Alvimedica, kardiyoloji alanındaki en köklü İtalyan şirketi CID ile birleşti


Türkiye’nin girişimsel kardiyoloji alanındaki tek dünya markası Alvimedica, tıbbi cihaz sektöründe, global pazardaki ilk 5 şirket arasında yer alma stratejisi kapsamında İtalya’nın yenilikçi tıbbi cihaz şirketi Carbostent & Implantable Devices (CID) ile birleşti. Alvimedica, bu birleşme ile güçlenerek büyümeye devam edecek.

Türkiye’deki ilk ve tek stent ve balon üreticisi konumundaki Alvimedica, bugün 40’dan fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Yüzde yüz Türk sermayeli olan şirketin sektörde altı yıllık deneyimi bulunuyor. Alvimedica, girişimsel kardiyoloji alanındaki bilgi birikimi ve güçlü Ar-Ge yapısı ile Avrupa’da önemli bir konuma sahip olan CID’i satın alarak, tıbbi cihaz sektörüne sinerji ve büyük oranda verimlilik artışı getirmeyi hedefliyor. Bu birleşme ile portföyünde bulunan ilaçlı stent Coracto®’nun yanına Cre8 isimli ilaçlı stendi de ekleyen Alvimedica, global pazarda uluslararası kabul görmüş iki farklı tip ilaçlı stende sahip tek firma olacak.

Bu birleşmenin Alvimedica’nın global pazarda ilk beş şirketten biri olması yönünde önemli bir adım olduğunu belirten Alvimedica İcra Kurulu Başkanı Cem Bozkurt, “Ürün portföyümüzü genişletmek amacıyla başladığımız araştırmalar sırasında CID, mevcut ürün gamı, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra, yönetim kapasitesi ile de bizi çok etkiledi. Global pazarda ‘Avrupalı alternatif’ olma stratejimiz çerçevesinde CID ile birleşme kararı aldık. Bu birleşme ile İstanbul’da, Hollanda’da ve İtalya’da olmak üzere 3 mükemmellik merkezine sahip olacağız.” dedi.

Şirketlerin ihracat kapasitelerinin de artacağına değinen Cem Bozkurt, söz konusu birleşme sayesinde Alvimedica’nın medikal cihaz pazarında dünyadaki en güçlü üretim teknolojisi çeşitliliğine sahip olacağının altını çizdi. Bozkurt, “Ortaya çıkan güç birliği her iki şirketin de üretim kapasitelerini geliştirmek için önemli bir fırsat oluşturacak. CID’in 30 yılı aşkın Ar-Ge gücü ile Alvimedica’nın bu alanda yapacağı yatırımlar sayesinde Ar-Ge alanında da gücümüze güç katacağız. Bunun yanı sıra, ürün tarafında da dünyadaki en iyi iki ilaçlı stendi Alvimedica çatısı altında üreten lider marka olacağız. Alvimedica olarak bir sonraki hedefimiz, Kuzey Amerika pazarına girmek. CID’in de uluslararası bir marka olması ve ürünlerinin bilinirliği sayesinde şirketimizin global marka bilinirliğinin de artacağına inanıyorum.“ dedi.

CID İcra Kurulu Başkanı Dr. Franco Vallana ise “CID olarak sektörde endüstriyi bilen ve bu alanda yatırım yapmak isteyen vizyoner bir şirket arıyorduk. Bu noktada Alvimedica, bizim için ideal bir şirket. Böyle bir birleşmeye imza atmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Alvimedica ile sektörde önemli başarılar elde ederek büyüyeceğimize inanıyorum.” dedi.

Alvimedica bu işbirliği ile üretim teknolojisini ve ürün gamını geliştirirken ürün ve marka bilinirliği ile sektördeki gücünü de perçinleyecek. Şirket, İtalyan CID şirketini satın alarak kardiyoloji cihazları alanında “Avrupalı alternatif” olmayı hedefliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here