AVM Sağlık yenilikçi çözümleriyle beğeni topladı


Dr. Mehmet Yağmur: Bizim ürünlerimizi tercih eden kullanıcılara ömür 
boyu rahatlık sunuyoruz. Cihazlarımızı bozana hediye veriyoruz.

AVM Sağlık, Ekspomed 2014 Fuarı’ndan verimli ayrıldı. Fuarda yeni nesil EMG-EEG-PSGCIPAP- İOM ve kemik dansometresini sergileyen AVM Sağlık standında en çok ilgiyi ise USB ile bağlantı yapabilen ve başka enerjiye ihtiyaç duymadan çalışabilen portatif ELG EEG cihazı gördü. Fuarın ardından AVM Sağlık Genel Müdürü Dr. Mehmet Yağmur sorularımızı yanıtladı.

Ekspomed 2014 Fuarı nasıl geçti? Fuar beklentilerinizi karşıladı mı?

Çok verimli geçti. Geçmiş yıllara göre katılım yoğundu ve profesyonel ziyaretçi sayısı fark edilir düzeyde artmıştı. Türkiye genelinde yapmış olduğumuz çalışmaların etkisi ve hastane yöneticilerinin kaliteli ve uygun fiyatlı ürün arayışları AVM Sağlık hizmetlerinin standını boş bırakmadı. Ürünlerimizin yeni nesil olması ve uygun fiyatlı olması ziyaretçilerin çok ilgisini çekti ve fuardan beklentimiz fazlası ile karşılandı.

Fuarda hangi çözümlerinizi sergilediniz? Özellikle ziyaretçilerin ilgisini çeken ürün gruplarınız neler oldu?

Bu fuarda yeni nesil EMG-EEG-PSG-CIPAP-İOM ve kemik dansometresini sergiledik. En büyük ilgiyi USB ile bağlantı yapabilen ve başka enerjiye ihtiyaç duymadan çalışabilen portatif ELG EEG cihazlarımız gördü. Yeni nesil topuktan ölçüm yapabilen ve çok az bir alanı kaplayan tüm vücut ölçümü yapan cihazlardan daha doğru sonuç veren kemik dansometre cihazımızda büyük ilgi gördü. İsveç üretimi olan DXL calscan kemik dansometresi Türkiye’de 43 ayrı noktada kullanılmakta ve dünyanın en büyük veri deposuna sahip.

Sunduğunuz çözümlerin yatırımcıya ve kullanıcıya sağladığı avantajlar hakkında bilgi verir misiniz?

Bizim ürünlerimizi tercih eden kullanıcılara ömür boyu rahatlık sunuyoruz. Cihazlarımızı bozana hediye veriyoruz. 2005 yılından bu güne kadar cihazlarımızı bozabilen çıkmadı. Gittiğimiz her yerde başka marka kullanmış olan uzmanlarımız bizimde cihazlarımızın bozulacağını iddia ediyorlar fakat yıllar onları yanıltıyor. Bu durumdan en çok rakiplerimiz rahatsız ve asılsız iddialar ile kullanıcıları yanıltmaya çalışıyorlar. Bunlardan birkaç örnek vereceğim. Yeni nesil EEG EMG sistemlerinin tamamı bilgisayar tabanlı ve Türkiye genelinde %80 kullanıcıların sistemleri benzer şekilde çalışmakta. Uzmanlarımız bizim ürünlerimizin üstün özellikli olduğunu söyleyince Neurosof firmasının üretmiş olduğu yazılımın kopya olduğunu bile iddia ediyorlar bilgisayar sistemimizin toplama olduğunu iddia ediyorlar. Asıl bizi şaşırtan ise bu günümüzde uzmanlarımız veya satın almacılarımız nasıl inanıyor doğrusu anlam veremiyoruz. Sistemlerimizin tamamı Neurosoft firmasının lisanslı ürünü ve bilgisayarlarımız ise Windows işletim sisteminin lisanslı ve faturalı ürünlerdir. Bu iddialara rağmen 300 adet Türkiye genelinde sistem kurmuş olmamız bizim başarımızı gösterdiği gibi kullanıcılarında memnun olduğunu göstermektedir. Eğer eski alışkanlıklar olmasa Türkiye genelinde bizden başka hiç kimse EEG EMG sistemi kuramaz. Aslında biz dünyanın yuvarlak olduğunu ispatlamaya çalışıyoruz. Ortaçağda Gelileo Galilei yargıladıkları gibi şuan bizi yargılayanlarda oluyor. Bilimi zor kılanda öğrenmişlikleri değiştirmektir. Cep telefonunun işe yaramayacağını savunanların düştüğü duruma bugün bizi tercih etmeyenlerde zamanla görecek. Zaman bizim haklı olduğumuzu gösterecek uygun fiyatlı olmamız bile eleştiri konusu iyi olsalar ucuz olmaz diyorlar oysa üretim maliyetleri tüm ürünlerin aşağı yukarı aynı sadece pazarlama taktikleri ve hantallıkları maliyetleri artırıyor oysa bizim inovatif çözümlerimiz var. Bunlardan biri uzaktan erişim ihbardan hemen sonra internet üzerinden uzaktan erişim sağlıyoruz ve yazılım sorunlarının %100 çözüyoruz. Bir diğer çözümümüz yedek cihaz vermek arıza tespiti için zaman kaybetmeden hemen yedek cihaz kargo ile gönderiyoruz en uzak mesafeye maksimum 48 saatte ulaşıyoruz ve kullanıcı tak çalıştır sistemi ile iş kaybına uğramıyor. İnterneti çok akıllıca kullanıyoruz tüm teknik ekibin cep telefonlarında sınırsız internet tanımlı ve nerede olurlarsa olsunlar cepten bağlanarak sorunu çözüyorlar.

