Balıkesir’in Sağlığı Değişiyor


İl Sağlık Müdürlüğü Hizmet Binası, 850 yataklı yeni bölge hastanesi ve Ayvalık Devlet Hastanesi yeni hizmet binasına kavuşacak.

Balıkesir’de sağlık teşkilatında büyük değişim yaşanıyor. İl’in en büyük sağlık yatırımı olan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinin yeni binasına kavuşmasının ardından İl Sağlık Müdürlüğü, Bölge Hastanesi ve Ayvalık Devlet Hastanesi yatırımları da yakın zamanda sonuç alınacak projeler arasında yer alıyor.

İl Sağlık Müdürlüğüne Yeni Bina
Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğünün yeni hizmet binası inşaatı hızla devam ediyor. Üçüncü katı çıkılan inşaatın yakın  zamanda tamamlanıp hizmete gireceği belirtildi. Yaklaşık maliyeti 10 milyon 912 bin 187,20 TL olan binanın sözleşme bedeli ise 7 milyon 240 bin TL. 21 Mayıs 2012 tarihinde başlayan işin 15 Temmuz 2013 tarihinde bitirilip teslim edilmesi bekleniyor. Sağlık Müdürlüğü binası 6 bin 684 metrekare arsa üzerinde bodrum + zemin + 3 kat şeklinde inşa edilecek. Oturma alanı bin 760 metrekare olan hizmet binası 7 bin 950 metrekare kapalı alana sahip olacak. Sağlık Müdürlüğü ve Toplum Sağlığı Hizmet Binasının ihalesi 8 Şubat 2012 tarihinde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapıldı. Sözleşme süresi 420 gün olan binada fiziki gerçekleşme yüzde 5 seviyesinde.

TOKİ, Merkeze 850 Yataklı Bölge Hastanesi Yapacak
Balıkesir’in en büyük ihtiyacına cevap vermesi beklenen 850 Yataklı Devlet Hastanesi yapımı için Balıkesir Belediye Başkanlığına ait 90 bin metrekarelik alanın ‘Sağlık Alanı’ olarak tahsisi yapıldı. Yeni hastaneye ait arsa imar bilgi ve belgeleri Sağlık Bakanlığı İnşaat ve Onarım Daire Başkanlığına gönderildikten sonra Bakanlı tarafından çalışmaları tamamlanan proje, ihalesi yapılmak üzere Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığına teslim edildi. Balıkesir Bölge Hastanesinin inşaatına bu yıl içerisinde başlanması planlanıyor. Yeni hastanenin Balıkesir’in beş yıldızlı hastanesi olacağı kaydedildi.

Ayvalık’a 100 Yataklı Hastane
Öte yandan, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde 100 yataklı yeni devlet hastanesi yapılacak. 2009 yılı yatırım programına alınan 100 yatak + ameliyathane + yoğun bakım inşaatının toplam proje tutarı 14 milyon TL. 2009 ve 2010 yıllarında toplam 7 milyon 500 bin TL ödeneği İl Özel İdare Müdürlüğü bütçesine aktarıldı. Hastane binası için 50 bin metrekare arsanın, Anıtlar Yüksek Kurulu izni alınması için belediye tarafından tahsis işlemleri tamamlandı. Ayvalık Belediyesince hastane arsasının da içinde bulunduğu yeni imar planının Belediye Meclisi tarafından onaylandığı bildirildi. Ayvalık Belediyesi tarafından ‘Sağlık Alanı’ olarak ayrılan yere uygulanacak olan avam projeler Bursa Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu tarafından onaylanarak kabul edildi. Sağlık Bakanlığı tarafından uygulama proje çalışmalarının başlatıldığı Ayvalık Devlet Hastanesi için tahsis edilen arazinin tapu ifraz işlemlerinin devam ettiği, ihalesinin kesinleştiği bildirildi.

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Yılmaz (Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri), Balıkesir’in sağlık hizmetlerinde son derece önemli değişimlerin, güzel gelişmelerin yaşandığını, halka daha kaliteli sağlık hizmeti verileceğini ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here