‘Acil’i Kabul Etmeyene Yaptırım Uyarısı

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, sosyal güvencesi olmayan acil hastalardan ücret alan ya da kabul etmeyen özel hastaneler ya da üniversite hastanelerine kapatma cezası dahil bir çok ağır cezai müeyyide uygulayacaklarını söyledi.

Bakan Akdağ, özel hastanelerin acil vakalarda vatandaşı geri çevirmemesini ya da ücret talep etmemesini istedi.

TRT Haber’e konuşan ve acil vakaları çeşitli mazeretlerle geri çeviren, ücret talep eden hastanelere ağır yaptırımlar uygulayacaklarını vurgulayan Bakan Akdağ, şunları söyledi:

“Sayın Başbakanımızın genelgesiyle acil hizmete ihtiyaç duyan bütün hasta vatandaşlarımız bu hizmetlerini her hastaneden alacak. Mesela, bir vatandaşımız acil olarak hastalandı, Allah korusun kalp krizi, felç geçirdi, çocuğu havale geçirdi ya da tansiyonu ileri derecede yükseldi, ağır sıvı kaybına maruz kaldı böyle bir hastamız Türkiye’nin neresinde hastaneye götürülürse götürülsün özel, üniversite ya da devlet hastanesi fark etmez. Sosyal Güvenlik Kurumu’yla anlaşma yapmamış hastane olması fark etmez, derhal kendisine müdahale edilecek. Kendisine müdahale edilip ihtiyacı giderilecek. ‘Ekipmanım yok, doktorum yok almıyorum’ demeye hiç bir hastanenin hakkı yoktur. Hasta hastaneye kabul edilir. Acil tedavisine başlanır, o hastanenin tedavi imkanı yoksa, hastanenin kendisi 112 Sağlık Komuta Merkezini arayıp oranın koordinasyonu ile hasta gerekirse başka hastaneye nakledilir. Hasta sokağa terk edilemez. Bu şekilde ya da bu hasta ve yanındakilerden para talep edilemez. Bu esaslara uymayanlar ve yanlış yapan hastaneleri kapatma cezası dahil gerekli müeyyidelere tabi tutuyoruz. Vatandaş bunu bilmeli. Bazı özel hastaneler ilk müdahaleyi yaptıktan sonra bazı evraklar imzalatıyor. Vatandaşı hastaneye getiren sebep devam ederken para talebi hukuki değil. Hiçbir hastanenin buna hakkı yok. Örnek vereyim kalp kiriz şüphesiyle gelen vatandaşın acil tedavisi bittikten sonra yoğun bakımda devam eden tedavisi ya da hasta odasındaki tedavisi de o acil kapsamındadır, para talep edilmez. Veya ameliyatla kolu kırıldığı için sonra komplikasyon çıkan hastanın komplikasyon tedavisi de acil durum çerçevesindedir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here