilerden oluşan uzman bir yönlendirme komitesiyle işbirliği içinde yürütülüyor.

Günümüzde kadınlar global olarak HIV’le yaşayan insan popülasyonu içinde en hızlı büyüyen grubu oluşturuyor.1 Bu hastalıkla mücadele eden kadınlar HIV’li olmak, bununla bağlantılı olarak damgalanmak ve buna eklenen kadının toplumdaki yeri olgusu sebebiyle pek çok güçlükle karşılaşıyor. Bu güçlükler arasında bakıma erişimin olmamasından şiddete ve ayrımcılığa uğramaya kadar birçok konu yer alıyor. Ayrıca HIV hastası kadınların çocukluktan annelik çağına ve menopoz sonrasına kadar yaşamın her evresinde annelik, duygusal sağlık sorunları ve birden fazla hastalık komplikasyonu konusunda artan riski de içeren kendilerine özgü bakım kaygıları bulunuyor.

Tüm bu gerçeklerden yola çıkan AbbVie ve See Us: Women Take a Stand on HIV yönlendirme komitesi HIV’le yaşayan kadınlar için bir kaynak oluşturmayı, bir bilgilendirme aracı geliştirip uygulamaya koymayı ve HIV’e odaklanan ulusal ve uluslararası kuruluşların desteğini alarak HIV ile mücadele eden kadınlara destek olmayı amaçlıyor.

AbbVie Global Medikal İşler Sorumlusu Medikal Direktör Dr. Marisol Martinez-Tristani “AbbVie HIV konusunda global bir lider olarak uzun süredir bu hastalıkla yaşayan insanlar ve hastalığın bu insanlar üzerindeki etkileri konusundaki bilgileri arttırmaya yönelik  olarak global girişimler ile işbirliği içinde çalışmalar yürütmektedir. Özellikle HIV ile yaşayan kadınların yaşadıkları zorlukları anlamamız büyük önem taşımaktadır. Bu kampanya aracılığıyla HIV topluluğuna ulaşıp hep birlikte hem bu kadınlara verilen duygusal desteği artıracak, hem de uzun dönemli bakımlarını geliştirecek çalışmalar yapacağız.”  dedi.

Konu hakkında konuşan IAPAC Başkanı Jose M. Zuniga ise ‘’HIV ile yaşayan global popülasyonun yaklaşık yarısını oluşturan HIV’li kadınların benzersiz ihtiyaçlarını görmek ve çözümlemek için çalışmak önemlidir. HIV ile yaşayan kadınlar sağlık hizmetlerine erişim konusunda güçlüklerle karşılaşabildiğinden ve genç kadınlar arasında HIV prevalansı arttığından, bilinçlendirme yapacak ve HIV ile yaşayan kadınların hayatlarının her evresindeki benzersiz ihtiyaçlarına cevap verecek girişimlere acil ihtiyaç vardır.” dedi.

 See Us: Women Take a Stand on HIV hakkında

See Us: Women Take a Stand on HIV;  AbbVie ve HIV’le yaşayan ve HIV’den etkilenen kadınlardan, tıp camiasından, IAPAC’tan ve NAM/aidsmap’ten gelen temsilcilerden oluşan yönlendirme komitesinin hazırladığı uluslararası bir bilinçlendirme kampanyasıdır. Kampanyada engelleri yıkmak, genel bakım ile desteği arttırmak ve HIV ile yaşayan kadınların birleşmiş bir topluluk oluşturup kendi ihtiyaçlarını savunmalarına yardımcı olmak amaçlanmaktadır. Kampanya AbbVie tarafından finanse edilmekte ve dünyanın dört bir yanındaki HIV topluluğunun temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşmektedir.

HIV’in Yeni Yüzü: Kadınlar

Kadınlar global olarak HIV’le yaşayan insan popülasyonu içinde en hızlı büyüyen grubu oluşturmaktadır. Her dakika bir kadın, özellikle cinsel iletim yoluyla HIV enfeksiyonu kapmaktadır. Global olarak HIV’le yaşayan tüm yetişkinlerin yaklaşık yüzde 49’u kadındır.  15-24 yaş arası kadınlarda enfeksiyon oranları genç erkeklere oranla iki misli yüksektir.  Kadınların bakımıyla ilgili konular gebelik, serviks kanseri riskinin artması ve prematüre menopoz ile osteoporoz da dahil, farklıdır. HIV dünya genelinde üreme çağındaki kadınlarda önde gelen ölüm nedenidir ve bu kadınların pekçoğuna ancak gebe kaldıklarında tanı konabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here