Abdi İbrahim, Suudi Arabistan İlaç Pazarında


Abdi İbrahim, Suudi Arabistan’ın lider ilaç dağıtım şirketi olan Banaja Holding’in üretim ve pazarlama firması Deef ile stratejik lisans anlaşması imzaladı.

2003 yılından bu yana Türk ilaç sektörünün lider şirketi Abdi İbrahim, uluslararası pazarlardaki büyüme politikası doğrultusunda; Suudi Arabistan’ın lider ilaç dağıtım şirketi Banaja Holding’in üretim ve pazarlama firması Deef ile stratejik lisans anlaşması imzaladı.

Abdi İbrahim bu stratejik işbirliği kapsamında; Suudi Arabistan’da 5 yıl içinde 55 milyon dolarlık pazar elde etmeyi hedefliyor.

Abdi İbrahim ile Deef arasında gerçekleştirilen stratejik lisans anlaşması hakkında konuşan Abdi İbrahim Başkanı Nezih Barut; “İki şirket arasındaki güven ve iyi niyete dayalı profesyonel ilişkimiz, yapılan anlaşma ile yepyeni bir platforma taşınıyor. Gerek insan sağlığına hizmet misyonumuz gerekse global bir oyuncu olma yolundaki vizyonumuz açısından büyük önem taşıyan bu anlaşma ile; çoğunluğu kalp ve damar sağlığı, merkezi sinir sistemi ve solunum alanında Türkiye’de lider olan 8 ilacımızın 19 farklı formunu değerli partnerimiz Deef’in tesislerinde üretimini gerçekleştirirken, bunun yanında 3 ilacımızın 7 farklı formunun da  ihracatını yapıyor olacağız.” dedi.

Türk ilaç sektörünün 2003 yılından bu yana lider şirketi olarak, uluslararası pazarlarda da pek çok anlamlı projeyi hayata geçirdiklerini dile getiren BARUT; “Kazakistan’da kurduğumuz ortaklık ile bu senenin sonunda Türkiye’nin dışında ilk kez ilaç üretimine başlıyoruz. Türkiye’de ise liderliğimizi sürdürürken, dünya ilaç arenasında önemli bir yere sahip olan Otsuka şirketi ile kurduğumuz ortaklığımız ile de  faaliyetlerimize hız verdik.” dedi. BARUT sözlerine şöyle devam etti; “Uluslararası ilişkilerimizi; dünyanın önde gelen ilaç şirketlerinden oluşan lisansörlerimiz, yeni ürün geliştirme konusundaki know-how ve teknoloji alışverişi yaptığımız stratejik ortaklarımız ile çok boyutlu olarak da devam ettiriyoruz. Bu bağlamda, yakın çevredeki öncelikli pazarlar olan; Kazakistan, Cezayir, Azerbaycan, Gürcistan,  Arnavutluk, Bosna, Irak ve Körfez Ülkeleri’nde etkin rol oynamak ve Avrupa pazarlarına ise ihracatımızı artırmak öncelikli iş planlarımız arasında yer alıyor.”

Süha Taşpolatoğlu; “ Bu anlaşma ile önümüzdeki 5 yıl içinde 55 milyon dolarlık pazar elde etmeyi hedefliyoruz.”

Deef ile gerçekleştirilen stratejik lisans anlaşmasının, her iki firma adına da bir kilometre taşı olacağına inandığını belirten Abdi İbrahim CEO’su Süha Taşpolatoğlu, “Deef ile yaptığımız ortaklık kapsamında, önümüzdeki 5 yıl içinde 55 milyon dolarlık pazar elde etmeyi hedefliyoruz. Bu ortaklık ile Abdi İbrahim olarak; kısa vadede Suudi Arabistan pazarında, uzun vadede ise diğer Körfez Ülkeleri piyasalarında yer edineceğiz.” dedi.

Körfez Ülkeleri ilaç pazarı büyüklüğünün, Türkiye ilaç pazarının büyüklüğü ile eşit olduğunu belirten Taşpolatoğlu “Suudi Arabistan,  %65 ile Körfez Ülkeleri ilaç pazarının en büyük ülkesi konumunda. Eylül 2014’de bağımsız kuruluşlarca açıklanan rapora göre; Suudi Arabistan, 3 yıl içerisinde dünyanın en büyük 20 ilaç pazarı arasında yer alacak. Son derece önemli olan bu pazarda faaliyet gösteren bir Türk ilaç firması bulunmaması açısından Deef ile imzaladığımız anlaşma büyük önem taşıyor” dedi.

Abdi İbrahim ile gerçekleştirilen ortaklık sayesinde portföylerini genişleteceklerini belirten Deef Pharmaceutıcal Industrıes Genel Müdürü İbrahim AL-MAKHADI “Bu önemli anlaşma ile ürünlerimiz Suudi Arabistan pazarı erişiminde hız kazanacak. Dönüm noktası niteliği taşıyan bu ortaklık, bir Türk firmasıyla yaptığımız ilk girişim. Başarılı geçmişiyle Türkiye’nin lider ilaç firması olan ve EMEA Bölgesi’nde de hızla büyüyen Abdi İbrahim’den daha iyi bir ortak seçemezdik. İnanıyoruz ki Deef ve Abdi İbrahim olarak; deneyimlerimiz, değerlerimiz, kaliteye ve sürdürülebilir gelişmeye olan bağlılığımız ile bu birliktelik bizi ileriye taşıyacak.” dedi.

DEEF PHARMACEUTICAL INDUSTRIES

Suudi Arabistan’ın sağlık ve ilaç sektöründe önde gelen firmalarından olan Banaja Holding’in üretim ve pazarlama firması Deef Pharmaceutical, Haziran 2007 yılında üretime başlamıştır.  80’den fazla kayıtlı ürünü olan ve 6 farklı kategoride ilaç üreten DEEF, terapötik alanlarda geniş bir yelpazeyi kapsayan, dermatoloji, solunum, sindirim yolu ve metabolizma, kardiyovasküler ve merkezi sinir sistemlerine odaklanmaktadır. Uluslararası kalite standartları ve iş etiği sözleşmelerini de imzalamış olan DEEF, El Kasım Bölgesi’ndeki en gelişmiş, GMP sertifikalı üretim tesisi olma özelliğine sahip.

DEEF 2011 yılında Banaja Holding’in hisselerinin % 51’ini almasıyla, farklı sanayi disiplinlerinde yeniden yapılanmaya giderek satış gücünü genişletmiştir. DEEF’in aktif olduğu pazarlar arasında; Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, BAE, Yemen, Irak, Lübnan ve Tanzanya bulunmaktadır.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here