AKŞAM ALKIŞ SABAH ŞİDDET!

Sultanbeyli Süleyman Taşpınar Aile Sağlığı Merkezi’nde görev yapan Dr. Terane Huseynova Bayramzade, 31.03.2020 Salı günü sabah saatlerinde “Sağlıkta Şiddet Terörü” ne maruz kaldı.

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kutbettin Demir konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “31 Mart Salı sabah saatlerinde poliklinik hizmet veren Dr.Terane Huseynova Bayramzade’ye başvuran bir hasta ‘Av Tüfeği Raporu’ talep etmiş, meslektaşımız da bu raporu verebilmesi için Psikiyatri Polikliniği’ne sevk etmesi gerektiğini söylemiştir. Hastaneye gitmek istemeyen hasta bunun üzerine ‘Hastaneye gidemem, raporu sen vereceksin’ diyerek baskı oluşturmaya çalışmıştır. Dr.Terane Huseynova Bayramzade’nin açıklamalarını yeterli görmeyen hasta, ‘seni öldürürüm, siz doktorları boşuna öldürmüyorlar, kadınsın diye sana bir şey yapmıyorum ama kadınlar da öldürülmekte haklı’ diyerek, meslektaşımızı hem hekim olarak, hem de kadın olarak tehdit etmiştir. Bu tehditler karşısında korkan meslektaşımız, polisi aramak durumunda kalmış ve hasta bunun üzerine kapıyı yumruklayarak kırmıştır. ‘Bunu da gösterirsin polise selam da söylersin’ diyerek kolluk güçlerimizle de dalga geçerek, işlediği suçtan dolayı başına hiçbir şey gelmeyeceği düşüncesini de dile getirmiştir.” dedi.

“ETKİN BİR SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI İSTİYORUZ”

“Kişilere bu sözleri söyleten, yıllardır söylemekten bıktığımız ama maalesef hiçbir adımın atılmadığı, etkin ve caydırıcı bir ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ olmamasıdır” diyen Dr. Demir, şunları söyledi: “Mevcut Corona virüs salgının artması durumunda, kişilerin hastanelerde yer bulamaması ve yoğunluk nedeniyle kendileriyle yeterince ilgilenilmediğini düşünecekleri durumlarda, şiddete başvurmaları yüksek olası bir durumdur. Bu dönemde kişilerin, yapacağı şiddetin karşılığında büyük bir cezai yaptırımla karşılaşacağını bilmesi, bu davranıştan vazgeçmesini sağlayacak tek unsur olacaktır. TBMM’ den talebimiz; bu salgın döneminde kıymetini anlamış olduğumuz sağlık çalışanlarını koruyacak, etkin caydırıcı bir Sağlıkta Şiddet Yasasını çıkartmaları ve sağlık çalışanlarına hak ettikleri saygının gösterilmesini sağlamalarıdır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here