Aşırı Sıcaklar Böbrek Taşına Neden Oluyor!


Yaşam kalitesini ciddi oranda düşüren böbrek taşı oluşumunun görülme sıklığı yaz aylarında artıyor. Bunun en büyük nedeni ise sıcak havalarda vücudun ihtiyacı kadar su tüketmemek.

Genellikle erkekleri etkileyen ve yaşam kalitesini ciddi oranda düşüren böbrek taşı hastalığı özellikle yaz aylarında artıyor. Bunun en büyük nedeni ise sıcak havalarda vücudun ihtiyacı kadar su tüketmemek. Aşırı sıcaklarda vücuttaki su, terleme yoluyla kaybediliyor. Eğer yeterli sıvı alınamazsa idrar miktarı azalıyor ve bol idrar ile vücuttan kolayca atılması mümkün olan maddeler birbirine eklenerek taş oluşumuna neden oluyor. Acıbadem Bodrum Hastanesi’nden Üroloji Uzmanı Dr. Tamer Karamürsel aşırı sıcaklarda böbrek taşı oluşumunu önlemek için her 2-3 saatte bir 1 bardak su içilmesi gerektiğini söylüyor.

BÖBREK TAŞININ TESPİTİ ZOR

Ülkemizde kadınlarda yüzde 5, erkeklerde ise 10-15’e kadar yüksek bir oranda görülen böbrek taşları belirti vermediği için başka bir nedenle yapılan radyolojik incelemeler sırasında saptanıyor. Böbrek taşları ancak büyükse ve böbrekten idrar akımında tıkanıklığa yol açmışsa ağrıya sebep olabiliyor. Taş hareket edip üreter adı verilen böbrekle mesane arasındaki kanala girerse idrar akışını tamamen engelleyerek kolik denilen çok şiddetli ağrıya neden olabiliyor. Ağrı bel bölgesinden başlayarak kasığa doğru yayılıyor ve hastalarda bulantı, kusma, karın şişliği gibi ek şikayetler oluşturabiliyor.

2-3 SAATTE BİR 1 BARDAK SU İÇİN

Böbrek taşını engellemenin kesin bir yolu yok. Ancak alacağınız bazı tedbirler böbrek taşı oluşumunun riskini azaltıyor. Bunun için her gün idrar miktarı 1.5-2 litre olacak şekilde yeterli sıvı almaya özen gösterin. Günde ortalama 2.5-3 litre su tüketin. Her 2-3 saatte bir 1 su bardağı su içmeniz bu miktarı sağlayacaktır. Günlük beslenmenizde meyve ve sebze miktarını artırırken, hayvansal gıdaları mümkün olduğunca azaltın. Ancak daha önce taş düşürmüşseniz, taş oluşumuna yol açan okzalat maddesinden zengin ıspanak, kakao, çay yaprakları, ceviz ve buğday kepeğinden mümkün olduğunca uzak durun. Günlük diyetteki tuz miktarını azaltmaya da özen gösterin. – Günaydın –

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here