Bıçakcılar, Türkiye’de Sağlık Alanındaki İlk AR-GE Merkezini Kuracak

bicakTürkiye’nin lider tıbbi cihaz ve tek kullanımlık tıbbi ürünler üreticisi Bıçakçılar, yatırımlarına aralıksız devam ediyor. Dünyanın dört bir yanından ürünlerine gelen talebi karşılamak için kapasite artırımına giden Bıçakcılar, 2015 yılında yapacağı 20 milyon dolarlık yatırımla İran ve Tunus’ta üretime başlayacak.

Bıçakçılar ayrıca, Türkiye’de sağlık alanındaki ilk Ar-Ge Merkezini kurmak için başvuruda bulundu.

Türk medikal sektöründe 1959 yılından beri tıbbi cihaz ve tek kullanımlık tıbbi ürünler alanında öncü rol üstlenen Bıçakcılar, 35 kişilik Ar-Ge ekibiyle sağlık alanındaki ilk Ar-Ge Merkezini kurmaya hazırlanıyor. Medikal sektöründeki büyümeye paralel olarak yeni ürünler geliştirmeye odaklanan Bıçakcılar, Ar-Ge Merkezi için gerekli başvuruları yaptı.

Ar-Ge merkezine 10 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlayan Bıçakcılar, şirket bünyesindeki faaliyetleri güçlendirmek ve genişletmenin yanında, üniversite ve uluslararası Ar-Ge kuruluşlarıyla da işbirliğini devam ettirecek.

Üretiminin yaklaşık yarısını dünyanın dört bir yanına ihraç eden Bıçakcılar, gelen talebi karşılamak üzere İran ve Tunus’ta üretim tesisi açarak kapasitesini artıracak. Her iki fabrikanın da 2015’in ilk yarısında hayata geçmesi planlanıyor.

Bıçakcılar CEO’su Sadrettin Dai, yaptığı değerlendirmede, medikal sektörünün son yıllarda hem üretim hem dış ticaret potansiyelini hızla artıran sektörlerin başında geldiğini vurguladı. Dai, “Türkiye, medikal açıdan önemli potansiyel taşıyan Türk Cumhuriyetleri, Afrika gibi ülkelerin ortasında yer alıyor. Bu pazarlarda tek kullanımlık ürünlere ihtiyaç yüksek. Sektörünün büyümesi paralelinde yeni ürünler geliştirmeye odaklanmış durumdayız. Tunus’ta Kuzey Afrika için üretim yapacağız. İran’da da önce tek kullanımlık ürün, sonra da tıbbi cihaz üreteceğiz. 2015’in ilk yarısında devreye girecek olan İran ve Tunus fabrikalarımızın yanı sıra Türkiye’nin sağlık alanındaki ilk Ar-Ge merkezini kurma sürecini tamamlamak üzereyiz. Ayrıca bu yıl iki katına çıkartacağımız IV Kanül üretim kapasitesi ile Avrupa’daki üreticilerin başında gelmeyi hedefliyoruz. 2015 yılında toplamda 20 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here