Aktif X-Ray 10 yaşında!

Kurşun önlükler ve diğer koruyucu kurşun ekipmanlar x-ışınının kullanıldığı her alanda kişinin kendisini koruması için giymesi gereken koruyuculardır. Bu alanların en başında tıpta teşhis amaçlı kullanılan x-ışınları gelmektedir. Şua, yani x-ışını, insan sağlığını ciddi derecede etkileyen, kanser ve organ kaybının yanında ölümlere kadar varan kötü sonuçlara neden olabilmektedir. Bu yüzden insan sağlığını ciddi zararlardan koruyan bu tür ürünler mutlaka Avrupa Konseyi 89/686/EEC Kişisel Koruyucu Donanımları yönetmeliğine göre belirli onaylanmış kuruluşların gözetimi ve denetimi altında üretilmelidir.
1993 yılında medikal sektördeki hizmetlerine başlayan Aktif Dış Ticaret, 2002 yılından itibaren kurşun önlüklerini üretmeye başladı. Yüksek kalitede malzeme ve titiz bir işçilik ürünü olan Aktif X-Ray Koruyucu Kurşun önlükler 10. yılında pazarın öncüsü olmasının yanı sıra başta Avrupa ve Ortadoğu olmak üzere dünyanın birçok bölgesine ihraç ediliyor.
Aktif Dış Ticaret Genel Müdürü Hayri Göktürk, “Şirketimiz bu ürünlerin tanıtılması, toplumun bilinçlendirilmesi adına çok önemli bir misyon üstlendiğini ve bunu da başarılı bir şekilde götürdüğünü gönül rahatlığı ile söyleyebilirim” diye konuştu.
Hayri Göktürk, başarılı grafiğini sürdüren Aktif X-Ray markası hakkında sorularımızı yanıtladı.
Bize şirketinizden ve faaliyetlerinizden bahseder misiniz?
Aktif Dış Ticaret, 1993 yılında medikal sektörde hizmet vermek amacıyla kurulmuştur.
Arşivsel dokümanların elektronik ortama aktarılmasını sağlayan ve dokümanları mikro filmlere kaydederek saklanmasını kolaylaştıran özel cihazları ithal edip Türk kullanıcıların beğenisine sunarak ticari faaliyetlerine başlamıştır.
1995 yılında radyoloji ürünlerinde dünyaca tanınan şirketlerin Türkiye mümessilliğini yapmaya başlamış, Alman Rego

firmasının Türkiye temsilciliği ile radyoloji alanında uzmanlaşan şirket, Rego markasının tüm ürünlerini Türkiye pazarına başarılı bir şekilde dağıtmıştır.
2001 yılında 80 yıllık tarihi bir geçmişi olan ve bitkisel sağlık ürünlerinin Almanya’da üretimini yapan Quiesser Pharma’nın Protefix diş protez ürünlerinin Türkiye pazarına girmesini sağlamıştır. Protefix ürün grubu protez diş kullanan hastaların bu yapay dişlerle mutlu, rahat ve sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlamaktadır. Protefix ürünleri, aktif tanıtım sistemi ile diş hekimleri ve eczaneler ziyaret edilerek tanıtılmaktadır. Bu şekilde pazar oluşturulması ve ürünün kullanıcılara en kısa yoldan ulaşması sağlanmaktadır.
2002 yılına kadar kurşun önlükleri ithal ederek tüm Türkiye’ye dağıttıktan sonra kendi markası olan Aktif X-Ray ile üretim yapmaya başlamıştır. Yüksek kalitede malzeme ve titiz bir işçilik ürünü olan Aktif X-Ray Koruyucu Kurşun önlükler 10. yılında pazar lideri olmanın yanı sıra başta Avrupa ve Ortadoğu olmak üzere dünyanın birçok bölgesine ihraç edilmektedir. Bizlerde bu sevinç ve duyguyu 10. yıl kutlamamızda sizler ile paylaşmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duymaktayız.
Kurşun önlükler hakkında biraz daha bilgi
verebilir misiniz?
