AVRUPA DİYABET FEDERASYONU BAŞKANI BİR TÜRK


Uluslararası Diyabet Federasyonunun 46 ülkeyi kapsayan Avrupa Bölgesi başkanlığına Prof. Dr. Şehnaz Karadeniz seçildi. Prof. Karadeniz Avrupa bölgesinin ilk Türk Başkanı, aynı zamanda kuruluşundan bu yana görev alan ilk kadın başkanı.
 Prof. Karadeniz 4 yıl süre ile bu görevini sürdürecek. Uluslararası Diyabet Federasyonunun en bildik bölgesi olan Avrupa Bölgesi İngiltere’den Kazakistan’a kadar olan bölgede Diyabetle mücadele programlarının geliştirilmesi, diyabetli hasta bakım kalitesinin yükseltilmesi ve ülkeler arası koordinasyonun oluşturulması görevlerini üstlenecek.

Prof. Dr. Şehnaz Karadeniz Kimdir?

Dr. Karadeniz 1996’da kurulan ve 1997 yılında Uluslararası Diyabet Federasyonu üyeliğine kabul edilen Türkiye Diyabet Vakfı (TURKDIAB) Kurucu Üyesi ve t4ütevetti Heyeti Üyesi’dir. Kuruluşundan itibaren Vakfın sosyal ve bilimsel aktivitelerinde aktif olarak yer almaktadır. Hasta Hakları Hukuk Bürosu Kurutu Üyesi, 1999’dan beri Diyabet Merkezleri Konsültan Göz Hekimi ve 2003’ten beri Uluslararası İlişkiler Koordinatörü2dür. 2004’ten beri diyabetli Türk göçmenlere destek amaçtı DIABLIVA Projesini koordine etmektedir. 2009 yılında başlatılan, T.C. Sağtık Bakantığ himayelerinde, Uluslararası Diyabet Federasyonu (lDF} ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bötgeteri’nin desteği ite sürdürülen; Ulusal Diyabet Programı’nı geliştirme, uygulanma ve takibinde sivil toplumun nasıl destek verebileceği açısından diyabet ve diğer kronik hastalıklara model olarak gösterilen “Diyabet 2020: Vizyon ve Hedefler-Türkiye” Projesi’nin uluslararası ilişki koordinasyonunu sürdürmektedir. Dr. Karadeniz 2007 yılından beri Uluslararası Diyabet Federasyonu Avrupa Bölgesi (lDF Europe) Yönetim Kurulu’nda Üye, 20’t2 yılından beri de Gelecek Dönem Başkanı olarak yer almaktadır; Kasım 2015’de lDF Europe Başkanlığını devralmıştır.

2014-2017 dönemi European Association for the Study of Diabetes (EASD) Konsey Üyeliğine seçilmiştir. Halen İstanbul, Florence Nightingate Hastanesi’nde Göz Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapmaktadır, Ayrıca İstanbul Bilim Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi’dir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here