Bayer Türkiye’deki 60. Yılını Kutluyor


Türkiye’de 300 milyon TL değerinde yatırımı bulunan şirket, 60. yılı vesilesiyle iki bilim eğitimi projesi hayata geçirecek.

Küresel sağlık ürünleri, beslenme ve ileri teknoloji ürünleri şirketi Bayer, Türkiye’deki 60. kuruluş yıldönümünü kutluyor. Türkiye’deki üretim faaliyetlerine 1954 yılında İstanbul’da başlayan şirket, 60. yılı vesilesiyle iki özel bilim eğitimi projesi hayata geçirecek. Bayer’in halihazırda Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile birlikte yürüttüğü sosyal sorumluluk projesi Bayer Genç Bilim Elçileri, projenin gezici versiyonu olarak tasarlanan Bilim Tohumları Ekibi ile genişletilecek. Bayer ayrıca Türkiye ve Almanya devletlerinin desteğiyle bir liseler arası bilim yarışması düzenleyecek.

“Bayer ve Türkiye, 60 yıldır birbirlerine katkı sağlıyor”

Bayer’in Türkiye’deki 60. yılı vesilesiyle İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, Bayer Türk CEO’su Dr. Axel Hamann şirketin Türkiye’deki yatırımlarını ve 60. yıl projelerini anlattı. Hamann toplantıda şunları söyledi, “Bayer 60 yıldır Türkiye’ye katkı sağlıyor. İstanbul’da üretime başladığımız 1954 yılından bugüne Türkiye’de yaptığımız yatırımların toplam değeri 300 milyon TL’yi buluyor. Ülkede ekonomik darboğazın olduğu 2002 yılında biz yeni genel merkez binamızı inşa ettik ve taşındık. Marmara bölgesinde iki modern üretim tesisimiz bulunuyor. Topkapı fabrikamızda bugüne kadar üç milyar kutunun üzerinde ilaç ürettik. Türkiye genelinde dokuz yerel ofisimiz bulunuyor. Bugün 1.300 çalışanımızla Türkiye’nin en büyük 150 şirketinden biriyiz. Yıllık ciromuz 1,23 milyar TL ve Türkiye sağlık sektöründeki en büyük beşinci şirketiz.”

Axel Hamann şöyle devam etti: “Ama elbetteki sadece Bayer Türkiye’ye katkı sağlamadı. Türkiye’nin de Bayer’e çok büyük katkıları oldu. Türkiye Bayer için çok önemli bir bölgesel üretim merkezi. 1989 yılında Türkiye’den yurtdışına ihracata başladık ve bugüne kadar 40’dan fazla ülkeye toplamda 30 bin tonun üzerinde ürün ihraç ettik. Öte yandan Türkiye Bayer için bir yetenek havuzu ve deneyim geliştirme merkezi oldu. Kuruluşumuzdan bugüne Bayer Türkiye’de 7 binin üzerinde çalışan istihdam etti. Ayrıca 40’a yakın Türk yönetici Bayer’in Türkiye dışındaki ofislerinde görev aldı.”

“60. yılımızı yeni katkılarla kutlayacağız”

Axel Hamann, Bayer’in 60. kuruluş yıldönümünü Türkiye toplumuna yeni katkılar sağlayarak kutlamayı amaçladığını açıkladı. “60. yılımız vesilesiyle iki özel toplumsal proje planladık. Birincisi, TOG ile gerçekleştirdiğimiz ve hâlihazırda başarıyla devam eden Bayer Genç Bilim Elçileri projesinin bir uzantısı olarak tasarlanan ‘Bilim Tohumları Ekibi’… İkinci özel projemiz ise ‘Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’. Her iki projemizi de 2014 yılının ‘2014 Türk-Alman Araştırma, Eğitim ve Yenilik Yılı’ olması sebebiyle Türkiye ve Almanya devletlerinin desteğiyle hayata geçireceğiz.”

Bayer Türk CEO’su Dr. Axel Hamann

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here