Bilim Dünyası II.Kupa Terapsi Sempozyumunda Bir Araya Gelecek!


Beş bin yıldır farklı kültürlerden birçok toplumun, rahatsızlıkların iyileştirilmesinde geleneksel bir tedavi usulü olarak kullandığı Kupa Terapisi, 28-29-30 Eylül’de Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan II. Uluslararası Kupa Terapisi Sempozyumu’nda tartışılacak.

Hipokrat’tan günümüze Osmanlı, İslam ve Çin tıbbında yer etmiş olan Kupa Terapisi bilimsel bir ortamda tartışmaya açılıyor. “Kanıta Dayalı Geleneksel Tıp” temasının altında Kupa Terapisinin anlatıldığı sempozyuma ABD, Almanya, Finlandiya, İsviçre, Avustralya, Hindistan, Nijerya gibi ülkelerden birçok uzman ve bilim adamı katılacak. Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen sempozyumun açılış konuşmasını bu yıl da Sayın Emine Erdoğan’ın yapması bekleniyor. Toplantı 3 gün boyunca dünyanın dört bir yanından uzman ve bilim adamlarını ağırlayacak.

Etkinlikte yaklaşık 5 bin yıldır tarihin en etkili ve yaygın uygulanan tedavi yöntemlerinden birisi olan Kupa Terapisi’nin bilimsel anlamda yararları ve hastalıklara göre uygulanma teknikleri aktarılacak. Tedavi yöntemlerinin yanı sıra, hastalıklardan koruyucu yöntemler hakkında da sunumlar olacak. Sempozyuma doktorlar, sağlık profesyonelleri, akademisyenler ve kupa terapisine ilgi duyanların katılması bekleniyor.

İstanbul Doğal Sağlık Enstitüsü’nün, British Cupping Society işbirliği ile düzenlediği sempozyumun açılış programında Eski Mısırdan Antik Yunana, Romalılardan Arap toplumlarına kadar birçok medeniyet için en önemli ortak tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilen Kupa Terapisi’nin, gelişen tıpla beraber günümüzde nasıl kullanılabileceğine dair bilgiler verilecek.

Etkinliğe Finlandiya’dan katılacak olan Prof. Dr. Osmo Hanninen “Finlandiya’da Geleneksel Tıp Uygulamaları”nı, Dr. Andreas Michelson  ise “ Almanya’dan Doğal Tıp Uygulamaları”nı anlatacak. Bunun dışında Prof. Dr. Ayten Altıntaş,  “Osmanlı da Kupa Tedavisi” hakkında merak edilenleri aktaracak.

Tüm bu konuşmacı ve başlıklara ek olarak toplantının yapılacağı Haliç Kongre Merkezi’nde dünyaca ünlü fotoğrafçı Peter Sanders’ın İstanbul’daki şifahaneleri fotoğrafladığı “Yitik Şifanın İzinde” fotoğraf sergisi açılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here