ABD’den Roche’a Akciğer Kanserinde “Çığır Açan Tedavi” Sıfatı

rocheABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), 30 yıldan uzun bir süredir onkoloji alanında tedaviyi yeniden tanımlama hedefiyle ilaçlar geliştiren Roche’un araştırma safhasında olan immünoterapi ilacı için, “küçük hücreli dışı akciğer kanserinde” “Çığır Açan Tedavi” sıfatı verdi.

2014 yılında ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından Roche’un immünoterapi ilacı için ilk kez mesane kanseri tedavisine yönelik olarak verilen “Çığır açan tedavi” sıfatı, ikinci kez, platin bazlı kemoterapi sırasında veya sonrasında hastalıkları ilerlemiş, küçük hücreli dışı akciğer kanseri olan hastaların tedavisi için verildi.

Akciğer kanseri, dünya genelinde kanser nedeniyle ölümlerin başında gelmektedir. Küçük hücreli dışı ve küçük hücreli olmak üzere iki önemli tipi olan akciğer kanserlerinin yaklaşık %85’ini küçük hücreli dışı akciğer kanseri oluşturmaktadır.

Bağışıklık sisteminin kanserle savaşmasına yardımcı olan yenilikçi tedavi seçenekleri sunma hedefiyle yola çıktıklarını belirten Roche Sağlık Direktörü ve Global Ürün Geliştirme Başkanı Dr. Sandra Horning, “Akciğer kanseri alanında immünoterapi ilacına Çığır Açan Tedavi sıfatını vermesinden dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz.” dedi. Horning “kişiye özel tedavi konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here