Ateş başlı başına bir hastalık değildir

 

25Türkiye Hastanesi Çocuk Servisi doktorlarından Uzm. Dr. M. Mahsum Koşal çocuklarda ateşi tetikleyen ve alınması gereken önlemleri anlattı.

 

Ateş bir hastalık değil, hastalık habercisidir. Başta enfeksiyon hastalıkları olmak üzere, birçok hastalığın (bağ dokusu, eklem, kas ve  romatizmal hastalıkların, metabolik ve endokrin problemlerin, malignitenin) ilk bulgusu ateş olabilir. Ateşin çocuklarda ise vücut ısısının 38 derecenin üstüne çıkmasıyla kendini gösterir. Anne babaların en çok endişelendikleri konuların başında gelen ateş hakkında Türkiye Hastanesi Çocuk Servisi doktorlarından Uzm. Dr. M. Mahsum Koşal çocuklarda ateşi tetikleyen ve alınması gereken önlemleri anlattı.

 

Ateşlenmiş çocuğun üzerindeki fazlalık giysilerin çıkarılması gerektiğini söyleyen Koşal, “Çocuğumuzu hemen soyarak mümkünse ılık bir duşa sokabiliriz. Eğer söz konusu olan bebek ise, bir kaba ılık bir su konarak bebeğin başına, koltuk altlarına ve kasıklarına ılık havlu uygulamak faydalı olabilir. Bu uygulamayı 20 dakika sürece yaparsanız ortalama 1 derece ateşi düşürebilirsiniz.” dedi. Ayrıca Koşal ilk aşamada evdeki ateş düşürücü fitil ya da şuruptan çocuğun yaşına uygun olarak vermenin uygun olacağını söyledi.

 

Ailelerin en büyük korkusunun havale olduğunu söyleyen Koşal, oysaki ateşli havalenin çocukların %3’ünde görüldüğünü belirtti. Ateşli havalenin 5 ay ile 6 yaş arasında görüldüğüne dikkat çeken Koşal, bu durumun genelde ailevi bir hikayesi olduğunu da ifade etti. Ateşin yükselmesi durumunda kendini kasma, bilinç kaybı gibi dramatik durumların oluşabileceğine dikkat çeken Koşal, bu durumun önceden ön görülmesinin mümkün olmadığını söyledi.

 

“Çoğu havale nöbeti kendiliğinden durur. Beyinde hasara yol açma olasılığı çok düşüktür.” diyen Koşal, bu tip durumlarda çocuğa evdeki ilk müdahalenin ardından havalenin sebebinin öğrenilmesi ve tedavisi amacıyla mutlaka çocuk doktoruna gidilmesi gerektiğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here