Antibiyotik Gerçekten Faydalı mı?


Antibiyotik; mikrobik enfeksiyon, solunum, idrar yolları ve yumurtalık iltihapları, anjin, prostat ve hatta tüberküloz, difteri ve tifo gibi çok ciddi hastalıkların tedavisinde hayat kurtaran  bir ilaçtır.
Günümüzde yüzlerce antibiyotik çeşidi bulunuyor. Olumlu etkisi tedaviye başladıktan birkaç gün içerisinde kendini gösterir. Yine de kullanılıp kullanılmamasına ancak bir doktorun karar vermesi gerekir.

Günümüzde en sık yapılan hata, en ufak bir rahatsızlıkta, örneğin grip, üşütme gibi hastalıklarda bile doktora danışmadan bu ilaca başvurulmasıdır. Oysa antibiyotiğin gelişigüzel keyfi olarak alınması yanlış.

Antibiyotik Zararlı Olabilir

Başka ilaçlarla birlikte kullanıldığında antibiyotiğin etkisi azalabilir veya kötü sonuçlar doğurabilir. Hamile ve emziren anneler için en uygun antibiyotiğe de hekim karar vermelidir. İlacın doktorun belirttiği doz ve aralıklarda içilmesi, tedavinin başarılı olması açısından çok önemli.

Bazı Gıdalar İlacın Etkisini Azaltıyor

Tetrasiklin grubundaki geniş spektrumlu bakterilerin çoğalmasını durduran bazı burun, boğaz, kulak antibiyotiklerinin süt ve süt ürünleri gibi kalsiyum içeren gıdalarla birlikte alınmaları sakıncalı. Çünkü midede birleşen tetrasiklin ve kalsiyum pıhtılaşma yapabiliyor ve böylece oluşan kütleler bağırsaktan kana geçemiyor. Sonuç: İlaç bağırsakta kalıyor. Yani ilaç etki edemeden bağırsakta emiliyor.

Öneri: Tetrasiklin grubundan antibiyotik almadan önce ve aldıktan sonraki 2 saat içerisinde süt, yoğurt, kaymak, peynir ve kaşar yenmemeli.

Antibiyotik Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

– Doğum  kontrol haplarının etkisini azaltabilir. Bu nedenle kutunun içindeki  açıklamaları mutlaka okuyun.

– Antibiyotik kullanırken güneş ve solaryumdan uzak durun. Çünkü vücut UV ışınlarına karşı hassaslaşır.

– Antibiyotik bağırsaklara zarar verebilir. Tetrasiklin grubundakiler hariç,  diğerlerinin alımı süresince bol bol yoğurt yemeye çalışın. Yoğurttaki süt asidi bakterileri bağırsakları korur.

– Faydasını görebilmeniz için, ilacınızı tam zamanında ve doktorunuzun belirttiği süre boyunca alın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here