Fuarın daha başarılı geçmesine adına ne tür öneri ve tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Fuar katılımının başarılı geçmesi için fuar yöneticilerinin de akıllı çözümler bulması gerek. Hiçbir iş kendi haline bırakılarak başarıya ulaşamaz. Aslında Reed firması ile birleşerek büyük yol aldılar. Fakat buna gerek olmadan Tüyap yönetimi başka çözümler ile kendi başarılarını artırabilirdi. Bunu yöneticiler ile paylaşmama rağmen sadece tabanda kaldığı için bugünleri göremediler. Aslında geç kalınmış olunsa da bazı girişimleri olumlu sonuç verdi. Benim acizane fikrim katılımcı maliyetlerini azaltmak ve uygun fiyatlı stand vermek. Oysa az olsun kar çok olsun mantığı hala devam ediyor. Bizim uygulamış olduğumuz politikayı TÜYAP yönetimi uygulayacak olsa tüm salonlar Almanya’da olduğu gibi dolar bir gün bu olacak ama görebilirlerse. Türkiye bulunduğu coğrafi konuma göre Almanya’dan daha verimli sadece doğru yöneltilmeyi bekliyor. Almanya ve Dubai de katılım çok yoğun iken neden Türkiye de olmuyor bunun sebepleri var ve bir gün yöneticiler bunu bulabilecek.

Daha çok yurt içi mi yurt dışından mı ziyaretçi beklediniz? Bu beklentiniz hangi yönde gerçekleşti?

Biz Türkiye temsilciliği yaptığımız için yurt içi ziyaretçileri bekledik ve ağırladık bu yıl yurtdışı katılımcıları da yoğunda onlara da ürünlerimizi tanıtma fırsatı bulduk.

Sağlık sektörü büyük bir değişim yaşıyor. Bu değişimin içinde yer almak için siz ne tür yenilikler içindesiniz?

Değişmeyen ve yenilik getirmeyenler kaybolmaya mahkumlar. Ne büyük firmalar değişime ayak uyduramadıkları için kaybı olup gittiler. Birincilerin en büyük dezavantaji ikincilerin baskısı ve yenilik arayışlarıdır. Büyükler ve markalar tek olduklarını ve yenilmez olduklarını düşündükleri an kaybetmeye başlamış oluyorlar ve zamanla arkadan gelenler onların yerini alıyor. Biz birinci olmaya çalışırken ikinci olduğumuzu hiç unutmuyoruz ve teknolojinin getirdiği her yeniliği adapte etmeye çalışıyoruz ve kullanıcılar için avantajlı olan her sistemi ARGE departmanımız uyguluyor ve faydalı ise paylaşıyoruz. Sağlıkta en büyük eksiklik eğiti ve firma olarak kullanıcılarımıza ileri teknik uygulamaları uzaktan erişim ile vermeye çalışıyoruz. Uzmanlarımızın zamanı kıymetli olduğu için mesai saatinin dışına çıkıp istedikleri zaman bize uzaktan erişim ile bağlanıp hizmet alabilirler. Uyku laboratuvarı kurduğumuz için Hastane modelinde olduğu gibi çağrı merkezi numaramız olan 0850 433 1 433 nöbetçinin telefonuna mesai saatleri dışında yönlendiriliyor ve gece bile hizmet alabiliyor kullanıcılarımız.

Sağlık alanında yaşanan değişim sizleri nasıl etkiliyor?

Her alanda olduğu gibi değişiklikler bizi de etkiliyor ve bizde değişikliklerin olumlu yanlarını uygulamaya çalışıyoruz ve başarılı olduğumuzu da düşünüyoruz.

2014 yılına yönelik hedeflerinizden bahseder misiniz?

Kamu hastanelerine ve özel hastanelere 2011- 2012-2013 yılında en çok EEG EMG sistemi kuran firma olduk 2014 yılında ise PSG Uyku laboratuvarı kuran firma olmak istiyoruz. 2014 yılının başında küçük adımlarla başladık fakat önyargılar o kadar büyük ki kırmakta zorlanmamıza rağmen bazı özel hastanelere uyku laboratuvarı kurduk ve kullanıcılar çok memnun bu işin bu kadar kolay ve sorunsuz olduğunu düşünmemişler. Adım adım Türkiye için büyük sorun olan PSG laboratuvarlarını kuracağı aynı EMG yaptığımı inovasyon gibi Türkiye’nin en büyük uyku laboratuvarını kuracağız ve bu işin ne kadar kolay ve sorunsuz olduğunu göstereceğiz. Aslında bizi güçlü yapan Neurosft firmasının üretmiş olduğu yeni nesil cihazlar bizde Einstein nın dediği gibi Önyargıları parçalamak atomu parçalamaktan zordur sözünü aklımızda tutarak inan odaklan vazgeçme başar diyoruz.

Sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Alışkanlıklarınızı gözden geçirin doğru olmayanları fark edeceksiniz. Sorunu fark edenlerle edemeyenler arasında fark yok ikisi de doğruyu yaptıklarına inanıyorlar biri sadece farkında olmadığı için mutlu. Aslında çok şey var bu ülke için yapılması gerekenler. Ama hiç kolay değil zamana ve akıllı kişilerin yönetici olmasını beklememiz gerek yoksa yetinmeye devam edeceğiz. Birileri dünyanın yuvarlak olduğunu söylüyorsa ve bu bizim ilgimizi çekmiyorsa yapacak bir şey olmuyor. Bazı şeylerin bedelini pahalı ödüyoruz ve bunun karşılığı da nakit olsa telafi etmek mümkün fakat zaman olduğu için zamanı telafi etmek henüz mümkün değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here