Bağlıca’ya Dev Sağlık Kompleksi

Ankara Üniversitesi’nin bin 500 dönümlük alanda kuracağı “Sağlıkta Mükemmeliyet Merkezi” için en geç 2017 yılı başında ihaleye çıkarılacak

Ankara Üniversitesi’nce Bağlıca’da bin 500 dönümlük alanda kurulacak Sağlıkta Mükemmeliyet Merkezi’nin temelinin seneye atılması planlanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başbakanlığı döneminde, 2013 yılında tahsis edilen arazide yapımı gerçekleştirilecek dev yatırım için bu yılın sonuna kadar ya da en geç 2017 başında ihaleye çıkılacağı ve yıl içinde de temelinin atılacağı belirtildi. A.Ü. Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, son yılların en büyük sağlık yatırımı hakkında bilgi verirken, 2013 yılında arazinin tahsisinin ardından başlanan imar çalışmalarının tamamlandığını, ardından başladıkları mimari proje çalışmalarını da bu yıl içinde tamamlamayı hedeflediklerini bildirdi.

Prof. Dr. İbiş; “Paydaşlardan görüşler alarak, mükemmel bir Mükemmeliyet Merkezi oluşturma çabasına girdik. Bu yıl içinde tamamladıktan sonra bir aksilik olmazsa 2017 içinde temelini atmaya hazırlanıyoruz” dedi. Bağlıca’ya kuracakları dev sağlık kompleksinin, bölgeyi bir ‘Sağlık Üssü’ yapacağı gibi, sağlık turizminde ‘Marka Kent’ olmayı hedefleyen Ankara’yı da bu alanda dünya çapında önemli bir merkez haline getireceğini, sadece yerel ya da ulusal değil uluslararası çapta bir sağlık üssü olacağını kaydetti. Yaklaşık 150-200 milyon liralık bir bütçe ile hayata geçirilmesi planlanan hastanenin özellikle kök hücre konusunda ön plana çıkması amaçlanıyor. Sağlık sektörünün, bilimin gelecekteki en önemli hedefinin kök hücreden organ üretimi olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. İbiş; “Kök hücre çalışmaları ile uluslararası literatüre girmeyi hedefliyoruz.” dedi. Tıp Fakültesi dekanlık ve dersliklerin, sosyal tesislerin de bulunacağı sağlık üssünde deney hayvanları merkezi de yer alacak.

#bağlıca #sağlık #sağlıkkompleksi #ankaraüniversitesi #manset #sağlıktamükemmeliyetmerkezi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here