Tabiî ki. Kurşun önlükler ve diğer koruyucu kurşun ekipmanlar x-ışınının kullanıldığı her alanda kişinin kendisini koruması için giymesi gereken koruyuculardır. Bu alanların en başında tıpta teşhis amaçlı kullanılan x-ışınları gelmektedir. Ayrıca veterinerlik, madencilik, gemi imalatı gibi birçok farklı sektörde ihtiyaç duyulan ürünlerdir. Şua, yani x-ışını, insan sağlığını ciddi derecede etkileyen, kanser ve organ kaybının yanında ölümlere kadar varan kötü sonuçlara neden olabilmektedir. Bu yüzden insan sağlığını ciddi zararlardan koruyan bu tür ürünler mutlaka Avrupa Konseyi 89/686/EEC Kişisel Koruyucu Donanımları yönetmeliğine göre belirli onaylanmış kuruluşların gözetimi ve denetimi altında üretilmelidir.
Ülkemizde kurşun önlük kullanımının ve pazarın durumu nedir?
Öncelikle şirketimin bu ürünlerin tanıtılması, toplumun bilinçlendirilmesi adına çok önemli bir misyon üstlendiğini ve bunu da başarılı bir şekilde götürdüğünü gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Çok değil 10 yıl öncesine kadar bu ürünlerin kullanımı bu kadar yaygın değildi ve sağladığı fayda birçok kişi tarafından önemsenmiyordu. Fakat şuanda yaptığımız çalışmalar, katıldığımız fuarlar, hastane ziyaretleri gibi birçok aktivite sayesinde toplumun bilinçlendiğini görüyoruz. Artık diş hekimine giden bir hasta doktoruna neden film çekerken tiroit kullanmadığını soruyor. Bu çok önemli bir aşama. Fakat hala bilinçlenme anlamında kat edilmesi gereken çok yol olduğunu düşünüyorum.
Bunun yanında bildiğiniz gibi TAEK (Türk Atom Enerjisi Kurumu) röntgen cihazı bulunan tüm hastane, görüntüleme merkezi ve diş kliniğine koruyucu ürünleri temin etmeden lisans vermiyor ve lisans verilen yerler belirli periyotlarda koruyucuların yeterli olup olmadığı konusunda denetleniyor.
Türkiye’de kurşun önlük üretimini yapan ilk yerli firma biziz. Bizden sonra birkaç tane daha üretim yapmaya başlayan veya kurşun önlük ithal eden firmalar mevcut. Burada konusu açılmışken şuna da değinmek istiyorum; hastane satın alma birimleri ve kurşun önlük kullanacak doktorlar ihtiyaçları doğrultusunda doğru ürün temin etmeli ve bu ürünlerin onaylanmış belirli kuruluşlar tarafından denetlenip CE belgesi ile belgelendirilmeleri gerektiğini bilmek zorundalar. Aksi takdirde piyasada uygun koşullarda üretilmeyen, denetlenmeyen, tabiri caizse merdiven altı üretim hanelerden çıkan ürünler ile kendi sağlıklarını tehlikeye atacaktır.
2004 yılında TSEK kriter uygunluk belgesi, 2007 yılında ISO 9001–2008 TÜV kalite yönetim sistemi ve 2010 yılında 89/686/EEC Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliğine göre onaylanmış bağımsız denetim kuruluşu SGS tarafından CE 120 belgesi ile belgelendirilen Aktif X-Ray marka kurşun önlükler, dünya piyasasında hak ettiği yeri bulmuştur diyebilirim.
2013 yılı için yeni projeleriniz var mı?
Evet. 2013 yılı için mevcut çalışmalarımız dışında iki yeni projelerimiz var. Bunlardan ilki, Kurşun kaplama ve radyo frekans (MR) odaları konusunda bir dünya devi olan 100 yıllık bir geçmişe sahip Wardray şirketinin Türkiye mümessilliğini aldık. Yıllardır kurşun kaplama konusunda bizde hizmet veriyorduk. Buna ek olarak MR odalarının kaplanmasında kullanılan özel Faraday kafesleri konusunda şirketimiz Wardray ile birlikte hizmet vermeye başlayacak.
Diğer bir projemiz ise, tomografi çekimleri sırasında hastanın göz, tiroit, göğüs gibi hassas bölgelerini korumaya yönelik tek kullanımlık koruyucu materyalleri piyasaya sunacağız. Özellikle gözler ve tiroit bezleri x ışınlarına karşı çok hassas. Bu konuda Uluslar arası Radyolojik Korunma komisyonu korumasız olarak çekilen tek doz kafa tomografisinin hastanın görme bozukluğuna yol açan kataraktı başlatabileceğini belirtmiştir. Bu önemli noktayı düşünürsek ülkemizde çekilen tomografilerde hiçbir koruyucu kullanılmaması durumun ne kadar vahim olduğunu gözler önüne serecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here