Amerika ile Dev Anlaşma

Hacettepe Üniversitesi, Teksas Üniversitesi M.D. Anderson Kanser Merkezi ile “Kurumsal Kardeşlik Antlaşması” imzalıyor. Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Yerleşkesi Senato Salonu’nda 25 Haziran Pazartesi günü saat 14.00’de imzalanacak bu anlaşma, her iki kurumun kanser konusundaki araştırma, eğitim ve hastalığı yenme konusunda ortak kararlığını ortaya koyan stratejik önemi olan bir belge niteliğinde olacak.

Her iki üniversite arasındaki “Kurumsal Kardeşlik Antlaşması”nı M.D. Anderson Kanser Merkezi adına Akademik Faaliyetler Başkan Yardımcısı Dr. Oliver Bogler ile Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer ve Hacettepe Üniversitesi Kanser Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Emin Kansu imzalayacak.

ABD’nin Houston şehrinde faaliyet gösteren Teksas Üniversitesi M.D. Anderson Kanser Merkezi (MDACC) son on yılda sekiz kez ABD’nin en iyi kanser hastanesi olarak birinci sırada yer alan ve yılda 34.000’i yeni hasta olmak üzere ortalama 110.000 kanser hastasına hizmet veren, kanser alanında dünyada lider olan bir kuruluştur. Amerika Birleşik Devletleri’nde Ulusal Kanser Enstitüsü (NCI) tarafından kanser konusundaki araştırma desteklerinden en büyük payı alan MDACC 2011 yılında araştırmaya 623 Milyon Dolar harcamıştır. MDACC’de 1500’ü öğretim üyesi, 1100’ü asistan ve yan dal uzmanı olmak üzere 18.000 personel görev yapmaktadır.

1982 yılında Yüksek Öğretim Kurulu tarafından kurulan Hacettepe Üniversitesi Kanser Enstitüsü ülkemizin önde gelen en kapsamlı kanser merkezlerinden bir tanesidir. Enstitüde yürütülmekte olan yüksek lisans, doktora ve klinik yan dal uzmanlık programları ülkemizde kanser alanında gereksinim duyulan insan gücünün yetiştirilmesine çok önemli katkılarda bulunmaktadır.

H.Ü. Kanser Enstitüsü Hastanesi’ne yurdun her köşesinden gelen kanser hastalarının tedavileri güncel protokoller, modern teknolojik imkanlar ve multidisipliner yaklaşımla gerçekleştirilmektedir. Bu tedavilerin gerçekleşmesinde üst düzey eğitimli kanser uzmanları, öğretim üye ve elemanları, ayaktan tedavi, aferez ve kök hücre nakli hemşireleri, diyet uzmanları, psikologlar ile sosyal hizmet uzmanlarının çok önemli katkıları bulunmaktadır. Enstitü kanser alanında yürütmekte olduğu temel ve klinik araştırma projelerinin giderek odaklanmasına özen göstermekte ve bu konularda uluslararası kuruluşlarla bilimsel işbirliğine öncelik vermektedir. Kanser Enstitüsü’nde poliklinikler, ayaktan tedavi üniteleri, yataklı servisler ve palyatif bakım üniteleri bulunmakta, yılda 5000’e yakın yeni kanser hastasına tedavi verilmekte, 100’e yakın öğretim üyesi görev yapmakta ve 200’e yakın personel hizmet vermektedir.

Hacettepe Üniversitesi Kanser Enstitüsü ile Teksas Üniversitesi M.D. Anderson Kanser Merkezi (MDACC) arasında 25 Haziran 2012 Pazartesi günü imzalanacak olan “Kurumsal Kardeşlik Antlaşması” her iki merkez arasında temel kanser araştırmalarını, yeni tedavi yöntemlerinin ve hedef tedavilerin geliştirilmesi ile uygulamalarını, öğrenci ve öğretim elemanı değişimlerini, ortak bilimsel toplantılar ile araştırma projelerinin oluşturulmasını öngörmektedir.

Bu stratejik ve vizyoner nitelikteki antlaşma, her iki merkezde kanserin tüm alanında çalışan araştırıcılar, öğrenciler ve öğretim elemanlarının yakın ve verimli işbirliği yapmalarına geniş imkanlar sağlayacaktır.

Tarih: 25 Haziran 2012, Pazartesi

Saat: 14.00

Yer: Hacettepe Üniversitesi Senato Salonu, Sıhhiye

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here