ABD’li Hukuk Devinin Gözü Türkiye’de


Amerika ve Avrupa ülkelerindeki ağır ekonomik kriz sebebiyle uluslararası şirketler rotasını Türkiye’ye çevirdi. Bunlardan biri de sağlık alanına yoğunlaşan dünyanın en büyük hukuk şirketi McDermott Will&Emery LLP.

Sağlık alanına yoğunlaşan dünyanın en büyük hukuk şirketi McDermott Will&Emery LLP genişlemek için Türkiye’yi seçti. Sağlık harcamalarının artması, yerli ve yabancı yatırımcılar için sağlanan uygun iş ortamını fırsat olarak gören Amerikan şirket, satın almalar ve kamu-özel sektör ortaklıkları ile ilgilenen Fora&Şanlı hukuk bürosu ile işbirliği yaparak Türkiye pazarına girdi.

Zaman gazetesinin haberine göre, 1.000’den fazla avukat ile hukuki işlemler, mevzuatlar ve projeler konusunda dünya sağlık sektörünün lider kuruluşlarına danışmanlık yapan McDermott’ın ortağı ve uluslararası sağlık birleşmeleri ve satın almalardan sorumlu Başkanı John Callahan, “Türkiye şu an yatırım anlamında son derece çekici. Bu açıdan bizim şirketimiz için de önemli bir yeri var” dedi.

Sağlık harcamalarının gayri safi milli gelire oranının Türkiye’de düşük olduğunu vurgulayan Callahan, “Bu da sağlık harcamalarının yakın gelecekte ciddi oranda artacağını gösteriyor. Türkiye büyüyen ekonomisiyle sağlık yatırımlarında da ciddi potansiyele sahip.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’de irili ufaklı özel hastanelerin sağlık sektörünün yüzde 70’ini oluşturduğunu anlatan Callahan, “Gelişmiş ülkelere bakıldığında yerel hastanelerle global hastanelerin birleştiğini görürüz. Yakında ABD’li şirketler de Türkiye’ye girmek isteyecek” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here