Allianoi, Anadolu Sağlık Merkezi’nde

Anadolu Sağlık Suadiye Tıp Merkezi’nde açılan üç boyutlu Allianoi fotoğrafları sergisi, iş ve cemiyet hayatının tanınmış isimlerini bir araya getirdi.

Anadolu Sağlık Merkezi, tıp tarihinde önemli bir yeri olan ve günümüzde sular altında kalan Allianoi antik kentini Ergun Nuhut’un gözünden üç boyutlu fotoğraflarla yeniden canlandırdı. 3D Allianoi sergisi, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ve Anadolu Grubu yöneticilerinin katılımıyla Anadolu Sağlık Suadiye Tıp Merkezi’nde, 23 Haziran Cumartesi günü açıldı.
İş ve cemiyet hayatının tanınmış isimlerinin bir araya geldiği açılışta konuşan Anadolu Sağlık Suadiye Tıp Merkezi Başhekimi Dr. Lakme Eren, böyle bir sergiye ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Dr. Eren, “Ülkemiz tıp tarihi açısından zengin mirasa sahip, biz de bu mirası farklı bir boyutta hem hastalarımıza hem de ziyaretçilere sunmak istedik. Sergideki fotoğraflar üç boyutlu özelliği ile insana ‘oradaymışız’ izlenimini de veriyor”dedi.

Anadolu demek, eşi benzeri olmayan değerlerin yüzyıllardır aynı samimiyetle yaşanılan topraklar demektir. Konu sağlık olunca, “her işin başı sağlıktır” bu topraklarda. İstanköy’lü Hipokrat’tan İbn-i Sina’ya, Lokman Hekim efsanelerinden Bergamalı Galen’e, Bursalı Asklepiades’ten Efesli Rufus’a, Kayserili Akşemseddin’den Molla Gürani’ye kadar, çok sayıda ünlü tıp adamına ev sahipliği yapmış olan bu topraklar, binlerce yıllık sağlık birikiminin merkezi olmuştur.

3D Allianoi antik kenti sergisi, Ağustos sonunu kadar sanatseverler tarafından gezilebilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here