ABD’nin En İyi Doktoru Bir Türk!

ABD’nin New York eyaletinde görev yapan ağrı tedavisi (algoloji) uzmanı Semih Güngör, ülkenin en prestijli ödüllerinden biri olan ‘The Patients Choice Award 2011’i almaya hak kazandı.

Zaman’ın haberine göre, Hospital for Special Surgery’de Ağrı Bilimi Programı ve Ağrı Bilimi Araştırmaları Bölümü direktörü olan Dr. Semih Güngör, ödülün hastaların değerlendirmesiyle verildiğini söylüyor. “Hastalarımın aldıkları hizmetten memnun olduklarını gösterdiği için bu ödülü almaktan dolayı çok mutlu oldum.” diyen Güngör’ün, başarılı olmak isteyen genç doktorlara tavsiyesi, insan ilişkilerine önem vermeleri. Güngör’e göre, hastayı özenle dinlemek, endişelerini anlayıp sorularını güzel bir şekilde cevaplandırmak, onlara kaliteli zaman ayırmak, kendi ailesinden birisinin nasıl hizmet görmesini isterse, o şekilde düşünerek tanımaya çalışmak ve tedaviye yönlendirmek, insanların sevgisini kazanabilmek için kilit rol oynuyor.

Dr. Güngör, ayrıca her konuda olduğu gibi, bu durumda da istikrarlı olmanın gereğine dikkat çekiyor. Her yıl çok az sayıda doktora verilen ve ulusal bir ödül olan Patients Choice Award, 2011 yılında da 720 bin aktif doktordan sadece % 5’ine verildi. Her ay, milyonlarca hastanın Amerikan bilgi ağı olan (http://www.vitals.com) sitesine girerek oyladığı doktorlar, teşhis koymadaki becerileri, hastaları ile geçirdikleri vakit, doktorun hastaya davranış ve tutumu ile hastayı takibi gibi kategorilerde ayrı ayrı değerlendiriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here