Acto Türk Hijyen ve Dezenfeksiyon Pazarında Büyüyor


Acto Türk , daha güçlü, dinamik, daha çok ürün ile kalitenin yeni adı olmayı hedefliyor.

Abem Kimya ve Acto ortaklığından doğan Acto Türk, pazarındaki faaliyetlerine başladı. Acto GmbH, dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de kendi varlığını daha etkili bir şeklide yönetmek ve pazarı yönlendirmek için Abem Kimya firması ile birlikte Acto Türk firmasını kurdu. Konuyla ilgili olarak Acto Türk yetkilileri sorularımızı yanıtladı.

Medikal Hijyen konusundaki çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Bir hastanede kullanılması gereken hijyen ve dezenfeksiyon alanındaki tüm ürün grupları bünyemizde bulunmaktadır. Tüm ürünler ilgili genel müdürlüklerden onaylı ve ruhsatlı ürünlerdir. Firmamızın üretim ve satış pazarlamasını yaptığı ACTO ALMAN ( Active Chemical Technology Organisation) markası Dünya genelinde satış ve pazarlama yapan 11 firmadan biridir. Buda bizim ne kadar doğru bir marka ile yan yana yürüdüğümüzün göstergesidir. Günden güne yenilediğimiz ürünlerle piyasada daha çok uzun yıllar kalmayı hedefliyoruz.

Abem Kimya Türkiye Distribitörü olarak varlığına devam edecektir. Acto Abem Kimya ile bir ortaklık yaptı. Acto firması ile yaptığımız anlaşma gereği artık “Acto Türk” ismini daha sık telaffuz etmeye başlayacağız. Acto GmbH Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de kendi varlığını daha etkili bir şekilde yönetmek ve pazarı yönlendirmek için ACTO Türk firmasını ortak olarak kurmuş ve faaliyete başlamıştır.

Özellikle her şeyin ilkini yapmakla ACTO markası kendini bir adım daha öne çıkarmıştır. Örneğin alkol içermeyen dezenfektanları piyasaya ilk kez çıkararak alkole hassas yüzeylerde de dezenfektan kullanımını sağladık. Diğer dezenfektan firmalarına bile kendi lisansımızla ürünlerimizi vermekteyiz. Almanya, Amerika ve satışı yapılan diger ülkelerde üniversitelerde ve labaratoruvarlarda, dünyanın seçkin ve akredite laboratuvarlarında Ar-Ge çalışmaları yapılmaktadır.

Pazara ilk giren firma olmamızın etkisi ile rakip firmalarda kaliteyi takip ve taklide başlamıştır. Ancak taklitler asıllarını yaşatmaktadır. Yılın en az 6 ayını yurtdışında ki fuarlarda geçirmekteyiz. Bunlar başta Almanya olmak üzere, Dubai, Hindistan, Çin, Arjantin, Vietnam, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Güney Afrika dır. Kurmuş olduğumuz fabrikamızda en son teknolojik bilgiler ve kalite yönetim sistemleirnin tamamının kuralları titizlikle uygulanmaktadır.

Yeni dönem için hedefleriniz nelerdir, ne tür çalışmalar yapacaksınız?

Yaptığımız Ar-Ge sonucu geliştirdiğimiz Alkol içermeyen ürünler halen piyasadadır. Endüstriyel alanda 20 yılı aşkın tecrübemiz bulunmasına rağmen bu konuya pazara hakimiyetimizden sonra eğilmeye karar vermiştik. Artık endüstriyel hijyen ve temizlik ürünlerimizde yeni organizasyonumuz ile Türkiye piyasasında bizde varız demiştir.

Yeni ürün olarak yine Ar-Ge’si devam eden alkol içermeyen el ve cilt dezenfektanı, bunun yanı sıra TUBİTAK’tan onaylı projemiz olan “kateter kolonizasyonunu engelleyici antiseptikli ürünümüz”ü 2012 yılında piyasaya süreceğiz. Tabii eğitim faaliyetlerimizde aralıksız devam edecek. Bunun yanı sıra bölge ihracat yetkisini aldığımız için tüm Dünyaya ürettiğimiz ürünleri Türkiye’den göndereceğiz.

Halen Rusya, Malezya, Irak, İran, Suriye, Kazakistan, Libya, Cezayir, Mısır, Azerbaycan, KKTC, Ürdün, Pakistan ile aktif olarak ihracat yapmaktayız. Bu yılsonu hedefimiz ise tüm Avrupa ülkelerine Türkiye’de ürettiğimiz ürünlerin satış ve pazarlamasını yapmaktır.

Bunun yanı sıra manuel dezenfeksiyon işlemlerinin kontaminasyon riski göz önüne alınarak makine ile dezenfeksiyonu önerdiğimiz için Acto markalı alet yıkama makinelerini, ördek ve sürgü yıkama makinelerinide piyasaya arz ediyoruz. Kendi solusyonlarımızla ve kendi AR_GE miz ile geliştirdiğimiz bu cihazlar sayesinde kalitenin ucuzada alınabileceğini göstermek istiyoruz.

Son olarak, sektörü nasıl yorumluyorsunuz, sektörün geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yeni yönetmelikler gereği sektördekiler pek çok yükümlülük altına girdiler. Elbette maddi yükümlülükleri kastediyorum. Bu sebeple ben pek çok firmanın bu maliyetleri karşılayabileceklerini düşünmüyorum. SSK, KDV peşin olarak ödediğiniz ve satış yaptıktan 6 ay 1 yıl sonra parasını alabildiğiniz bir alanda çok uzun soluklu ayakta kalmanız mümkün mü? Sattığınız malın KDV sini peşin ödüyorsunuz. Ödemesini 1 yıl bekliyorsunuz. Sektörde sadece sağlam alt yapısı olanlar, finans gücü olanlar ayakta kalacaktır. Geri kalanı için maalesef iyi bir gelecek görmüyorum. Son olarak heryerde söylediğim gibi “daha fazla hijyen için bir damla “ACTO” yeter diyorum.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here