Almanya Doktor Arıyor

Almanya’da beş yıl içinde 40 bin doktor emekliye ayrılacak. Siyasetçiler zaten var olan doktor açığının artmaması için çözüm arıyor.

Alman siyasetçiler uzun süredir, doktor açığı tehdidine çözüm arıyor. Sağlık Sigortaları Sözleşmeli Doktorlar Federal Birliği’nin (KBV) verilerine göre, beş yıl içinde 40 bin doktor emekliye ayrılacak. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda büyük bir doktor açığı ortaya çıkacak. Meslek birliklerinin verilerine göre, şu anda bile Almanya’da on binlerce bakım personeli açığı mevcut.

Öte yandan, Hartmannbund doktor örgütünün 20 binden fazla kişiyle yaptığı ankete göre, Almanya’daki doktor açığıyla ilgi tüm uyarılara karşın, her iki tıp öğrencisinden biri eğitim sonrası doktorluk yapmayı düşünmüyor.

Öğrenciler, bu kararlarına gerekçe olarak ise kliniklerde uzun çalışma saatleri ve aile hayatını sürdürmeye elverişli olmayan çalışma koşullarını gösteriyor. Bu yüzden, genç doktorlar sıklıkla yurt dışına gitmeyi ya da doktorlara görev veren sanayi kollarında çalışmayı tercih ediyor.

© Deutsche Welle Türkçe

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here