Actavis, Onkoloji Hemşireleriyle Eğitim Seminerinde Bir Araya Geldi

Actavis, çesitli onkoloji kliniklerinden 50 hemşire ile bir araya gelerek Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiği ‘taksan bazlı tedavilerde güvenlik’ konulu 2012 yılı eğitim seminerlerine başladı. İstanbul Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi’nden Doç. Dr. Gülbeyaz Can, İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’nden Uz. Dr. Fatma Şen ve Actavis Onkoloji Grubu Ürün Müdürü Uz. Dr. Aykan Özaslan sunumlarıyla seminere katıldılar.

2011 yılında Actavis’in başlattığı ve 2012 yılında sürekliliği hedeflenen eğitim seminerlerinde, onkoloji hemsirelerinin taksan bazlı ilaç uygulamalarında karşılaştıkları sorunların tartışılması, çözüm yollarının gözden geçirilmesi ve istenmeyen etkilerden nöropatinin farmakolojik ve non-farmakolojik çözümlerinin katılımcılara aktarılması amaçlanıyor. Seminerlerde, ilaç sektöründe sitotoksik ilaçların kullanımında yaşanan zorlukların aşılmasına yönelik çalışmaların da katılımcılarla paylaşılması hedefleniyor.

Onkolojinin, ilaçların uygulayıcısı olan hemşirelerin diğer branşlara göre daha ön planda olduğu bir tedavi alanı olduğunu belirten Actavis Onkoloji Grubu Ürün Müdürü Uz. Dr. Aykan Özaslan, sitotoksik grubu ürünlerin uygulama sırasında çevreye ve temas halinde uygulayıcıya zarar verebildiğini açıkladı.
Özaslan, sitotoksiklerin kullanımında alınacak güvenlik önlemlerinin önemine dikkat çekerek, ilaç üreticilerinin kullanıma sundukları ürünlerde uygulayıcıların güvenliğini ön planda tutmak için üretim aşamalarında gerekli önlemleri almak ve uygulamayı daha güvenli hale getirecek teknolojiyi kullanmak zorunda olduklarının altını çizdi. Actavis’in düzenlediği bu seminerlerle farkındalığı artırmayı hedeflediğini ve sağlık personelinin eğitimini desteklemeye devam edeceklerini açıklayan Uz. Dr. Özaslan, toplantıların tüm yıl boyunca Türkiye genelinde devam edeceğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here